Chcete schudnúť? Držte sa tohto jedného pravidla.

Jun 26, 2016

Chcete schudnúť? Držte sa tohto jedného pravidla

Síce predsavzatie schudnúť zažíva najväčší bum na nový rok, ale ani počas leta to nie je úplne uhorková sezóna. Mnoho z nás si po prvom oblečení plaviek povie, že s tým treba niečo robiť. Ak patríte k týmto ľuďom, tu je jedna hlavná rada, ktorá vám pomôže schudnúť.

 

Typy postáv

Existujú tri typy postáv – ektomorf, mezomorf a endomorf. Ektomorf je typický tým, že má štíhlu postavu, plochý hrudník, úzke ramená a ak chce nabrať, trvá mu to veľmi dlho. Mezomorf má postavu, ktorú by Sparťania považovali za ideál – pevné telo, dobrá hĺbka svalov, atletická postava, ľahko naberá svaly a ich kvalita je veľmi dobrá. A potom je tu endomorf, postava, ktorej majitelia ľahko priberú a potom zisťujú ako rýchlo schudnúť. Endomorfovia jednoducho naberú tuk, ale zase ho dobre dokážu premeniť na svaly. Môže za to hlavne ich pomalý metabolizmus. Pre každú postavu existujú iný recept ako pribrať a schudnúť. Jedna rada je však univerzálna pre všetkých.

 

Univerzálne pravidlo pre chudnutie

Veľa ľudí si myslí, že ak chcete schudnúť, nesmiete pustiť činky z ruky a neustále musíte cvičiť. Nie je to však pravda. Existuje jedno pravidlo, ktoré pomôže schudnúť akejkoľvek postave – spáľte minimálne o jednu kalóriu denne viac, ako ich prijmete. Pokojne môžete zjesť aj kýbeľ čokolády či zmrzliny denne, ale musíte spáliť presne toľko energie, koľko má zmrzlina + minimálne 1 navyše. Samozrejme, je to neuveriteľne náročné, to by ste museli celý deň behať, aby sa vám to podarilo. Je to ako plávať proti prúdu – síce sa do cieľa dostanete, ale bude to trvať extrémne dlho, vynaložíte na to kopec síl a môže to na vás pôsobiť demotivačne. Ako sa tomu vyhnúť?

 

Znížte príjem sacharidov

Ak sa nechcete nadrieť ako ťažný kôň a sedieť celý deň na rotopede či skákať na trampolíne, zmeňte jedálniček. Nemusí ísť o žiadne radikálne zmeny, vďaka ktorým budete jesť odrána do večera iba čerstvú zeleninu a varené nesolené mäso. Znížte príjem sacharidov. Zbavte sa sladkostí, a keď budete mať neuveriteľnú chuť na cukor, dajte si sušené alebo čerstvé ovocie. Tiež vynechajte sacharidové prílohy – hranolky, knedľu, americké zemiaky, ale aj ryžu. Miesto toho si dajte k rezňu na prírodno čerstvú zeleninu. Ak budete potom hladný, pridajte si viac zeleniny alebo zjedzte zopár orieškov.

 

Hýbte sa viac ako doteraz

Ak chcete schudnúť, nemusíte byť odrána dovečera v posilňovni. Stačí, ak sa budete hýbať viac ako doteraz. A je úplne jedno, či budete plávať, pôjdete na túru, prihlásite sa na tanečnú alebo budete ohýbať železo v posilňovni. Ak chcete schudnúť, musíte sa hýbať. Dôležité pre vašu psychiku je, ak si raz mesačne doprajete cheat day. To znamená, že jeden deň mesačne zjete všetko, na čo ste doteraz mali chuť, ale odriekali si to. Bude to pre vás skvelá vzpruha a motivácia do ďalších bojov. A nezabúdajte ani na regeneráciu.