Ako som bežal Wings For Life World Run

May 9, 2014

 

Včera, teda 4.5.2014 som absolvoval svoj prvý a dúfam, že nie posledný z behov Wings For Life. Toto podujatie na mňa urobilo taký dojem, že som sa rozhodol dať svojim pocitom a myšlienkam nejakú ucelenú formu.

1. Myšlienka

Hlavná myšlienka celého podujatia, teda podpora tých, ktorí bežať nemôžu bola veľmi motivujúca. Na celom svete vyštartovali v jeden moment ticícky ľudí, ktorí sa rozhodli podporiť dobrú vec. Bolo to vzrušujúce, ohromujúce a myslím, že nielen mňa to napĺňalo energiou.

2. Formát

Jednoducho skvelá myšlienka na oživenie tradičných bežeckých formátov. Nápad s tzv. Catcher car, teda autom, ktoré postupne bežcov dobiehalo bol ohromný. Dodalo to celému behu prvok zábavy a adrenalínu. Veľa ľudí pridalo a snažilo sa odbehnúť ešte zopár metrov navyše, akonáhle zbadali za sebou stíhacie auto. 

2. Trať a podmienky

Zima a vietor na štarte neveštili nič dobré, no nadšenie a odhodlanie bežcov to nemohlo zlomiť. Trať behu viedla od nákupného centra Eurovea smerom na Devín a Devínsku Novú Ves. Už na začiatku sa opieral celkom poctivý protivietor, ktorý testoval odolnosť všetkých bežcov. Po prebehnutí cez Devínsku Novú Ves sme mali zaujímavú možnosť prebehnúť sa cez areál Volkswagen Slovensko, ktorý apoň pre mňa, čo som tam nikdy nebol, bol dosť ohromujúci svojou veľkosťou. Myslím, že každý, kto dobehol až do Volkswagenu si bude dlho pamätať stúpanie do tohto areálu. Približne 2 kilometre mierneho stúpania by nebol problém, ale ten protivietor nám dal všetkým riadne zabrať.

Po vybehnutí z areálu sme ďalej ťahali smerom Vysoká pri Morave. Tu sme boli už za hranicou 25 kilometrov a práve tu sa začal pomaly lámať chlieb aj u tých zdatnejších bežcov. Keďže sme takmer celý čas bežali proti vetru, sily sa čoraz rýchlejšie míňali a nohy čím ďalej, tým viac tvrdli - teda moje určite. :) Bez ohľadu na to, ako nám všetkým protivietor sťažoval beh, myslím si, že trať bola vybraná výborne. Bola pekná, patrila svojim profilom medzi tie menej náročné, no bola pestrá aj na mierne stúpania, či klesania.

3. Organizácia

Proste na jednotku. Bežal som už veľa rôznych pretekov a zúčastnil sa ako vrcholový športovec aj svetových pohárov, majstrovstiev sveta či európy, no takto perfektne zorganizované podujatie som ešte nezažil. Od online registrácie až po vyzdvihnutie vecí v úschovni po dobehnutí fungovalo všetko tak, ako malo. Registrácia prebehla na prvýkrát úplne hladko. Všetky potrebné info a inštrukcie prišli do mailu v jasnej a prehľadnej forme. Na mieste štartu sa už len stačilo poobzerať, kde čo je, odložiť veci do úschovne a potom sa postaviť do svojho štartového koridoru.

Na trati to bolo azda ešte lepšie. Doprava bola vždy včas zastavená alebo odklonená. Každých 2,5 kilometra bola občerstvovacia stanica pre bežcov, na ktorej bolo vždy všetko, čo malo byť. Dobrovoľníci a týmy na občerstvovacích staniciach fandili a boli vždy nápomocní. A to nehovorím o tom, že počas behu sa dali online sledovať priame prenosy z behu vo všetkých mestách po celom svete, v ktorých sa toto podujatie konalo. Ako som povedal, skvele zorganizovaná akcia.

4. Výkon

Behám už približne 13 rokov, teda od svojich jedenástich. Niekedy som plával, no potom som sa začal venovať modernému päťboju. Len pre objasnenie, tento šport zahŕňa plávanie, beh, streľbu, šerm a jazdu na koni. Mojím cieľom na tomto behu bolo zvládnuť 25 kilometrov, no tajne som poškuľoval po 30-tich a viac. Nakoniec sa mi to podarilo potiahnuť až na niečo cez 31,5 kilometra. Tam už ale nohy boleli riadne. Nikdy som nič také dlhé nebežal, no zážitok to bol skvelý a určite sa chystám bežať aj budúci rok!

5. Poďakovanie

Na záver by som sa chcel ešte raz poďakovať organizátorom tohto preteku za skvelý zážitok, perfektne zorganizované podujatie a hlavne možnosť pomôcť svojou troškou.

Nakoniec si môžete pozrieť aj highlights z Wings For Life v Bratislave a celého sveta :)

Viac videí z celého sveta nájdete tu!