3 skratky, ktorým by si sa mal pri behu vyhnúť

Mar 30, 2014
Nikto z nás nie je 100 percentne poctivý a sem tam radi využijeme nejakú tú skratku, ktorá sa nám pri tréningu naskytne. Tu je však zopár vecí, ktoré vám pri dlhodobom a pravidelnom tréningu fakt neodporúčam robiť. Ide o veci, ktoré sa vám možno nezdajú až tak nesprávne no verte mi, že majú vplyv ako na váš tréning, tak aj na vaše zdravie.
 
 
1. skratka - potláčanie bolesti liekmi
Ak cítiš pri tréningu alebo po tréningu bolesť, ktorá si vymyká z rámca tréningu, to sa ti tvoje telo snaží povedať, že niečo nie je v poriadku. Jednou z najväčších chýb aké športovci robia je, že buď bolesť ignorujú alebo ju potláčajú liekmi proti bolesti. Toto určite nie je riešenie. Je to len odstránenie nepríjemných pocitov, ktoré sú následkom nejakého problému.
 
Riešenie: Namiesto hltania liekov je v prípade pretrvávajúcich problémov lepšie navštíviť doktora alebo fyzioterapeuta, ktorý bude schopný identifikovať príčinu bolesti a navrhnúť riešenie na jej trvalé odstránenie. V prípade ak ešte bolesť nepociťujete, zamerajte sa na prevenciu. Viem, že myslieť na prevenciu keď ste zdraví sa javí ako zbytočnosť, no z vlastných skúseností vám odporúčam aby ste nepodceňovali strečing ani pravidelné stabilizačné cvičenia. Obe aktivity vám zaberú polhodinku denne no vaše telo sa vám za ne určite odvďačí.
 
2. skratka - nahrádzanie spánku energy drinkami alebo kávou
Áno, jasné, každý z nás si dá rád niekedy kávu alebo pije jonťák. Kofeín má vedecky preukázané pozitívne účinky na zlepšenie výkonu a oddialenie únavy a jonťáky nás často zásobujú potrebnou energiou obsiahnutou v cukroch. Nesmieme však zabúdať, že kofeín únavu oddaľuje ale nemôže nahradiť skutočný oddych, ktorý naše telo získava spánkom. 
 
Riešenie: Poriadny spánok je najlepšou formou oddychu akú naše telo môže dostať. Počas spánku sa telo najlepšie  zotaví z únavy či drobných zranení a tiež si doplní energetické zásoby.
 
3. skratka - preháňanie s výživovými doplnkami
Nikto nehovorí, že výživové doplnky sú zlé alebo niečo také. Sám som ich vyskúšal viac než dosť. No ak patríte medzi začiatočníkov (aj niektorí pokročilí by sa mali zamyslieť) určite to nepreháňajte s doplnkami. Tréning začiatočníka si určite nevyžaduje obrovskú zásobu jonťákov, nabudzovadiel, regeneračných nápojov a bohvie čoho všetkého možného, ale tieto doplnky tiež nenahradia nedostatok poriadnej stravy.
 
Riešenie: riadna a pravidelná zdravá strava
Všetci si z času na čas doprajeme kebab, pizzu alebo nejaký ten McDonald že ? :) Áno niekedy platí, že pravidlá sú na to, aby sa porušovali, no z dlhodobého hľadiska je pre naše telo určite najlepšie pravidelne a zdravo sa stravovať. Budeme mať dostatok energie potrebnej na tréning a správnymi stravovacími návykmi určite dosiahnete svoju požadovanú postavu rýchlejšie.