Ako nájsť ten najlepší bežecký sparing?

Apr 11, 2014

Dobrý sparing partner ťa dokáže potiahnuť a podržať aj vtedy, keď to chceš úplne zabaliť. Ako ale nájsť toho správneho? Poďme sa na to pozrieť.

Myslím si, že viacerí poznáme ten pocit, kedy máme ísť niečo robiť a vôbec sa nám nechce. Vtedy sa nám stane, že hľadáme všetky možné dôvody prečo neísť cvičiť alebo behať. Dobrý sparing nám však môže veľmi dobre pomôcť vyhýbať sa takýmto situáciám. Prečo?

Na tréning sme nikdy nechodili len preto, že sme proste mali tréning. Mali sme tam kopu kamošov a bola tam sranda. O tom istom to je aj vtedy, ak beháte napríklad vo dvojici. Určite sa na beh budete viac tešiť, ak budete vedieť, že ho absolvujete s dobrým kamošom alebo kamoškou. 

Ako si ale nájsť toho správneho sparing partnera?

1. Nájdite si človeka s rovnakým nadšením

Zbytočne budete márniť čas tým, aby ste niekoho zlomili na to, aby s vami začal behať. Ak ho k tomu aj dokopete, vo väčšine prípadov to po krátkom čase zabalí a často stiahne sebou aj vás. Nájdite si človeka, ktorý zdieľa vaše nadšenie a je približne rovnakej výkonnosti ako vy.

2. Zlaďte si program

Ak to myslíte so spoločným tréningom vážne, zlaďte si svoje tréningové plány. Samozrejme, že je každý je rád niekedy osamote, ale ak od sparing partnera očakávate, že vás potiahne a podporí, je dobré aby ste mali spoločný tréningový program zosúladený. To sa netýka len dňa a času, kedy idete behať, ale pri pokročilých bežcoch aj obsahu daného tréningu. 

3. Spojte sa s trochu lepším bežcom

Áno, písal som, že by ste si mali nájsť sparing, ktorý bude na rovnakom leveli ako vy, ale zavesiť sa na niekoho o trochu lepšieho nikdy nie je na škodu. Pre mnohých bežcov predstavuje o trochu lepší sparing veľmi dobrú motiváciu a vizualizáciu cieľa, ktorý chcú dosiahnuť.

4. Berte, ale aj dávajte

Spoločný tréning nie je len o samotnej aktivite. Pre mnohých športovcov je to akési partnerstvo, ktoré zahŕňa viac, než si ľudia často myslia. Možno to znie smiešne ale je to istá forma vzťahu. Preto nečakajte od sparinga vždy len pomoc ale ponúknite sa aj sami. Ak bude chcieť zmeniť čas tréningu, prispôsobte sa ak môžte. Ak nevládze, počkajte ho, ak je treba, podporte ho. Podeľte sa o vodu, jonťák alebo jedlo. Verte mi, takéto drobnosti môžu vytvoriť priateľstvo na celý život a nielen zlepšiť vaše tréningové vzťahy.