Pretrénovanosť - jej príčiny a rady ako ju prekonať

Nov 2, 2014

S pretrénovanosťou sa často stretávame nielen u profesionálnych ale aj u amatérskych športovov. Jej prejavy sú rôzne, počínajúc klasickou psychickou a fyzickou únavou, nechuťou jesť a končiac až častejšími chorobami a zraneniami.

Tieto príznaky nás samostatne alebo aj v kombinácii často nútia premýšlať o svojich schopnostiach a možnostiach zlepšovať sa. V takých situáciách je často najlepšie položiť si niekoľko základných otázok, ktorými ľahko určíme, či sme alebo nie sme pretrénovaní.

Samozrejme nejde o nejaké vševediace otázky ale len kontrolné otázky, ktoré sa zameriavajú na základné aspekty každého tréningového procesu, ako dostatok jedla, spánku atď.

Trénujete príliš veľa a zanedbávate odpočinok?

Nie každý je schopný zniesť 5 alebo 6 tréningov týždenne, ak má popri tom aj mnoho ďalších povinností. Preto sa zamyslite nad tým, či by ste svoj tréningový režim nemali trochu upraviť. To isté platí aj k odpočinku. Nezanedbávate spánok alebo regeneráciu. Každú noc by sme mali spať aspoň 6 hodín, preto ak náhodou ťaháte dlhé noci a nemáte kedy spávať, snažte sa na tom popracovať, inak vaše telo nebude mať čas dať sa úplne dokopy. 

Máte dosť energie na tréning?

Pravidelný tréning si vyžaduje poriadny základ v strave. Ak chceme pravidelne trénovať a popri tom si plniť aj svoje rôzne pracovné alebo iné povinnosti, mali by sme sa naučiť pravidelne jesť a jesť tie správne veci. Strava a dostatok tekutín sú základom nášho výkonu počas tréningu, preto ak ste celý deň nejedli, je veľmi pravdepodobné, že ten tréning za veľa stáť nebude.

Nejaké nedoliečené choroby a zranenia?

Mnohí z nás si často myslia, že akúkoľvek bolesť rozchodia alebo, že prejde sama od seba. Nie vždy je to však tak a preto ak máte dlhodobé zdravotné problémy aleb osa dlho liečite z choroby, ktorá vás limituje v tréningu, radšej sa poriadne doliečte, pretože tieto problémy vás budú stále v istej miere limitovať, nehovoriac o tom, že môžu prerásť do omnoho vážnejších problémov, ktoré potom budete akurát ľutovať.

Ak ste si prešli tieto kontrolné otázky a vaše ťažkosti nemajú so spomenutými oblasťami nič spoločné, problém bude niekde inde. Nižšie preto pripájame niekoľko rád, ktoré pomáhajú prekonať tréningové ťažkosti a prinavrátiť chuť a radosť z trénovania.

1 . Dajte si pauzu

Niekedy si proste aj od športovania a tréningov treba oddýchnuť a preto ak sa cítite športom unavený, dajte si na pár dní alebo týždeň pauzu. Uvidíte, že po pár dňoch vám to už tak bude chýbať, že všetky negatívne pocity spojené s tréningom zmiznú a v ysa budete cítiť ako nový človek.

2. Skúste niečo nové

Stereotyp tréningového plánu môže ubíjať a preto stojí za zváženie osviežiť svoj tréningový plán niečím novým. Možno sa vám k behu osvedčí doplnkovo začať bicyklovať, plávať alebo chodiť do posilňovne. Doplnkových športov sa určite netreba báť. Zapájajú svaly, ktoré bežne pri behu bezapájame, ale ich posilnenie môže zlepšiť iné naše bežecké vlastnosti, ako napríklad stabilitu, silu alebo výbušnosť.

3. Pripomeňte si svoj cieľ

Aj keď sa často hovorí, že cieľom je cesta vedúca k cieľu, tak pri strate motivácie často pomáha spomenúť si na to, prečo to vlastne robíme. To nám veľmi dobre pomôže prekonať lenivosť, trochu únavy ale nechuť z tréningov a dodať nové množstvo energie, ktoré nás nakopne. Či už sa pripravujete na pretek, chudnete alebo chcete niekoho ohúriť svojim novým telom, myslite na svoj cieľ a motivácia pre vás nebude až taký problém. 

4. Spomínajte na tie skvéle pocity

Ak sa vám v daný deň ťažko trénuje, skúste si vybaviť pocity z tých dní, kedy išlo všetko ako po masle a vy ste mali pocit, že ste sa ani poriadne nezadýchali. Táto metóda prekonávania pretrénovanosti je veľmi podobná metóde s pripomínaním si vlastných cieľov. Pozitívne myslenie je základom prekonania chvíľ, kedy sa nám nechce alebo nemáme na tréning náladu.

5. Dajte si dokopy tréningový plán

Veľa ľudí nevie trénovať bez systému. Ak máte problém vôbec pravidelne trénovať, urobte si systém. Spravte si kalednár, do ktorého si vyznačíte tréningové dni, veďte si tréningový denník, kde budete vidieť, koľko toho už máte za sebou. To všetko vám pomôže prekonať nechuť k tréningom a nájsť v sebe novú chuť a energiu do trénovania.