Aký vplyv má beh na sex a naopak?

Jul 5, 2015
Hokejisti žijú z výkonnostných dôvodov celé šampionáty v celibáte. Funguje sexuálna diéta aj na zvýšenie výkonnosti bežcov? 
 
Pred nedávnom presvišťala internetom ďalšia “zaručená“ správa. Tentoraz to bolo tvrdenie, že vytrvalostní bežci sú tí najlepší milenci. O kvalitách vytrvalostných bežkýň ako mileniek sa síce nehovorilo, ale asi sa to rozumie samo sebou. 
 
 
Táto teória je založená na tvrdení, že predpokladaní “majstri remesla” sú tí, ktorí majú prstenníky rovnako dlhé alebo dlhšie ako ukazováky. Je to dôsledkom toho, že plod je v prenatálnom štádiu vystavený vyššej hladine testosterónu. Táto dispozícia sa vraj prejavuje nielen lepšími bežeckými výkonmi, ale aj vyšším libidom a kvalitou spermií. 
 
Bohužiaľ, štúdiu vypracovala americká univerzita, ktorá v hodnotiacej časti úplne vynechala kvalitatívne hodnotenie samotného aktu. Do tej doby, kým nebude táto štúdia doplnená, tak zostáva táto teória obyčajnou hypotézou. Avšak, beh a sex spojitosť zaručene majú.
 
 
 
Lepšia fyzička = lepší sexuálny život?
 
Je dokázané, že sedavý spôsob života výrazne znižuje libido aj potenciu. Kto by sa tiež naháňal za partnerom, ktorý na druhom konci gauča už niekoľko rokov uspokojivo kysne do štádia prežraného hrocha. 
 
Pokiaľ sa ale jeden z partnerov začne hýbať, zvýši sa mu fyzická výkonnosť, ktorú pri akte slušne zúročí. A hoci je sexuálny akt asi taký náročný, ako šliapanie do schodov na prvom poschodí, aj úbytok funenia a dychčania môže milostný zážitok partnera výrazne zvýšiť. 
 
Pochopiteľne, že po takejto premene sa jedinec cíti výraznejšie sexy a sebavedomo, čo sa pochopiteľne odrazí aj na vzťahu k vlastnému telu a posteľovým radovánkam ako celku. Už napríklad netrvá na hrátkach v absolútnom prítmí, či zakrytí perinou. Dokonca sa hovorí, že vďaka kardiovaskulárnemu tréningu ustupujú problémy s cirkuláciou krvi a miznú preto problémy erektilnej dysfunkcie
 
 
 
Ako ovplyvňuje beh sex u oboch pohlaví?
 
Ženy: vytrvalostný beh môže rozhodiť menštruačný cyklus
 
Ak je vplyv behu na sex naskrz pozitívny, vplyv sexu na beh už je komplikovanejší. Vytrvalostný beh je extrémne náročná disciplína, ktorá vo výkonnostnej forme môže negatívne ovplyvniť rôzne sexuálne funkcie. 
Ideálna hmotnosť výkonného vytrvalostného bežca je hmotnosť až extrémne nízka. Na to môžu doplácať predovšetkým ženy. Nedostatok tuku v ich organizme má spravidla za následok výrazné poruchy menštruačného cyklu. Preto by špičkový šport v tejto disciplíne nemali prevádzkovať ženy, ktoré plánujú počatie.
 
 
Muži: Vytrvalostné výkony vašu plodnosť a ani chuť na sex neohrozia
 
U mužov vytrvalostné športy plodnosť negatívne neovplyvňujú. Ani sexuálna výkonnosť sa po extrémnej záťaži u mužov príliš neznižuje. Svedčia o tom správy o uspokojivej potencii etapových cyklistov alebo vytrvalostných atlétov po pretekoch či etapách.
 
Vzťah sexuálnych aktivít k vlastnej športovej výkonnosti je veľmi individuálny. Bežný sexuálny styk, praktizovaný v dlhšom partnerskom vzťahu, nemá v tomto smere žiadny podstatný vplyv. Často hrá skôr pozitívnu úlohu, pretože spokojný sexuálny život v partnerskom vzťahu má pre obe pohlavia výrazný antistresový efekt. 
 
Inak je známe, že hokejisti pred turnajom sex naozaj mať nesmú a celibát dodržiavajú aj počas dlhšie trvajúcich turnajov. Je to kvôli agresivite a výbušnosti. Pri akte spotrebovaný testosterón potom pri pretekoch/zápasoch skutočne chýba, čo zaznamenávajú predovšetkým výbušnejšie typy športovcov, ako sú práve hokejisti alebo šprintéri. U vytrvalcov tento vplyv nie je tak viditeľný, ale mnohí vytrvalostní športovci si aj tak schovávajú testosterón do boja na trati, než aby ho namiesto toho museli obetovať na obnovu spermií. Takže väčšina športovcov sex večer pred pretekmi nepraktizuje.
 
 
zdroj: rungo