Bežecké zranenia a ich liečba - bolesti päty

Nov 26, 2014
Klasické bežecké zranenia, ktoré sa prejavuje bolesťou v okolí päty sa odborne označuje ako zápal plantárnej fascie. Ide v podstate o zápal tkaniva, ktoré sa tiahne od päty až po jednotlivé články prstov.
 
 
PRÍZNAKY
 
- bolesť vystupuje zo spodnej časti chodidla, v okolí päty alebo klenbovej časti
- bolestivé miesto sa nachádza približne 4 cm od päty a býva veľmi citlivé na dotyk
- bolesť je najhoršia ráno alebo vtedy keď sa chodidlo dlhšiu dobu nepohybovalo
- bolesť sa zhoršuje pri náhlom a prudkom natiahnutí šľapaje, napríklad pri chôdzi do kopca alebo hore schodmi
 
 
PRÍČINY BOLESTI
 
Zápal plantárnej fascie je najčastejšie dôsledkom poškodenia tohto tkaniva v mieste, kde sa pripája na pätu. Predispozíciu na toto zranenie majú hlavne ľudia s výrazne vysokou alebo nízkou klenbou nohy, no toto zranenie môže byť spôsobené aj nesprávne tvarovanou obuvou, či príliš skráteným lýtkovým svalstvom.
 
Okrem hlavným dôvodom musíme brať do úvahy aj faktory, ktoré riziko tohto zranenia výrazne zvyšujú.
 
Medzi tie patria:
- dlhé chodenie alebo státie na nohách pokiaľ na to nie ste zvyknutí
- skrátenie Achillovej šľachy
- nadváha, v dôsledku ktorej dochádza k zvýšenému namáhaniu päty
- nosenie obuvy s nedostatočnou oporou alebo odpružením
- zmena povrchu, na ktorom trénujete
 
 
 
LIEČBA ZRANENIA
 
Liečba tohto zranenia musí byť postupná a prebiehať pomaly. 
 
Na začiatku je dôležité obstarať si topánky s dobrou oporou klenby a odpružením päty. Určite nenoste staré topánky, ktoré vaše nohy poriadne nedržia a netlmia nárazy (o bežeckých to platí dvojnásobne). 
 
Okrem tenisiek sa určite oplatí investovať do ortopedických vložiek, ktoré vám kvalifikovaný fyzioterapeut upraví podľa potrieb vašej nohy. Tieto vložky by ste mali nosiť čo najviac a na oboch nohách, aj keď vás bolí iba jedna.
 
Tenisky a ortopedické vložky sú základ. Okrem nich však pri liečbe tohto zranenia pomáha výborne aj použitie kinezilogického tejpu, ktorý tkanivo zafixuje, a pomáha rozložiť záťaž na okolité svaly a tkanivá (viď. foto).
 
 
Ako jednu z príčin tohto zranenia uvádzame aj skrátenie Achillovej šľachy. Jej postupné naťahovanie prispeje k odľahčeniu a tým aj uvoľneniu plantárnej fascie.
 
Ak by ste s týmto problémom navštívili doktora, môže vám odporučiť nosiť na noc fixačnú dlahu. Tá zabráni skracovaniu postihnutého tkaniva počas noci, vĎaka čomu nebudú prvé ranné kroky také bolestivé a liečba bude lepšie napredovať.
 
Na lečbe tohto zranenia si treba dať skutočne záležať, pretože príliš skoré namáhanie tkaniva pred jeho úplným zahojením môže viesť k tvorbe zvápenatelých útvarov vnútri tkaniva. Tieto útvary sa často zvyknú označovať aj ako ostrohy a často spôsobujú nielen športovcom ale aj bežným ľuďom neprijemné bolesti a problémy pri chodení a bežnom pohybe.