Seriál pre začiatočníkov: Ako prekonať úvodné úskalia pravidelného behania?

Nov 15, 2014
Prvé bežecké dni a týždne zvyknú byť v kariére takmer každého bežca tie najkritickejšie. Väčšina začiatočníkov sekne s behom po prvom alebo druhom týždni trénovania. Ak chcete pre svoje telo niečo urobiť a vybrali ste si práve beh, oplatí sa začať pomaly. Na začiatku je určite dôležité stanoviť si čiastkové ciele a motivovať sa napríklad behaním vo dvojici (napríklad s tým pekným susedom/susedkou od vedľa ktorý/á beháva) či vedením si tréningového denníka alebo zažitím atmosféry a energie niektorého z veľkých bežeckých podujatí.
 
 
Ak ste sa rozhodli začať behať, tak pre to máte určite nejaký dôvod. Či už chcete schudnúť, zlepšiť svoju kondičku, vyvetrať si hlavu alebo dosiahnuť nejaký výsledok na niektorom z bežeckých podujatí, každý dôvod je dobrý. Aj keby ste vlastne nevedeli prečo to robíte.
 
Ak však beháte preto, lebo ste si stanovili nejaký konkrétny cieľ, treba si uvedomiť, že stanoviť si cieľ je jedna vec ale dosiahnuť ho už druhá. Aby bola vaša snaha korunovaná úspechom, je potrebné behať pravidelne a dlhšiu dobu. Toto zvykne byť kameň úrazu pre mnohých ľudí.
 
Naše telá sú často zhýčkané a výdobytky modernej doby tomu určite nepomáhajú. Málo ľuďom, ktorí začnú behať sa beh hneď zapáči. Pre niektorých je to také ťažké, že si pokračovanie v behaní ani hádam nevedia predstaviť. Verte či nie, mnoho takých ľudí dnes pravidelne behá maratóny alebo dokonca ešte dlhšie vzdialenosti. Beh je ako každý šport droga, no ak si ho nechcete znechutiť, treba na ňho ísť pomaly. Určite poznáte ľudí, ktorí to zabalili po prvom alebo druhom tréningu. 
 
 
Postupujte po krokoch
 
Ako som už spomenul, stanovenie si cieľom, kvôli ktorým beháme je dobrá vec, no ak sú naše ciele dlhodobé, rýchlo pre nás môžu stratiť svoju motivačnú silu. Preto je dobré stanoviť si aj čiastkové ciele, pomocou plnenia ktorých sa lepšie prepracujete k záverečnému veľkému cieľu.
 
Ciele ktoré si však stanovíme by nemali byť všeobecné. Ak chceme chudnúť, nestačí si povedať, že chcem schudnúť nejaké to kilo. Buďťe presní a povedzte si, že za mesiac chcete schudnúť dve kilá. Ak chcete zlepšiť svoj výkon, stanovte si hranicu, ktorú chcete na najbližšom preteku pokoriť. 
 
Ak beháte pre kondičku a zlepšenie zdravotného stavu, tak vašim cieľom môže byť vybehnutie nejakého kopca bez prestávky alebo súvislé zabehnutie nejakej vzdialenosti.
 
Malé ciele sú dôležité. Veľa odborníkov tvrdí, že u začiatočníkov je najkritickejších prvých 14 dní. Ak zvládnete prvé dva týždne, máte veľkú šancu dosiahnuť všetky svoje ciele.
 
Správna motivácia je základom pre dosiahnutie vašich cieľov. Mnoho ľudí si často hľadá výhovorky prečo to nejde. Áno takých sa nájde vždy kopec a každý z nás ich niekedy rád využije, no v takých prípadoch dobre vieme, že často ide len o alibizmus, ktorým ospravedlňujeme svoju lenivosť.
 
Na záver by som rád zhrnul obsah tohto článku do pár bodov pre (tých, ktorým sa to nechce čítať) začiatočníkov, ktorí by chceli začať behať.