Seriál pre začiatočníkov: Ako by som mal zo začiatku behať?

Nov 21, 2014

V predchádzajúcej časti tohto seriálu sme sa zameralina motiváciu a kladenie si primeraných cieľov a celkovo na to, ako vôbec prekonať prvé dva tréningové týždne, ktoré bývajú vždy najťažšie. V tejto časti si povieme, ako by taký tréning začiatočníka mal vyzerať.

Určite to nemá byť nič komplikované, čo by svojou preteoretizovanosťou odradilo pomaly každého človeka. Tréning začiatočníka by mal pozostávať z krátkeho zahriatia, strečingu, hlavnej časti a potom vychladnutia a uvoľnenia svalov na záver. 

Zahriatie a rozcvička pred tréningom slúžia na prípravu tela na hlavnú časť. Táto fáza by mala pozostávať z ľahkého rozklusu na zahriatie tela a následného strečingu, ktorý už zahriate svaly ešte lepšie pripraví na aktivitu, ktorá nás čaká.

Hlavná tréningová časť by mala trvať asi 20 - 30 minút. Všetko závisí od toho, v akej kondícii sa kto nachádza. Na začiatku to určite preháňať netreba ani so vzdialenosťou ani tempom. Čo sa vzdialenosti týka, pokojne stačia tak 3 kilometre.

Tempo behu by malo byť také, pri ktorom by ste nemali mať problém rozprávať. To je tempo začiatočníckeho behu, pri ktorom rozvíjate svoju kondíciu no neriskujete nejaké prepísknutie tempa a zbytočné vyčerpanie svojich síl.

Ak patríte medzi perfekcionistov, ktorí si chcú svoje tempo merať, môžete nosiť športester, ktorý vám bude ukazovať tepovú frekvenciu. Podľa nej si budete vedieť určiť akú námahu vlastne vynakladáte. Na taký ľahký beh na začiatok bohate stačí tepová frekvencia niekde okolo 150 - 155 úderov za minútu.

Po hlavnej časti by ideálne malo nasledovať vychladnutie a strečing. Ideálne by malo pozostávať tiež z ľahkého klusu alebo chôdze a následného strečingu, ktorý uvoľní namáhané svaly a pomôže im lepšie po tréningu zregenerovať.

Toto je akási základná osnova bežeckého tréningu, ktorú by sme mali dodržiavať. Samozrejme, nie vždy je to možné. Niekedy sa ponáhľame a nemáme čas alebo musíme náhle skončiť atď. V takom prípade je dobré rozcvičku a záver tréningu okresať aspoň na nevyhnutné minimum, aby to nebolo len o tom, že niekam vybehneme a potom sa celí rozhorúčaní vrátime naspäť bez akéhokoľvek strečingu. Neprospieva to nášmu telu a preto odporúčam urobiť aspoň základné minimum z rozcvičky a strečing una záver.