Seriál pre začiatočníkov: Obuv je základ, voľte kvalitu pred výhodnou cenou.

Jan 11, 2015
Topánka je veľmi dôležitou súčasťou bežeckého vybavenia, ktorá výrazne ovplyvňuje zážitok z behu a súčasne pomáha znižovať nezanedbateľné zaťaženie pohybového ústrojenstva bežca. Prečítajte si, ako sa v záplave bežeckých topánok na trhu vyznať a ako vybrať tú správnu obuv práve pre vás.
 
 
Na trhu je široká škála kvalitné bežecké obuvi. Nechajte si poradiť, no dajte na svoje pocity.
 
Pre začiatočníkov je ideálne nechať si poradiť v špecializovanom obchode. Tu je vhodné absolvovať základné vyšetrenie techniky došľapu a vyskúšať aj viac typov a značiek obuvi. Tieto služby už ponúkajú menšie špecializované predajne, kde sa predavači väčšinou regrutujú z radov aktívnych bežcov. Ako začiatočníci nikdy nekupujte nevyskúšanú topánku z e-shopu.
 
Podľa čoho vyberať?
 
Medzi základné kritériá výberu bežeckých topánok patrí telesná hmotnosť, kondícia a povrch, na ktorom budete prevažne behať. Rolu hrá aj technika behu, predovšetkým oporná fáza, teda spôsob dokroku. Ďalej je samozrejme dôležité aj pohlavie. Vzhľadom k určitým odchýlkam v stavbe ženskej nohy (užšia päta a stredná časť chodidla) väčšina výrobcov na trh dodáva dámske aj pánske modely bežeckých topánok.
 
 
Aké druhy bežeckých topánok poznáme?
 
Základné rozdelenie bežeckých topánok si môžeme predstaviť ako pomyselnú pyramídu, kedy jej jednotlivé poschodia symbolizujú druhy bežeckej obuvi. Najspodnejšie poschodie pyramídy zaujímajú objemové topánky určené pre pomalší vytrvalostný beh. Toto poschodie medzi rekreačnými bežcami početne mnohonásobne prevyšuje ostatné. Všeobecne platí, že čím vyššie poschodie pyramídy, tým je obuv ľahšia, tým obsahuje menej konštrukčných prvkov a je určená pre rýchlejší beh a súčasne pre bežcov s vyššou kondíciou a výkonnosťou. Takéto topánky nohe už toľko nepomáhajú.
 
Kým začínajúci bežci by teda mali vyberať z ponuky objemových topánok, zdatnejší a výkonnostní bežci používajú podľa typu tréningu viac druhov topánok zo všetkých poschodí. Akýmsi samostatným poschodím sú minimalistické topánky, ktoré možno odporučiť pre regeneračný výklus a zdatnejším bežcom aj na kratšie výbehy. Samozrejmosťou všetkých poschodí pyramídy je rozlíšenie bežeckých topánok na cestné (s väčším tlmením) a topánky pre beh v teréne (s výraznejším vzorom).
 
 
Klasická objemová bežecká topánka by mala nohám poskytovať čo najväčší komfort a pritom čo najmenej zaťažovať pohybový aparát. Kvalitná ľahká topánka by mala optimálne tlmiť došľap a udržať správnu biomechaniku nohy po celú dobu kontaktu s podložkou. Aby topánka tvorila s nohou jednotný funkčný celok, je dôležité zvoliť jej optimálnu veľkosť. 
 
Pri posudzovaní vhodnej veľkosti sa osvedčilo mať v stoji medzi palcom a špičkou topánky určitý priestor. Noha sa totiž pri behu predlžuje, a to nie všetkým rovnako (niekedy až o 1,5 cm). Predlžovanie nohy súvisí s funkciou pozdĺžnej klenby, ktorá sa vplyvom zaťaženia oplošťuje a preťahuje. Okrem optimálnej dĺžky je dôležitá aj šírka topánky. Už niekoľko firiem vyrába niektoré modely bežeckých topánok vo viacerých šírkach, čo je veľmi výhodné pre bežcov s širšou stavbou nohy, ktorí inak musia voliť výrazne dlhšiu topánku, než skutočne potrebujú.
 
 
Topánky za rozumnú cenu.
 
Často preberanú otázkou je cena bežeckých topánok. Z tohto pohľadu na našom trhu môžeme bežecké topánky rozdeliť do niekoľkých skupín. V prvom prípade sa jedná o cenovú reláciu okolo 50 eur. Na túto sumu sa dostaneme až na výnimky v prípade výpredajov sezónnych kolekcií alebo u neznačkových topánok. Kým kvalitná topánka vydrží spravidla stovky až tisícky nabehaných kilometrov, u neznačkových topánok často dochádza k strate funkčných vlastností už po pár týždňoch behania. Topánka sa síce nerozpadne, ale už dobre netlmí a stráca aj schopnosť nohu optimálne stabilizovať.
 
Vzhľadom k zdravotnej prevencii je skutočne výhodnejšie investovať do obuvi nad 70 eur. Takéto topánky už spravidla disponujú dobrými funkčnými vlastnosťami. Správne vybraná topánka v cenovej relácii 70 až 200 eur predstavuje záruku ochrany pohybového aparátu a dobrej techniky behu, a to na pomerne dlhú dobu. Táto obuv je vyrobená z kvalitnejších materiálov s mnohými funkčnými prvkami.
 
Špičkové modely dnes stoja aj okolo 200 až 300 eur. Rozhodne však vždy neplatí: "čím drahšie, tým lepšie". Ani najdrahšia - zle zvolená topánka situáciu nerieši. Pri výbere je potrebné individuálne hľadať optimálny pomer medzi cenou a funkčnými vlastnosťami topánky. Než absolútna novinka mnohokrát lepšie vyhovie minuloročný, cenovo výrazne výhodnejší model. Najdrahšie topánky začiatočník pri pomalom behu ani plne funkčne nevyužije. Zjednodušene povedané by takto pri kúpe zaplatil za niečo, čo v skutočnosti nepotrebuje.