Strava pred ranným tréningom - áno alebo nie?

Jun 19, 2014

To či by sme mali alebo nemali jesť závisí od viacerých faktorov ako je naša trénovanosť, stravovacie návyky, rýchlosť trávenia, druhy tréningu, ktorý nás čaká atď.

Skúsme si to však najprv zobrať všeobecne. Základným pravidlom je, že jesť by sme mali najneskôr hodinu pred tréningom, čo môže byť pri ranných tréningoch celkom problém, teda ak vám nevadí skôr vstávať.

Ak však jesť nechcete, stále by to pre vás nemuselo znamenať nejaký problém. Naše svalstvo obsahuje ráno dostatok glykogénu (cukru) na to, aby sme zvládli hodinový tréning (možno aj dlhší, ale to už závisí od trénovanosti jednotlivca). Ak aj vyčerpáme zásoby cukru, naše telo sa naučí čerpať zásoby energie z tukových zásob, čo je dôležité najmä pri vytrvalostných športoch.

Ja osobne odporúčam aj pred ranným tréningom zjesť aspoň niečo malé. Banán alebo nejakú sladkosť, ktorá aspoň trochu zaplní žalúdok a dodá telu trochu energie naviac. Čo sa týka pitia, tak tu sa veľmi medze nekladú. Osobne neodporúčam pred tréningom piť mlieko, pretože väčšine ľudí je z neho potom počas tréningu ťažko. Ak chcete ráno trochu nabudiť, dajte si kávu, ktorá obsahuje kofeín, ktorý pôsobí ako stimulant. Tu netreba ale zabudnúť aj na dopĺňanie tekutín, keďže káva dehydruje.

Každý by ale mal poznať svoje telo natoľko dobre, aby vedel, ktoré potraviny a nápoje mu robia dobre/zle alebo sa mu ťažko trávia. Preto sa treba riadiť aj osobnými skúsenosťami a voliť takú stravu, ktorá dodá potrebnú energiu no nezaťaží veľmi trávenie.