V čom nosiť pri behu vodu? Fľaša, ľadvinka alebo batoh?

Jul 5, 2014

Leto je v plnom prúde, teploty sa šplhajú cez 30 stupňov a niekedy sa pri behu zíde kvapka vody na osvieženie a doplnenie tekutín. V čom je ale najideálnejšie nosiť vodu tak, aby vás to nerušilo pri behu ale aby ste mohli odniesť dostatok tekutín, ktoré potrebujete? Zamerali sme sa preto na tri najzákladnejšie spôsoby prenášania vody pri behu a ich klady a zápory.

1. Fľaša

Klasika, ktorú pozná každý. Pri nikoho nie je problém napustiť si doma fľašu vody, zobrať ju do ruky a vybehnúť. Mnohí výrobcovia bežeckého vybavenia v posledných rokoch dotiahli prevedenie bežeckých fliaš do dokonalosti tak, aby bežcom čo najviac uľahčili ich nosenie. Pridali rôzne púzdra alebo "popruhy", vďaka ktorým budete môcť fľašu niesť bez toho, že by ste ju museli nejak vážne stískať.

Klady a zápory

Výhodou nosenia fľaše v ruke je, že máte okamžitý prístup k vode a kedykoľvek prehľad o množstve zostávajúcej tekutiny. To je však aj to, čo ľudí pri nosení fľaše najviac obťažuje. Že ju musia mať stále v ruke.

Okrem toho, takéto nosenie má za následok nesymetrické zaťaženie hornej časti tela. Tomu sa dá ľahko predísť buď pravidelným striedaním ruky, v ktorej fľašu nesieme alebo tým, že si ponesieme fľaše dve. 

Ďalším problémom mnohých bežcov je fakt, že pri nesení fľaše sa tekutina v nej rýchlo ohrieva. Riešenie tohto problému zabezpečujú výrobcovia tým, že fľašu vybavia akousi "rukavicou" ktorá zabraňuje alebo zmierňuje mieru ohrievania tekutiny vo fľaši.

 

2. Ľadvinka

Ide v podstate o sofistikované riešenie problémov spomenutých pri nosení fliaš v ruke. Hydratačné ľadvinky vám umožnia uniesť viac vody naraz, pričom často poskytujú aj iné malé úložné priestory. V závislosti od modelu vám umožnia odniesť buď jednu väčšiu fľašu alebo viac menších, čo sa hodí najmä vtedy ak nosíte so sebou viac druhov tekutín (napríklad čistú vodu a energetický nápoj).

Klady a zápory

Okrem spomenutej možnosti uniesť viac vody, je hlavnou výhodou takýchto ľadviniek to, že sa umiestňujú blízko bežcovho ťažiska, čím nijak výrazne telo bežca nezaťažujú a neznepríjemňujú bežný pôžitok z behu.

Čo sa záporov týka, tak tu by som spomenul asi len jeden. A to obtiažnosť voľby tej správnej ľadvinky. Nikto predse nechce ľadvinku, ktorá mu bude nadskakovať, skĺzavať alebo neviem čo ešte. Preto radím, ak si chcete nejakú obstarať, poraďte sa s odborníkmi a určite si ju vyskúšajte.

 

3. Bežecké batohy

Tretia zo spomínaných alternatív, bežecké batohy sú ideálne na prenášanie vody najmä pri dlhých či celodenných behoch. Takýto batoh môžete vybaviť hydrovakom, ktorý sa vkladá do batohu alebo fľašami, ktoré sa umiestňujú na prsné popruhy. Pri výbere treba dbať na tvar batohu, použité materiály a hlavne vaše potreby. Ideálny tvar batohu simuluje vestu a rozkladá úložný priestor do oblasti lopatiek. Takéto batohy sedia pevne aj v náročnejšom teréne a nemali by vám nepríjemne hopsať na chrbte a zavadzať.

Klady a zápory

Pri lacnejších modeloch si treba overiť, či sú vybavené potrebným príslušenstvom, ako je napríklad hydrovak a hadička, aby ste predišli nepríjemným prekvapeniam spojeným s povinnosťou dodatočných nákupov. Výhodou bežeckých batohov je, že poskytujú dostatok úložného priestoru, ktorý vám ľadvinky neposkytnú. Ľahko do nich zabalíte dostatok tekutín a aj nejaké to jedlo či oblečenie.

Ak však neplánujete skutočne dlhé, niekoľko hodinové, či poldenné až celodenné túry alebo výbehy, batoh asi nebudete potreobvať. Treba si uvedomiť, že batoh vás vždy bude istým spôsobom obmedzovať a ak ho skutočne nepotrebujete, nekupujte si ho.