Význam zinku v tele športovca

Aug 19, 2015

Stopové prvky, životne dôležité pre správne fungovanie nášho tela, sú z piatich percent kovy, ktoré sú prítomné v zemskej kôre od tej doby, čo vznikla. Tieto prehistorické atómy sa dostávajú vďaka styku s horninami a pôdou do vody a rastlín a potom aj do nášho tela. 

Všetky tieto prvky sú síce v našom tele prítomné len v stopových množstvách, ale na jeho fungovanie majú výrazný vplyv. Kontrolujú sťahy svalov, pomáhajú udržiavať rovnováhu vnútorného prostredia tela, regulujú náš metabolizmus. Jedným z týchto stopových prvkov je práve zinok.

 

Význam zinku v tele športovca

Prítomnosť zinku v našom tele je nevyhnutná pre správne fungovanie viacerých enzymatických systémov. Zinok pracuje v tandeme zhruba so stovkou rôznych enzýmov a spoločne zabezpečujú správny chod energetického metabolizmu. Zvlášť dôležitý je v systéme výroby inzulínu. Ďalej stabilizuje DNA, je dôležitý pri bunkovom delení a pôsobí pozitívne na imunitný systém

Vytrvalostné športy znižujú obsah zinku v tele atléta vďaka zvýšenému vylučovaniu potom, čo má za následok to, že vytrvalostní športovci sú po pretekoch alebo náročných tréningoch náchylnejší na prechladnutia či iné ochorenia.

Zinok navyše zabezpečuje dostatočnú koncentráciu vitamínu A v našom tele a podporuje tak dobrú funkciu našich očí. Jeho prítomnosť má pozitívny vplyv aj na kvalitu vlasov, kože a nechtov. Okrem spomenutého má zinok vplyv aj na kvalitu spermií a fungovanie pohlavných orgánov, preto by som jeho nedostatok určite nebral na ľahkú váhu. 

 

Nedostatok zinku a jeho následky

Nedostatok zinku v potrave má za následok pomalšie hojenie rán, úbytok na váhe, zhoršenie pamäti a zmyslové poruchy, predovšetkým pri zraku a čuchu. Vážnejšie prejavy sú už spojené s poklesom výkonnosti imunitného systému, predovšetkým voči respiračným alebo hnačkovým ochoreniam.  

Prvý znak, že ti chýba zinok uvidíš aj sám - ak sa na tvojich nechtoch objavujú biele zväčšené polmesiačiky, mal by si do výživy rýchlo pridať pár miligramov zinku naviac.

Denný príjem by mal byť v rozmedzí 12 až 15 miligramov zinku podľa telesnej váhy a stupňa tréningu. Ako umelá suplementácia sa väčšinou dodáva v prípravkoch dohromady s horčíkom, pretože ich spracovanie v tele a funkcie sú čiastočne spoločné alebo na sebe závislé.  

 

Kde nájdem zinok?

Zinok je vo vysokej koncentrácii prítomný v chia semienkach, prípadne v quinoa semienkach, fazuli a tekvicových semienkach

V potravinách rastlinného pôvodu sú koncentrácie zinku vo všeobecnosti nižšie ako v tých pôvodu živočíšneho. Preto by si ako zdroj prírodného zinku mal preferovať pečeň, tmavé mäso, mlieko, vaječné žĺtky a morské živočíchy - predovšetkým ustrice.