Bežecké tipy #3 - Striedajte čas tréningu

Aug 1, 2014

Väčšina z nás je zvyknutá behať buď ráno alebo večer. Je to tak? Aj ja sám zvyknem najčastejšie behávať podvečer. Na jar a cez leto sa snažím behávať aj ráno, prípadne ak mi to čas umožní aj cez deň. Prečo?

Pretože naše telo má tendenciu zvykať si na to, čo robíme dlhodobo. Ak teda behávame dlhodobo len večer alebo ráno, naše telo s tým počíta je predpripravené na daný tréning v danom časovom pásme. Ak však vyskúšame tréning mimo tohto zaužívaného času, zistíme možno, že sa nám beží oveľa horšie.

Čím to je?

Je to proste zvykom. Naše telo nie je zvyknuté v danú časť dňa trénovať a preto sa nevie na túto aktivitu predpripraviť. 

Skúste si vyskúšať na sebe  veľmi jednoduchý pokus. Po dobu dvoch týždňov až mesiaca meňte časy, kedy chodíte behávať. Choďte raz večer, raz ráno, raz cez ďeň (ak vám to čas umožňuje) a uvidíte, ako je vaše telo oveľa lepšie pripravené na tréning. Rovnako môžete vyskúšať aj rozdeliť jeden tréning na dva kratšie. Niektorí bežci si pri takomto systéme tréningu všimli lepší nárast výkonnosti než pri bežnom jednofázovom systéme trénovania.