Bežecké tipy #2 - Behajte s hudbou

May 9, 2014

Mnoho ľudí si svoj život nevie bez hudby predstaviť. Prečo ju ale tak radi využívame aj pri športe?

Motivácia
 
Tak ako sú niektoré pesničky navždy spojené s niektorými filmami a filmovými hrdinami, takisto máme mnohí z nás svoje songy, ktoré nás vždy nakopnú alebo nám pomôžu dostať zo seba o trochu viac. Je to jednoducho o tom, že hudba v nás prebudí niečo, čo tam dovtedy nebolo a čo nám pomáha dosiahnuť veci, ktoré by sme inak zvládli oveľa tažšie alebonezvládli  vôbec.
 
Koncentrácia
 
Možno si to mnohí z vás neuvedomujú, ale hudba pôsobí najmä pri behu ako vynikajúci prostriedok na zlepšenie koncentrácie. Pomáha nám regulovať vnímanie vonkajších rušivých vplyvov a umožňuje nám lepšie ponoriť sa do svojho vnútra. Možno to znie trochu smiešne, ale veľa bežcov často hovorí o stave akéhosi tranzu, kedy ani nevnímajú, že bežia. Proste vnímajú len cestu a svoje telo a vychutnávajú si pohyb ako taký.
 
Výkon
 
Prepojenie výkonu, koncentrácie a hudby je veľmi úzke. Tak, ako hudba zlepšuje našu koncentráciu pri behu, tak vplýva pozitívne aj na náš výkon. Samozrejme, je jasné, že náš výkon sa počúvaním hudby nezlepší o tri výkonnostné triedy. 
 
V súvislosti s touto témou som sa sebe skúšal jeden pokus, ktorého výsledky mi potom potvrdili aj iní ľudia. Skúšal som, ako vnímam svoju únavu vtedy, ak nepočúvam pri behu hudbu a vtedy, ak áno. Zistil som, že ak som hudbu nepočúval a počul svoje vlastné dychčanie pri vyššom tempe, mal som pocit väčšej únavy a tiež sa mi aj horšie bežalo. Zvládal som toho proste menej. 
 
Naopak, ak som počúval hudbu, ktorá mi bránila v tom, aby som počul svoje vlastné dychčanie a sústredil sa na to, ako veľmi som už unavený, bežalo sa mi lepšie a zvládol som toho aj viac. Tak, ako sa hovorí, vždy je to len v našej hlave. A hudba je jeden z prostriedkov, ktorý vie našej hlave pri tréningu veľmi pomôcť.