Cheating - používať ho, či sa mu vyhýbať?

Aug 25, 2015

Cheatovať, či necheatovať? Otázka, ktorá rozdeľuje ľudí na dva tábory. Jedna skupina nedá na cheatovanie dopustiť a v každom tréningu cheatujú. Druhá skupina sa striktne drží čo najlepšej techniky za každých okolností. Čo je lepšie pre rozvoj svalov? Občasné cheatovanie, či čistá technika?

Odpoveď nie je jednoznačná. Čo sa ale dá s určitosťou povedať je, že občasné cheatovanie pri niektorých cvikoch môže byť pri budovaní svalov prospešné. Pri nováčikovskom tréningu nemá zmysel hovoriť o cheatovaní. Dôležité je najprv sa naučiť "čistú" techniku. Po čase sa ale treba zamyslieť nad tým, či táto technika neposunie tvoj tréning a svalový rozvoj ďalej. Aby sme sa pochopili správne - cheatovanie nemá byť úplným odklonom od čistej techniky. Cheatovaním by si si mal pomôcť dostať činku z najťažšieho, tzv. mŕtveho bodu, aby si vedel dokončiť cvik tým svalom, na ktorý je daný cvik určený. Takto sa to robiť nemá:

Cheating má byť v jednej časti pohybu intenzívny a výbušný - to vtedy, keď prekonávaš mŕtvy bod. Neskôr, po prekonaní tohto bodu sa musíš sústrediť na precítenie tej partie, ktorú tým cvikom precvičuješ. Preto ak robíš bicepsové zdvihy v stoji, nehádž činkou hore-dole bez rozmyslu. Keď máš činku v dolnej polohe a ruky máš vystreté, pomôž si cheatingom dostať činku približne do tej polohy, aby si bol schopný dotlačiť činku nahor len bicepsom a nie ramenami a chrbtom. Najmä začiatočníci nechápu zmysel cheatingu a preto sú často terčom posmechu, keď sebou nekontrolovane hádžu a z tréningu bicepsu majú zrazu full body tréning a bolí ich chrbát a ramená.

 

 

Ako zapojiť cheating do tréningu? Sú dve možnosti:

 

Nezabudni na to, že musíš byť predtým dobre rozcvičený, aby si si neprivodil zranenie.

 

Pravidlá cheatingu:

 

Kedy je cheatovanie povolené a kedy zakázané?

Povolené: variácie zdvihov (bicepsové zdvihy v stoji s jednoručkami, bicepsové zdvihy s veľkou činkou v stoji a pod.), zdvihy s činkami od bokov tela (upažovanie s jednoručkami v stoji), sťahovanie lana na triceps či zdvihy činky pred telo, jednoručné príťahy (napr. na chrbát), zhyby, príťahy kladky v sede (veslovanie), tlaky na ramená v stoji alebo sede

Zakázané: drepy, mŕtve ťahy, benchpress, výpady, good morningy, drepy s výskokom, hip thrust, bradlá, swingovanie (s kettlebellmi)