Dopĺňanie tekutín po tréningu

May 10, 2014

Všetci poznáme význam pitného režimu a dôležitosť jeho dodržiavania, ktorá je ešte väčšia pri pravidelnom športovaní, či trénovaní. Aké je ale ideálne množstvo tekutín, ktoré by sme mali po tréningu prijať?

Vedci z USA sa nedávno zamerali na porovnanie, ako ovplyvňuje doplnenie tekutín bežeckú výkonnosť na ďalší deň. Trinásť dobre trénovaných bežcov dostalo za úlohu bežať večer 75 minút a na ďalší deň 10 kilometrov naostro, pričom vedci porovnávali ich výkonnosť po doplnení 75% a 150% strát spôsobených potením.

Ak bežci doplnili 150% strát spôsobených potením, ich časy boli v priemere o 3% rýchlejšie. Rovnako mnohí bežci tvrdili, že sa im v prípade, kedy doplnili len 75% strát bežalo pocitovo ťažšie, aj keď v skutočnosti bežali pomalšie.

Doplniť 150% strát tekutín nie je však také ľahké, keďže toľko tekutín výrazne zvyšuje produkciu moču a aj potenie. Záverom výskumu bolo, že najvhodnejšie je doplniť niečo medzi 100 až 150% strát tekutín.

Netreba zabúdať na to, že aj priveľké množstvo vody je nebezpečné. Nadmerný príjem tekutín môže viesť k intoxikácii vodou, tzv. hyponatermii, ktorá môže byť až smrteľná.