Kedy a kde behať?

Mar 27, 2014
Každý má vlastný názor kedy a kde je najlepšie behať. My si preto povieme, kedy je podľa odborníkov najlepšie behať a tiež, aké sú základne plusy a mínusy bežeckých lokalít.
Kedy je beh najvhodnejší?
Existuje veľakrát opakovaná otázka, či je lepšie behať skoro ráno, cez deň alebo večer. Na túto otázku neexistuje však jednoznačná odpoveď. Je na každom bežcovi, aby si našiel svoj ideálny čas na behanie sám.
 
Odborníci sa ale na základe skúmania ľudského biorytmu zhodujú na dvoch najvhodnejších intervaloch dňa určených na behanie. Ide o časy medzi 7 – 10 hodinou ráno a 16 – 19 hodinou večer. V týchto časoch dosahuje ľudské telo najvyššiu úroveň biologickej aktivity.
 
Pri behu treba vždy dodržiavať aj pravidlá stravovania. Vždy treba dodržiavať časový odstup od posledného jedla. Pri rannom behu je ideálne zjesť len niečo ľahké a veľmi energetické a raňajkovať až po tréningu. Nájdu sa aj ľudia, ktorí radi behajú cez obednú prestávku v práci, v takom prípade treba tiež vhodne upraviť stravovacie návyky a to tak, že si buď dáte skorý obed, alebo len desiatu a bohatý obed si necháte na čas po tréningu. Pri večernom behaní pamätajte na to, že telo potrebuje určitý čas aj na upokojenie a preto môžete mať skoro po večernom tréningu problém so zaspávaním.
 
Ktoré prostredie je najvhodnejšie na beh?
Dnešná doba a možnosti prepravy nám umožňujú venovať sa behu v takmer akomkoľvek prostredí. Zo zdravotného hľadiska je určite najlepší beh v prírode. Prírodné prostredie poskytuje najlepšie podmienky pre naše zdravie a rovnako aj regenerační pôžitok pre telo aj myseľ.
 
Čo sa týka behania v prírode, tak u nás ide hlavne o lesy, polia alebo lúky, no ak budete na dovolenke pri mori, tak určite si vyskúšajte bežecký tréning pri východe alebo západe slnka. Určite to znie ako otrepané klišé ale pre myseľ je takýto tréning neuveriteľný relax.
 
Beh v meste:
Ulice mesta sú po prírode druhým najčastejšie využívaným bežeckým prostredím. Mesto v sebe však kombinuje pre bežcov viaceré výhody a nevýhody, ktorých zváženie je na každom z vás. Veľa ľudí vidíme behať po uliciach mesta preto, lebo nemajú čas alebo možnosť vybehnúť do prírody. Ja sám zvyknem často behať večer len v okolí domova a to najmä preto, lebo nerád behám v lese za tmy. 
 
Z časového hľadiska je teda beh v meste fajn, lebo sa nemusíte nikam presúvať, ale len proste vybehnete a keď chcete vrátite sa domov. Na druhej strane, beh po uliciach nie je práve najlepší pre vaše zdravie. V prvom rade, povrch, teda asfalt a betón sú oproti povrchu v lese alebo na bežeckom ovále oveľa tvrdšie, čo pri behu zvyšuje zaťaženie vašich kĺbov.
 
Po druhé, pri behu v uliciach vdychujeme škodlivé výfukové plyny, ktoré majú ešte škodlivejšie následky než bežne. Prečo ? Pretože pri behu sa zvyšuje zaťaženie organizmu a teda aj nároky na činnosť pľúc, človek dýcha rýchlejšie a hlbšie, a teda vdychuje aj viac škodlivých plynov.
 
Ak sa teda nemôžete alebo nechcete presúvať do prírody, skúste sa na svoj bežecký tréning radšej presunúť najprv do najbližšieho parku. Tam je čistota a kvalita dýchaného vzduchu oveľa lepšia než priamo v uliciach mesta.
 
Beh na bežeckom ovále:
Beh na bežeckých ováloch alebo atletických štadiónoch je veľmi dobrou alternatívou k parku alebo prírodnému prostrediu. Výhodou týchto oválov je ich povrch, teda materiál, z ktorého sú vyrobená, ktorý je relatívne mäkký a pružný, čím podporuje aj správnu techniku behu. Nevýhodou je to, že ich u nás zase toľko nie je a tiež k nim nemá prístup každý. Väčšinou sa preto treba stať členom atletického klubu alebo  si zaplatiť dopredu poplatok za nejaké obdobie, počas ktorého budete mať prístup k dráhe.
 
Beh vo fitness centre:
Ide o alternatívne prostredie pre beh, ktoré sa celkom rozmáha najmä so vznikom veľkých fitness centier, v ktorých sa nachádza množstvo bežeckých a stepovacích trenažérov. Beh na takýchto zariadeniach netreba odsudzovať. Tieto zariadenia určite vhodne šetria kĺby a je na nich možné nastaviť si rýchlosť či stúpanie dráhy. Rovnako sú tieto zariadenia vhodné aj pre ľudí, ktorí sa chcú venovať behu popri cvičení alebo pre ľudí, ktorí nechcú vonku behať po tme alebo vo veľmi chladnom počasí.
 
Na druhej strane, nikdy nebudú tieto trenažéry presne kopírovať beh, pretože aj pri behu na bežiacom páse vaše telo pracuje inak než pri ozajstnom behu. Keďže na páse sa pod vami posúva dráha, vaše nohy nemajú potrebu odrážať sa, na to aby ste sa posúvali dopredu.