Kryoterapia a jej účinky na naše telo

Jun 20, 2014
Verím, že mnohí z vás počuli už o kryoterapii, inak nazývanej aj liečba chladom. V tomto článku si priblížime presnejšie jej regeneračné účinky a pozitívne vplyvy na telo každého športovca.
 
Čo to je?
 
Kryoterapia je metóda liečby založená na princípe pôsobenia nízkej teploty (-100 °C a viac) po krátky čas (2 – 3 minúty). Pred vstupom do komory je nevyhnuté lekárske vyšetrenie. Do kryokomory sa neodporúča ísť ľudom s chudokrvnosťou, epilepsiou, ischemickou chorobou srdca, klaustrofóbiou, nestabilným krvným tlakom a tehotným ženám.
 
 
Na vstup do komory je predpísaný odev pozostávajúci z dýchacej masky, šortiek, trička u žien, rukavíc, čelenky a drevákov.
 
Pri vstupe do kryokomory sa najprv naše telo adaptuje v akejsi predkomore s teplotou len - 60°C. Po krátkej adaptácii sa vstupuje do komory, v ktorej teplota dosahuje až -120°C. Po skončení terapie sa prechádza do cvičebnej miestnosti, kde trvá cvičenie približne 10 - 15 minút.
 
Kryoterapia má vynikajúce účinky pri liečbe zranení a regenerácii. Denne možno absolvovať maximálne dva vstupy do kryokomory, u vrcholových športovcov tri.
 
Účinky kryoterapie
 
Účinky takejto liečby možno rozdeliť na rehabilitačné, regeneračné a preventívne.
 
Medzi rehabilitačné účinky zaraďujeme najmä znižovanie bolesti, uvoľňovanie svalov a pozitívne účinky pri liečbe reumatických ochorení. V rámci regeneračných účinkov sa vyzdvihuje najmä urýchlenie liečby mäkkého tjaniva a kĺbov a tiež znižovanie opuchov. Preventívne pôsobí kryoterapia celkovo najmä na zlepšenie imunity nášho organizmu. Tiež sa jej pripisuje vyššia miera vyplavovania endorfínov a teda aj lepšia nálada.
 
V rámci terapie si môžete zvoliť dve formy. Komplexnú terapiu, ktorá spočíva vo vstupe do komory, ako sme ho popísali alebo lokálnu kryoterapiu, ktorá spočíva v aplikácii chladu na požadované miesto.
 
 
Kryokomory na Slovensku
 
Na Slovensku sa to zatiaľ týmito zariadeniami nehemží, no kryokomoru nájdete v Bratislave, Banskej Bystrici aj Košiciach.