Najčastejšie mýty o cvikoch #5

Apr 18, 2014

PRÍŤAHY

 

Hovorí sa, že pri cvičení príťahov a ich variácií treba ťahať činku (jednoručku, držiak, atď.), tak dozadu, ako to len ide.

Toto je úplne bežná chyba, kvôli ktorej sa ľuďom často zhoršujú problémy s ramenami. Indianapoliský fyzioterapeut a tréner Bill Hartman ma upozornil, aby som si na toto dával pozor aj pri cvičení s klientmi. Keď ťaháte chrbtové svalstvo  dozadu najviac, ako to je možné, strácate stabilitu v lopatkách. Potom to vyzerá tak, ako by ste robili krčenie ramien. Kvôli tomuto pohybu je ramenný kĺb hyperextendovaný. 

Ramenný kĺb - častá "obeť" veľmi zanieteného priťahovania záťaže

Hrudná kyfóza (napravo)

 

Toto môžete bežne vidieť, keď sa pozriete zboku. Nadlaktie je v línii alebo jemne za líniou trupu. Trik, ktorý mi ukázal Bill je ten, že ak sa učíte robiť príťahy, musíte tento pohyb robiť v dvoch fázach. Prvá fáza je tá, že treba zatiahnuť a stlačiť lopatku, pričom ruky sú natiahnuté a v druhej fáze musíte natiahnuť ramennú kosť. Ak sa budete sústrediť na správnu pozíciu lopatiek, tak budete efektívne potláčať hyperextenziu (nadmerné natiahnutie) nadlaktia. Postupne sa prepracujete k tomu, že tento pohyb bude jednotný a plynulý.

Hyperextenzia ramena - nesprávne prevedenie

Správna koncová pozícia: Lopatka úplne zatiahnutá a zatlačená. Všimnite a zapamätajte si polohu nadlaktia vo vzťahu k trupu na oboch obrázkoch.