Ako chudnúť, aby ti nezmizli prsia?

Sep 15, 2015

Medzi najväčšie problémy žien patrí aj zmenšovanie pŕs v období diéty. Často počuť sťažnosti typu "prečo už zmizli a brucho mi ostalo"? Dá sa zmenšovanie pŕs nejako obmedziť, či úplne zastaviť? Hneď na začiatok treba povedať, že ich zmenšeniu sa pri väčšej strate hmotnosti pravdepodobne nevyhnete.

Na zmenšovanie pŕs vplýva viacero faktorov. Prvým a asi najdôležitejším je genetika. Tá ovplyvňuje veľkosť, pevnosť a tvar u každej ženy, bez ohľadu na to, či cvičí alebo nie. Niektoré ženy majú to šťastie, že aj po výraznom úbytku váhy im prsia ostávajú rovnako veľké ako pred diétou. O tých ale tento článok nebude. Týchto žien je výrazne menej ako tých, ktorým sa zmenšia prsia aj o dve čísla. Nebudeme tu hovoriť o tom, ako sa na 100% vyhnúť zmenšeniu pŕs, lebo to je prakticky nemožné, ale povieme si, ako tento jav obmedziť a akým chybám sa pri diéte vyhýbať.

Ako (asi) všetci vieme, prsia sú tvorené hlavne z tuku, tkanív a mliečnych žliaz. Preto pri odbúravaní telesného tuku dochádza k odbúravaniu na všetkých častiach tela - a aj na prsiach. A často najviac a najskôr práve tam. Ak chceš obmedziť ich scvrkávanie, vyhni sa rýchlemu úbytku váhy. Rýchly úbytok váhy má asi najväčší vplyv na ich zmenšovanie. Prsia sú extrémne náchylné na veľké zmeny. Naplánuj si diétu na dlhší čas, znižuj príjem kalórií postupne a hlavne drasticky neredukuj príjem kalórií. Nevytvor telu šok tým, že mu zo dňa na deň obmedzíš kalórie na polovicu. Mohlo by sa ti "odmeniť" tým, že sa to rýchlo prejaví na prsiach. Tieto šoky môžu spôsobovať úbytok kolagénu a elastínu - bielkovín, ktoré pomáhajú udržiavať tvoje prsia pevné a pružné. Rovnako sa vyhni aj fajčeniu, ktoré taktiež ničí tieto dôležité bielkoviny.

Určite máš už vo svojom tréningovom pláne cviky na prsia. Ak nie, zaraď ich do tréningového plánu. Precvičovaním prsných svalov nezväčšíš priamo prsia, ale zväčšíš a spevníš svaly "pectoralis major" a "pectoralis minor" - veľký a malý prsný sval. Prsia sú len "posadené" na týchto svaloch. Cvičením im vytvoríš väčšiu podporu, budú lepšie držať tvar a opticky naberú trocha objemu.

Rovnako aj veľkosť, tvar a typ podprsenky majú vplyv na veľkosť a hlavne tvar tvojich pŕs. Určite si pri pravidelnom cvičení zaobstaraj kvalitnú športovú podprsenku. Pri pohybe sa ženám (hlavne tým s väčšími prsiami) prsia pohybujú hore a dole ako na kolotoči. Pri tom môže dôjsť k narúšaniu väziva a spojivového tkaniva. Kúpou kvalitnej a pevnej športovej podprsenky sa vyhneš ich pohybu a obmedzíš ich trvalé deformovanie.

Antikoncepcia - ako vplýva na prsia? U každej ženy inak. Niektorým sa po nasadení tabletkovej hormonálnej antikoncepcie zväčšia prsia, iným nie. Záleží od typu antikoncepcie a receptoroch v tele. Pri diétovaní môže pomôcť s udržiavaním veľkosti pŕs, treba ale spomenúť aj to, že je vhodné ju mať nasadenú dlhodobo a poznať jej účinky na tvoje telo. Niektoré typy hormonálnálnej antikoncepcie držia v tele veľké množstvo vody, príp. spôsobujú ukladanie tukov na nežiaducich partiách. Pri nasadení v začiatku diéty môžu skresľovať tvoje výsledky, či dokonca zhoršovať a spomaľovať tvoj progres. Ak sa dá, nemeň ich tesne pred začiatkom alebo po začiatku diéty.

Posledná možnosť - plastická operácia. Vo svete fitness a bikini súťaží je to už úplne bežná a pri súťažení aj nevyhnutná vec. Ženy na súťažiach majú tak nízku hladinu telesného tuku, že im neostávajú skoro žiadne prsia a prichádzajú o ich ženskosť. Vtedy jediná možnosť ako si pomôcť je ľahnúť si pod nôž odborníka.

Ak ťa strach zo zmenšenia tvojich pŕs odrádza od diéty, polož si jednoduchú otázku - čo je lepšie? Mať väčšie prsia, s ktorými si spokojná a zvyšok tela pokrytý tukom? Alebo radšej mať menšie prsia, ktoré nie sú tak veľké ako by si chcela, ale zvyšok tela máš v TOP forme? Myslím, že odpoveď je jednoznačná... :)