Aký vplyv má rýchlosť opakovaní na rast svalovej hmoty?

Mar 20, 2016

Aj ty si určite rovnako ako mnohí iní odskúšal už viacero tréningových programov kombinujúcich množstvo cvikov, trénované svalové partie alebo počty opakovaní s cieľom aby tvoje svalstvo čo najlepšie rástlo. Čo ale veľa ľudí prehliada je fakt, že aj taká na prvý pohľad jednoduchá vec ako je rýchlosť tvojich opakovaní, v skutočnosti ovplyvňuje to, ako rastie tvoje svalstvo. 

Často sa hovorí, že čím pomalšie opakovania vykonávaš, tým sú kontrakcie svalových vlákien silnejšie, svaly dostávajú viac zabrať a následne aj lepšie rastú. Na druhej strane existuje aj názor, podľa ktorého dosahujú svalové vlákna lepší rast pri využití celého rýchlostného spektra pri vykonávaní jednotlivých opakovaní. 

Od pomalých a precítených až po výbušné a rýchle opakovania. Rýchlosť jednotlivých opakovaní ovplyvňuje rast tvojich svalov a tým aj tvoju silu a fyzickú zdatnosť.

Rýchlosť opakovaní závisí hlavne od hmotnosti, s ktorou cvičíš. V prípadne klasických kontrolovaných opakovaní zvykne jedno opakovanie trvať v priemere 3 až 4 sekundy. To znamená 1 až 2 sekundy na pozitívnu časť opakovania (napríklad príťah kladky) a 1 až 2 sekundy na negatívnu časť opakovania (uvoľnenie kladky). V takomto prípade by malo 10 opakovaní na jednom cviku trvať 30 až 40 sekúnd.

 

Tréning s rýchlymi opakovaniami

Cvičenie s opakovaniami, ktoré sú rýchlejšie než uvedené 3 až 4 sekundy je prospešné z viacerých dôvodov. 

Výbušnosť a sila

Pri rýchlych opakovaniach sú vo väčšej miere zapájané rýchle svalové vlákna, ktoré sú hlavným zdrojom fyzickej sily a výbušnosti a tiež majú väčší potenciál pre rast. Druhým typom svalových vlákien sú pomalé alebo aj vytrvalostné svalové vlákna. Tie majú menší potenciál na rast a produkujú menšiu silu. Na druhej strane majú ale väčšiu vytrvalostnú kapacitu. 

Zacielenie na jednotlivé svaly

Podľa niektorých štúdií je tréning s rýchlejšími opakovaniami lepší na zaťaženie hlavných svalových skupín. Naopak pri pomalých opakovaniach vykonávajú veľa činnosti aj vedľajšie svalové skupiny, čo zase znižuje kontrakcie hlavných svalov danej svalovej partie. 

Na tréning s rýchlymi opakovaniami je ideálna váha asi 50% tvojho maxima na jedno opakovanie alebo hmotnosť, s ktorou si schopný urobiť cca 25 opakovaní. Takýto tréning sa ale cvičí na maximálne 8 opakovaní. To sa síce môže najprv zdať veľmi jednoduché ale mysli na to, že opakovania musíš vykonávať pri veľkej rýchlosti ale s dodržaním správnej techniky.

Svalový rozvoj pri pomalých opakovaniach je teda komplexnejší ale sila a výbušnosť hlavných svalov sa najlepšie budujú pri rýchly a výbušných opakovaniach.

 

Tréning s pomalými opakovaniami

Rovnako ako majú svoje výhody rýchle opakovania, majú svoje výhody aj tie pomalé. Ako som už spomenul jednou z nich je komplexnejšia práca svalov. Takýto tréning rovnako zvyšuje kontrakciu svalových vlákien a núti svaly vykonávať čo najviac práce. Na druhej strane, pri pomalých opakovaniach sú vo väčšej miere zapájané pomalé svalové vlákna, ktoré smerujú viac k vytrvalosti než výbušnosti.

V závislosti od toho, aký cvik a s koľkými opakovaniami vykonávaš, môžu byť tvoje svalové vlákna v napätí aj 2 až 3 minúty. Tým sa únava svalu posunie ďaleko za niečo, na čo je z bežného tréningu zvyknutý, čo zase prináša lepší svalový rast.

Ideálna váha na takýto tréning predstavuje 50 - 70% z váhy, s ktorou zvládneš 5 opakovaní. Trik je ale v tom, že tvoje opakovanie bude trvať asi trikrát až štyrikrát dlhšie než pri bežnej rýchlosti, teda 9 - 16 sekúnd. Ak sa ti to napriek tomu bude zdať málo, môžeš si váhu zvýšiť alebo dĺžku opakovania predĺžiť. Napätie v svaloch sa bude s každým takýmto opakovaním zvyšovať až do zlyhania.