Pullover: Od najznámejšieho cviku do zabudnutia

Sep 7, 2015

Pred rokmi bol Pullover považovaný za jeden z najdôležitejších cvikov v kulturistike a bodybuildingu. V dnešnej dobe máš väčšiu šancu nájsť bodybuildera na rozpažovacom stroji, než na lavičke pri precvičovaní tohto cviku.

 

Kedy vznikol Pullover?

Okolo roku 1911, Alan Calvert, zakladateľ Milo Barbell Company a časopisu Strenght, označil tento cvik za "najlepší cvik na budovanie veľkého hrudníka“.

V dvadsiatych rokoch minulého storočia bol veľmi populárny tréningový systém, ktorý kombinoval drepy s veľkou váhou a pullover, pričom pri oboch cvikoch sa cvičili veľké počty opakovaní. Tento systém bol akousi skratkou alebo štartom k dosiahnutie veľkej postavy.

Aj neskôr bol Pullover popri zaraďovaní ostatných cvikov nevyhnutnou súčasťou tréningu. Hlavným prínosom tohto cviku je, že rozširuje hrudný kôš, keďže pri jeho precvičovaní sa rozťahuje do svojej maximálnej veľkosti.

 

Vzostup a pád Pullover-u

V päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch minulého storočia si ľudia stále nevedeli predstaviť budovanie masívneho hrudníka bez toho aby neprenášali nad hlavou pri Pullover-i veľké váhy. Neskôr, na prelome sedemdesiatych a osemdesiatych rokov už ale prišiel nástup sofistikovanejších posilňovacích strojov, ktoré postupne tento kráľovský cvik vytlačili.

S nástupom nového milénia sa okolo tohto cviku rozšírila takmer fóbia, ktorú majú za následok ľudia preferujúci cvičenia a životný štýl bez zdvíhania činiek. Ako najsilnejší argument proti tomuto cviku sa najčastejšie stále uvádza nebezpečenstvo zranenia ramena ale aj neúčinnosť tohto cviku ako takého.

 

Ohlasy legiend

Asi ti netreba predstavovať mená ako sú Arnold Schwarzenegger, Dorian Yates či Ronnie Coleman. Títo kulturisti a hviezdy svetového bodybuildingu nedali na tento cvik dopustiť a bol pravidelnou súčasťou ich tréningu.

Podľa Arnolda je tomuto cviku vďačný za svoj ohromný hrudník. Dorian Yates zase tento cvik zaraďoval vždy pri tréningu chrbta. Ronnie Coleman rovnako cvičil tento cvik v rámci tréningu chrbta a Frank Zane oceňoval prínos tohto cviku na svoje vonkajšie rebrové svaly. Z uvedeného je jasné, že tento cvik rozvíja ako hrudník, tak aj chrbtové svalstvo, čo ho stavia do skutočne jedinečnej pozície medzi cvikmi zameranými na vrchnú časť tela. A práve preto by nemal chýbať ani v tvojom tréningu.

 

Ničiteľ ramien – je to pravda?

Ako som už spomenul, mnoho ľudí tento cvik odsudzuje preto, lebo je vraj príčinou mnohých zranení ramien. Tieto zranenia však nie sú len následkom tohto cviku.

Predtým než sa rozhodneš tento cvik zaradiť, je lepšie otestovať mobilitu svojich ramien. Ak nemáš problém urobiť klik, zhyb a tlak nad hlavou v plnom rozsahu pohybu, teda zo začiatočnej polohy až do vystretých rúk, nebude pre teba tento cvik problém. Ak však aj pri týchto cvikoch pociťuješ bolesť alebo nepohodlie, mal by si zapracovať na zlepšení mobility ramien.

Samozrejme, pozor si treba dávať aj pri samotnom precvičovaní Pullover-u. Začni s oboma rukami držiacimi závažie priamo nad tvojim hrudníkom. Pomaly spúšťaj činku za hlavu pričom venuj pozornosť naťahujúcim sa svalov hornej polovice tela a rozpínajúcemu sa hrudnému košu.

Rukami choď tak ďaleko, ako ti je pohodlné. Príliš malý rozsah pohybu môže obmedziť účinky tohto cviku, no priveľký rozsah zase kladie veľký tlak na tvoje ramenné kĺby. Ruky udržiavaj po celý čas v lakťoch vystreté. Najčastejšie sa tento cvik cvičí v rozsahu 12 – 15 opakovaní

Zdroj: t-nation