Stratégia "všetko alebo nič"

Nov 10, 2015

Každý rieši veci ako - aký cvičebný plán si zostaviť, ako často jesť a aké jedlá si vybrať do diéty. To nás teší, ale táto snaha o získanie nových informácií je často úplne zbytočná. Prečo?

Na dosiahnutie tvojho cieľa musíš pripraviť hlavne svoj mozog. Treba si uvedomiť, že cvičenie a zdravý životný štýl sú behy na dlhé trate a nič sa nedá uponáhľať. Už zo začiatku si musíš zvoliť reálne ciele. Ak nemáš čas na cvičenie, nestíhaš si pripravovať jedlá a málo spíš, nepočítaj s tým, že budeš vyzerať ako kulturista. Nebudeš. TOP kulturisti trávia v posilovni viac ako 5 dní v týždni, dbajú na správnu stravu a hlavne "žijú" tým každý deň, sedem dní v týždni. Zvoľ si reálny cieľ s ohľadom na tvoje možnosti - ako časové, tak aj finančné.

 

Ak si dáš za cieľ, že chceš schudnúť za týždeň 5 kíl, asi budeš po týždni sklamaný. Takto to nefunguje. Rovnako ako jedno nezdravé jedlo z teba neurobí reklamu na obezitu, ani jedno zdravé jedlo z teba neurobí vysekaného fitness modela. Zvoľ si radšej menší cieľ a raduj sa z toho, ak ho prekonáš ako by si mal byť smutný z toho, že si nedosiahol niečo veľké (čo sa často ani nedá dosiahnuť).

 

Ako dopadne drtivá väčšina tých, ktorí chcú zmeniť svoj životný štýl zo dňa na deň? Pravdepodobne do niekoľkých dní skončia s fitness mániou a budú pokračovať v tom, na čo boli naučení predtým. Snaž sa vyhnúť tomuto syndrómu prepáleného štartu. Uvedom si, že tvoje telo je na niečo naučené. Roky fungovalo na nezdravom jedle, prebytku kalórií a chutných jedlách. Nemôžeš mu zo dňa na deň všetko odoprieť, lebo sa začne vzpierať a psychicky to nezvládneš a skončíš. Opakovanie z článku o chudnutí - na všetko choď postupne. Ak je telo zvyknuté na to, že dostane každý deň nejakú sladkosť, postupne ich každý týždeň uberaj. Nezober mu ich všetky naraz, ale obmedzuj ich pomaly. Vďaka tomu nevytvoríš telu šok a aj tvoje sebazapieranie nebude tak ťažko skúšané. Postupne si odvykneš na tieto sladkosti a nahradíš ich zdravými jedlami.

Medzi najhoršie "choroby", ktoré si môžeš privodiť týmto správaním je syndróm "všetko alebo nič". V hlave si nastavíš, že si neomylný a musíš všetko dodržať na 100%. Neúspech vytesníš z mysle a každé malinké zlyhanie či zaváhanie berieš hneď ako celkové zrútenie nastavených pravidiel. "Ak si dám čo i len jeden gram sacharidov viac ako mám v pláne, celotýždňová námaha je preč" - najhoršia veta, ktorá ti môže počas diéty behať po rozume - teda za predpokladu, že nie si v príprave na súťaž, ale len rekreačne cvičíš, alebo len chceš začať. Nechoď hneď s cvičením a stravou do extrému. Daj tomu čas a uvedom si, že je lepšie počítať už dopredu s malým zaváhaním a radšej takto dokončiť diétu, ako keby si si mal nastaviť pravidlá, ktoré nedodržíš a skončíš tesne po štarte. 

Takýmto správaním si vytváraš sám na seba tlak a prehnane vysoké očakávania. Vytváraš si okolo seba bublinu tlaku a úzkosti, ktorá ťa časom pohltí. Okrem toho, že táto bublina ovplyvňuje tvoju diétu, ovplyvňuje taktiež aj tvoje náladu, vzťahy, prácu a vnímanie samého seba. Akonáhle nesplníš dané ciele, upadneš to depresie a budeš mať chuť so všetkým skončiť.

 

Ako sa tomu vyhneš? Pamätaj na tieto body: