Pozitívny vplyv behu na naše telo

Mar 27, 2014

V jednom z článkom som sa snažil priblížiť, čo pre mňa a podľa mňa aj iných ľudí beh predstavuje. V tomto článku sa na to pozrieme z odbornejšieho hľadiska a priblížime si konkrétne pozitívne účinky behu na naše telo.

Srdce a krvný obeh
Pravidelný beh pôsobí priaznivo na celé naše telo, počnúc jeho najdôležitejším svalom, srdcom. Výsledkom pravidelného behania je zväčšenie a zosilnenie srdcového svalu. Vďaka tomu sa zlepšuje schopnosť srdca pumpovať do tela krv, stabilizuje sa krvný tlak a zlepšuje pevnosť a pružnosť ciev. Pravidelný tréning prispieva aj k zníženiu tepovej frekvencie, čo prispieva, najmä u starších ľudí, k zníženiu rizika srdcového infarktu.
 
Jednoducho povedané, vďaka pravidelnému bežeckému tréningu, budete fyzicky náročné veci zvládať ľahšie. 
 
Pľúca a dýchanie
Dýchanie ako telesný proces je priamo napojené na činnosť srdca. Všetci vieme, že rýchlejšie dýchame vtedy, keď potrebujeme telo (hlavne svaly) lepšie zásobovať kyslíkom. Bežecký tréning veľmi dobre pomáha rozvíjať výkonnosť pľúc. Týka sa to nielen ich kapacity, ale aj efektivity využitia dýchaného vzduchu.
 
Vďaka behu budú teda vaše pľúca nielen väčšie, ale vaše telo bude dýchaný vzduch aj efektívnejšie využívať. A aby som nezabudol, beh na čerstvom vzduchu pomáha prečistiť pľúca od škodlivých látok.
 
Trávenie 
Pozitívny vplyv behu na trávenie je široko známy. Tu treba však povedať, že väčšina pravidelne vykonávaných športov, pri ktorých sa telo fyzicky namáha, pozitívne vplýva na spaľovanie tukov, zlepšenie trávenia a znižovanie nadváhy.
 
Svalstvo a pohybový aparát
Pravidelným bežeckým tréningom dosiahneme nielen silnejšie ale hlavne výkonnejšie svalstvo. Naše svaly sa naučia efektívnejšie využívať zdroje energie (glykogén a tuk), ktoré sú potrebné pre činnosť svalov. 
 
Tým, že beh je športom, ktorý využíva celý pohybový aparát ľudského tela sa rozvíja aj celková pohybová koordinácia a držanie tela.
 
Psychika a nervový systém
Ako som už písal v prvej polovici článku, beh beriem aj ako istú formu mentálneho oddychu. Aj množstvo odborných štúdií preukazuje, že beh pomáha odbúravať psychické napätie a stres a prispieva k celkovému uvoľneniu organizmu. Na to, aby ste tomu verili však nepotrebujete štúdie, skúste to proste sami na sebe.