Prečo začať cvičiť?

Mar 26, 2014
Dôvodov, prečo začať so silovým cvičením v posilňovni je viacero. Niekto si môže myslieť, že najväčší prínos je to, že budete vyzerať lepšie. Ja si to nemyslím. Je to mix viacerých vecí dokopy. Preto som sem napísal viacero dôvodov, prečo cvičiť a čo všetko vám cvičenie prinesie.
 
Ako určite viete, cvičenie v posilňovni ide ruka v ruke s úpravou stravy a tým pádom aj s odriekaním. Ak to človek s cvičením myslí vážne, tak by mal trénovať pravidelne, bez vynechávania tréningov niekoľkokrát týždenne, mal by si upraviť jedálniček aby mal viacero jedál denne, aby mal v jedle dostatočné množstvo živín a pod. Tieto veci sa opakujú stále dookola dlhú dobu, v tom najlepšom prípade aj celý život. Nevynechať tréning, nevynechať stravu alebo navariť si dopredu na ďalší deň, odrieknuť si obľúbený dezert v diéte a pod. – tieto veci učia človeka disciplíne.
 
Ak práve začínate s cvičením a dodržiavate zásady pravidelného tréningu a stravy, určite veľmi rýchlo spozorujete zmeny. Áno, bude sa meniť vaše telo, začne ubúdať tuk, pribúdať svaly. Ale čo je super, budete sa cítiť lepšie a budete fyzicky silnejší. Denná rutina ako nosenie ťažkých nákupov, zimné odhrabávanie snehu alebo pomoc cez víkend na záhrade sa stanú oveľa lahšími. Telo bude zvyknuté na záťaž z posilňovne a nebudete už fučať pri nosení igelitiek ako doteraz. Budete sa cítiť lepšie, energickejšie, zlepší sa vaša kondícia a to sa určite prajaví aj na vašom sexuálnom živote. A okrem toho – určite sa zlepší aj vaša postava čo sa bude páčiť vašej polovičke ;).
 
Veľa ľudí cvičí, aby boli zdravší a nemali problémy s chrbticou, ochabnutím chrbtového svalstva, aby sa im zlepšili stravovacie návyky a aby pribrali alebo schudli. A treba povedať, že posilňovňa naozaj utužuje zdravie. Áno, kulturisti, ktorí súťažia a svoje telá dostávajú do extrémov tvrdými diétami, tréningami na hranici a prípadne aj zakázanými látkami svojmu zdraviu nepomôžu. Bežný návštevník posilňovne má z cvičenia iba plusy - schudnutie nadbytočného tuku, pribratie svalstva, zlepšenie držania tela, spevnenie chrbtového a brušného svalstva, zlepšenie trávenia, zvýšené vyplavovanie hormónov atď. Cvičenie veľakrát pomohlo ľudom zlepšiť ich zdravotný stav, keď si spevnili stred tela a chrbtové svalstvo a vyhli sa tak zbytočným operáciám.
 
Ak patríte medzi ľudí, ktorí majú stresy v práci alebo v rodine posilňovňa je dokonalým nástrojom ako vypnúť mozog. Keď cvičíte, nemáte čas sa venovať každodenným problémom. Zapnite si hudbu, nasaďte si slúchadlá, chyťte do ruky činku a vaša hlava si oddýchne, hneď ste v inom svete. Aj keď už dosiahnete svoj vytúženy cieľ, či už z hľadiska postavy alebo výkonov, pocit odreagovania bude vašim motivačným faktorom v cvičení pokračovať.
 
 
V posilňovni sa rýchlo spoznáte s ostatnými návštevníkmi. Hlavne menšie, menej komerčné posilňovne majú stabilných členov a stačí občas prehodiť slovo v šatni, alebo ak treba dopomôcť pri cvičení a možno časom sa stanete dobrými kamarátmi aj mimo priestorov posilňovne.
 
Ako určite viete, tréning bolí. Ak nebolí, asi sa šetríte. Pálenie svalov pri cvičení spôsobuje istý druh bolesti. A tým, že cvičíte pravidelne, si na túto bolesť zvyknete a časom ju začnete milovať. Aké to má prínosy do reálneho života? Lepšie budete zvládať bolesť. Ak si myslíte, že sa nebudete báť zubára tak vás sklamem, budete. Zubár je najhoršia vec na svete. Ale bežné bolesti tela zvládnete oveľa ľahšie a naučíte sa nevnímať bolesť tak intenzívne.
 
A teraz tie dôležitejšie dôvody. Keď začnete cvičiť, budete mať kvalitný tréning a stravu, veľmi rýchlo uvidíte zmeny na vašej postave. Začnete priberať svaly,spaľovať tuk, svaly budú väčšie a stále napumpované – budete vyzerať lepšie. A čím dlhšie budete cvičiť, tým lepšie budete vyzerať. Ak máte teraz veľa tuku na bruchu, nohách, zadku, alebo naopak vyzeráte ako kostra z hodín biológie, asi sa necítite dobre a vaše sebavedomie trpí. Ste hanblivý, tichý a nepriebojný - toto sa zmení. Telo sa zmení a tým sa zmení aj váš pohľad na vás samotných. Začnete si viac veriť a vaše sebavedomie pôjde hore.
 
A teraz príde podľa mňa to najdôležitejšie. Veľa ľudí, ktorí cvičia dlho, vám potvrdia, že posilňovňa im zmenila život. A nie len telo, ale hlavne myseľ. Typickým príkladom sú mladí chalani, ktorí sú v pubertálnom veku veľmi ovplyvňovaní prostredím. Veľmi veľa práve tých, ktorí boli malí, slabí a chudí, alebo naopak tuční a mäkkí, ktorých si na telesnej vyberali ako posledných a nikto ich v tíme nechcel, sa zmenia vďaka posilňovni. Keď si dáte nejaký cieľ a podarí sa vám ho splniť, zlepší sa vám sebavedomie, začnete byť priebojnejší, začnete si po dlhej dobe konečne veriť, že keď niečo chcete a budete na tom makať, tak to dosiahnete. A to má dopad na celý váš život. Buď budete tichý, hanblivý a nepriebojný celý život a nebudete šťastní, alebo sa posnažíte a zmeníte to. A posilňovňa je pre to dokonalým nástrojom. Práve tí, ktorí začínajú cvičiť pre tieto dôvody, ostávajú cvičeniu verní roky a po niekoľkých rokoch považujú cvičenie ako jednu z najlepších vecí, ktorá im zmenila život. A neplatí to len pre mužov. Platí to rovnako aj pre ženy. Ak sa hanbíte za svoje telo pred zrkadlom, na kúpalisku alebo pred partnerom, začnite sa sebe venovať už dnes a váš život bude oveľa kvalitnejší ako je teraz. Život máte len jeden tak ho žite ako šťastný človek a užívajte si ho. A hlavne. Nehľadajte výhovorky, prečo to nejde a prečo sa to nedá, alebo dôvody, prečo začať až od zajtra. Začnite už DNES!