Ťažké kosti - mýtus, či pravda?

Mar 5, 2015

"Ja nie som tučný. Mám len ťažké kosti." Koľkokrát ste už počuli toto vyjadrenie? Aspoň stokrát. Veľa ľudí s nadváhou sa vyhovára práve na to, že majú veľké a ťažké kosti, že priberajú aj z vody alebo že na nich žiadna diéta nefunguje. Ako je to s tými ťažkými kosťami. Majú pravdu a môžu sa tešiť, že našli super výhovorku prečo necvičiť a neupraviť stravu? Alebo sú ťažké kosti len výmysel a dlhoročný mýtus?

Je pravdou, že nie každý má rovnakú kostru. Veľkosť kostry sa určuje podľa dvoch parametrov. Výška človeka a obvod zápästia.

Ženy

Muži


 

Zlou správou ale je, že veľkosť vašej kostry nemá veľký súvis s celkovou hmotnosťou. Jedinou výnimkou z celého tela je stehenná kosť. Štúdie dokázali, že obézni ľudia majú väčšiu stehennú kosť (najväčšia kosť v našom tele). Dôvodom je to, že sa táto kosť musí prispôsobiť väčšej záťaži spôsobenej nadváhou. Toto je jediná kosť v ľudskom tele, ktorá má niečo do činenia s vašou váhou, resp. BMI. Ostatné kosti vaša váha, resp. nadváha nijako neovplyvňuje. Dá sa teda povedať, že ťažké kosti vás nerobia tučnými, ale kvôli nadváhe môže dôjsť k zväčšeniu tejto kosti. Rovnako štúdie dokazujú, že veľkosť kostí a ich hustota u obéznych ľudí je skoro taká istá ako u "normálnych" ľudí.

Je pravdou, že hustota kostnej drene nie je u každého rovnaká a môže sa mierne líšiť. Podiel hmotnosti kostry na celkovej hmotnosti človeka je ale dosť malý, väčšinou je to menej ako 15-20%. Napríklad kostra 68 kilovej ženy váži približne 12 kíl. To je asi 17% z celkovej hmotnosti.Takže ak by aj odchýlka v hustote bola 10%, na celkovej hmotnosti to spraví menej ako 2%, čo je zanedbateľné a teda nemá to veľký vplyv na váhu. Okrem toho - videli ste už niekedy tučného kostlivca?