Povinná výbava každého triatlonistu

Jun 20, 2014

Triatlonová sezóna je v plnom prúde a ak ste sa rozhodli začať venovať tomuto športu, mali by ste si zabezpečiť aj kvalitnejšiu výbavu, ktorá vám nejaký ten čas vydrží a bude vás sprevádzať na vašej športovej ceste. 

Samozrejme, nie je potrebné vytrieskať hneď na výbavu celé kopy peňazí, no vždy je lepšie trochu si priplatiť za kvalitu, než o pol roka kupovať napríklad nový bicykel.

Plávanie

Na plávanie potrebuje každý triatlonista plavecké okuliare, čiapku, kombinézu (triatlonový dres) a pre prípady studenej vody aj neoprén, ktorý jednak udržuje teplotu vnútri kombinézi a tiež telo nadľahčuje, čo je výhodou najmä pre slabších plavcov, ktorým neoprén pomáha dosiahnuť výrazne lepší výkon.

 

Cyklistika

Každému je jasné, že základom je poriadny bicykel a cyklistické tretry. Zdravie a bezpečnosť triatlonistu pomáha chrániť prilba. Ak sa chcete venovať terénnym triatlonom, určite budete potrebovať špeciálny horský bicykel. Tí z vás, ktorí sa budú chcieť zúčastniť aj nejakých pretekov, budú potrebovať aj gumičku na štartové číslo.

 

Beh

Beh sa z týchto športov javí po stránke potrebnej výbavy ako ten najmenej náročný. Na trénovanie potrebujete v podstate len tenisky, tričko a kraťasy. Okrem týchto základných vecí sa vám určite zíde napríklad šilt alebo okuliare chrániace oči proti slnku alebo dorbnému hmyzu.

Ak to s trénovaním myslíte vážne a chcete sa čo najlepšie orientovať vo svojich časoch a výkonoch, určite sa vám oplatí investovať aj do športesteru, ktorý vám pomôže merať svoje výkony a udržiavať v nich celkový prehľad. Ak sa chcete pravidelne zúčastňovať pretekov, oplatí sa zaobstarať si špeciálne pretekárske bežecké tenisky, ktoré vám svojou ľahkosťou pomôžu k maximálnemu výkonu.

 

Pár tipov na záver

Ak ste sa rozhodli do toho ísť naplno, máme pre vás niekoľko tipov, ktoré by vo vašej výbave nemali chýbať.

Kompresné ponožky

Kompresné ponožky (alebo podkolienky) sú zhotovené zo špeciálnych elastických materiálov, ktoré pomáhajú zlepšiť krvný obeh. Podstatou tohto celého je, že tieto ponožky stláčajú dolné končatiny, čím zvyšujú krvný tlak v žilách a tepnách a pomáhajú zlepšiť krvný tlak a urýchľujú okysličovanie krvi.

Používajú sa najmä pri dlhších vzdialenostiach, kedy sa môže v dolných končatinách nahromaďovať viac krvi. Táto kompresia pomáha túto krv vytláčať späť do srdca, čo pomáha oddaľovať únavu a často týmto zabrániť aj takým nepríjemným problémom, ako sú svalové kŕče.

 

Výživa

Dosahovanie výsledkov nikdy nebolo len o trénovaní ale svoju úlohu v ňom vždy zohrávala aj správny životospráva. Jej súčasťou je okrem iného aj správna výživa. Preto by si každý triatlonista mal minimálne na preteky zabezpečiť správne doplnky výživy, ktoré mu pomôžu doplniť potrebnú energiu, prípadne pomôcť rýchlejšie regenerovať.