Začíname behať

Mar 26, 2014
Rozhodli ste sa, že sa pridáte k čoraz väčšej skupine milovníkov tohto športu a začnete s behaním? Nech už sú vaše dôvody pre behanie akékoľvek, každý by si mal na začiatku osvojiť pár základov, ktoré vám pomôžu správne začať s týmto športom.
Výbava a oblečenie:
 
Nedávajte sa zbytočne strhnúť reklamami a ponukami v obchode. Na začiatok má každý z nás potrebné veci určite doma. Všetko, čo potrebujete závisí od počasia vonku. V každom športe platí, že neexistuje zlé počasie ale len zle oblečený športovec.
 
Ak sa chystáte vybehnúť v zime, vždy si obliekajte viacero vrstiev. Spodná vrstva by ideálne mala mať dlhé rukávy, mala by byť obtiahnutá na telo a z materiálu, ktorý prepúšťa pot do ďalších vrstiev oblečenia. Takto bude vaše telo v teple a v relatívnom suchu, aj keď bude vonku desať pod nulou. Ďalšie vrstvy závisia aj od toho, ako veľmi ste otužilý. Ja osobne si na spodnú vrstvu obliekam v zime vždy aspoň tričko s krátkym rukávom a naň si obliekam (aspoň čiastočne) nepremokavú bundu.
 
Čo sa týka spodnej polovice tela, tak tam je najlepšie obliecť si niečo obtiahnuté, čo bude držať priamo na koži a poskytovať pocit tepla. Najlepšie sú v takomto prípade bežecké legíny. Ak ich však nemáte postačia na začiatok aj užšie tepláky. Určite by som sa vyhol širokým hrubým teplákom, ktoré vám jednak budú plantať a zavadzať pri behu a jednak vám popod ne bude prefukovať vietor, teda vám bude celkom zima.
 
V zime určite nezabudnite na čiapku a nejakú šatku na krk. Šatka vám veľmi dobre poslúži ako ochrana dýchacích ciest v prípade veľmi ostrého a chladného vzduchu. Keďže pri behu je vaše telo zohriate a je v teplote vyššej než v pokoji, vdychovanie studeného vzduchu je ešte nepriaznivejšie než bežne. Šatka vám teda chráni krk ale ja osobne ju používam aj tak, že si ju pri veľkej zime dám cez ústa a chvíľu dýcham cez ňu, aby si moje hrdlo  lepšie privyklo na ten chlad.
 
Na jar a v lete je to už v podstate celkom jednoduché, všetko závisí od vás a vašej otužilosti. Zahriatie hornej časti tela je vždy dôležitejšie ako zahriatie nôh. Na nohy vám prestane byť zima chvíľu po tom, ako sa rozbehnete, no nedostatočné oblečenie na hornej polovici tela môže viesť k ochoreniam a nútenému prerušeniu trénovania.
 
Obuv:
 
Tenisky sú osobitná časť výbavy každého bežca. Keď idete prvýkrát behať, určite vám netreba bežecké tenisky za 200€, ale postačia vám športové tenisky, ktoré máte doma. Ak sa ale chcete venovať behaniu pravidelnejšie a dlhodobejšie, je určite vhodné do obuvi zainvestovať.
 
Najprv si ale musíte vybrať vhodnú obuv pre vaše potreby. Existuje nepreberné množstvo značiek bežeckej obuvi. Teniska musí v prvom rade sedieť hlavne veľkosťou. Je už na vás či radi nosíte tenisky, ktoré sú o pol čísla menšie, väčšie alebo či sú presne na nohu. Noha sa pri behu, rovnako ako pri chôdzi, trochu zväčší (akoby opuchne) a preto si určite nekupujte priveľmi tesnú obuv.
 
Hrúbka a dezén podrážky sa vyberajú hlavne podľa prostredia, v ktorom najčastejšie beháte. Na rekreačný beh a tréningové účely sa kupujú tenisky s hrubšou podrážkou, ktorá lepšie tlmí nárazy pri dopade na zem a tým aj šetrí vaše kĺby a chrbticu. Ak chodievate behávať na dráhu alebo len po uliciach, tak je určite vhodnejší hladší dezén. Ak ale radi beháte v lese ale prírode (čo skutočne odporúčam) je lepšie kupovať tenisky s členitejším dezénom a výstupkami, ktoré budú brániť šmýkaniu.
 
Zhrnutie: 
1. Premyslite si, akému druhu behu a v akom teréne sa budete venovať.
2. Uistite sa, že vybrané tenisky sú vzdušné a na päte dobre vystužené.
3. Vyberte si veľkosť, ktorá vám vyhovuje.
 
Prostredie:
 
Prostredie, v ktorom beháme je ovplyvnené miestom bydliska, časom a aj možnosťami prepravy. Ja osobne však najradšej behám v lese. Tu je niekoľko dôvodov prečo je les na behanie najlepší. Lesný podklad je mäkší a pružnejší, čím šetrí kĺby a chrbticu. Pohľad na prírodu upokojuje naše zmysly, v lese dýchame čerstvejší vzduch a pre mňa najdôležitejšie, behanie v lese je oveľa pocitovo príjemnejšie a nie je také veľmi monotónne, ako napríklad beh po hrádzi.
 
 
Každý sme však iný, preto si nájdite prostredie, v ktorom sa vám behá príjemne a ktoré tiež zodpovedá vašim bežeckým schopnostiam. Ak idete tretíkrát behať, určite sa netreba plašiť do kopcov.
 
Tým sa dostávame k otázke dĺžky a náročnosti bežeckej trasy. Rovnako ako pri prostredí, v ktorom beháte, aj pri voľbe dĺžky a náročnosti trate je to len o vás. Beh má byť pre vás aktívnym relaxom, psychickým oddychom a aj potešením, preto určite netreba nič veľmi prepínať. Na začiatok odporúčam vyskúšať viacero prostredí a dĺžok trate, ako napríklad ovál, hrádza, ulica, les, a podľa toho si vybrať, ktoré vám najviac vyhovuje. Možno zistíte, že viac vám vyhovuje kratší, ale rýchlejší beh na hrádzi než klusanie po ovále medzi panelákmi.