Základné formy regenerácie pre športovcov

Mar 26, 2014
Či už patríš medzi vrcholových športovcov, poloprofesionálov alebo amatérskych športovcov, regenerácia by mala byť dôležitou súčasťou tvojho tréningu a športového kalendára ako takého. V tomto článku ti priblížime tie najčastejšie formy regenerácie a porovnáme si ich výhody a vplyv na organizmus.
Sprcha
 
Áno, obyčajná sprcha. Prečo? Pretože sprcha prispieva k vyrovnaniu telesnej teploty, ktorá je po výkona zvýšená, čím má na naše telo regeneračné účinky. Ak by si naviac pri sprchovaní striedal studený a teplý prúd vody, bude takáto sprcha okrem regeneračných účinkov pomáhať aj otužovaniu vášho organizmu. 
 
Sauna
 
Sauna, ako ďalšia z foriem regenerácie zlepšuje prekrvenie svalstva. Prekrvenie svalov znamená zlepšenie krvného obehu, vďaka čomu sa do svalov dostáva viac kyslíka a živín a lepšie sa odbúravajú odpadové látky. So saunou to netreba však preháňať. Príliš dlhé saunovanie, môže mať nepriaznivý vplyv na organizmus. Pri pobyte v saune sa z tela odbúravajú vo vode rozpustné vitamíny, ktoré vždy treba po saunovaní doplniť. Ide o vitamíny skupiny B a vitamín C. Rovnako sa sauna neodporúča priamo po športovom výkone, keďže teplota tela je výrazne vyššia ako zvyčajne. Vždy je preto lepšie so sanou počkať, alebo pobyt v nej odložiť až na ďalší deň.
 
Vírivka
 
Predstavuje vhodnú alternatívu pre ľudí, ktorý nemajú radi saunu. Teplá voda pomáha uvoľniť svalstvo a tým urýchľuje čas potrebný na odpočinok a regeneráciu. Rovnako tu platí, že do vírivky by sa nemalo ísť priamo po športovom výkone, ale treba si nechať odstup na to, aby telo vychladlo a upokojilo sa.
 
Plávanie
 
Rekreačné plávanie je výbornou regeneračnou aktivitou, pri ktorej človek precvičí iné svaly než pri bežne vykonávaných aktivitách. V tomto prípade ide o inú formu regenerácie než napríklad pri saune alebo masáži. Ide o tzv. aktívnu regeneráciu, pri ktorej sa aktivujú iné svalové partie než bežne, čo pomáha ostatným svalovým partiám oddychovať.
 
Masáž
 
Toto je jedna z mojich najobľúbenejšíchh foriem regenerácie. Nemusíte pri nej nič robiť a o všetko sa postará masér. Pri masáži sa vám uvoľní nielen stuhnuté svalstvo ale aj myseľ. Dnes už existuje toľko druhov masáží, že niekedy je problém si vybrať. Pre športovcov sa odporúča tzv. športová masáž, pri ktorej by sa masér (ak je dobrý) mal zamerať hlavne na svalové partie, ktoré sú pri danom športe najviac namáhané.
 
Striedanie teplých a studených prúdov vody
 
Ako som to už spomenul pri sprche. Striedanie teplých a studených prúdov vody je nielen regeneračným prostriedkom, ale prispieva aj k zlepšeniu imunity a otužilosti organizmu. Ako osobitná forma regenerácie sú potom vaničky naplnené teplou a studenou vodou asi do výšky členkov. Podstatou takejto formy regenerácie je, že chvíľu stojíte v jednej a potom druhej a takto to striedate aspoň 5 minút. Ide o veľmi dobrý spôsob prekrvenia - teda zlepšenia krvného obehu a tým aj regenerácie celého tela. 
 
Kryoterapia
 
Ide o nie až tak známu formu regenerácie ale z osobných skúseností musím povedať, že je to skvelé. Kryoterapia spočíva v pobyte v kryokomore, v ktorej dosahuje teplota až - 120 °C, a v následnom 10 - 15 minútovom ľahkom cvičení, či už na veslárskom trenažéri, bežiacom páse alebo stacionárnom bicykli. 
 
Pobyt v kryokomore trvá približne 2 - 3 minúty. Počas neho dochádza k silnému prekrveniu organizmu, čo má veľmi dobré regeneračné a rehabilitačné účinky. Tieto účinky sú umocnené ešte následným ľahkým cvičením. Kryoterapia dosahuje naozaj vynikajúce regeneračné a rehabilitiačné účinky pri rôznych poškodeniach svalov či kĺbov. Mne osobne pri vážnejších poraneniach nič iné nepomohlo rýchlejšie.