Najväčšie maratóny na svete

May 29, 2014

V predchádzajúcom článku sme sa venovali aj najťažším behom na svete. Dnes sa ale pozrieme na maratóny, ktoré sú považované za najväčšie a aj najpopulárnejšie na svete. Ide o podujatia, ktoré si svojou atmosférou každoročne získavajú srdcia stotisícok bežcov, z ktorých však len vybrané davy môžu atmosféru týchto pretekov okúsiť na vlastnej koži.

1. Berlínsky maratón

Okrem skupiny najvätších maratónov patrí Berlínsky maratón aj do skupiny najrýchlejších. To dokladuje vytvorenie svetového rekordu na maratónskej trati v roku 2013 práve na tomto maratóne. Zaslúžil sa o to Keňan Wilson Kipsang a jeho čas mal hodnotu 2:03:23.

Berlínsky maratón sa behá od roku 1974. Jednou zo zaujímavostí z histórie tohto behu je, že tri dni pred oficiálnym zjednotením Nemecka v roku 1990 sa tento maratón bežal cez Brandenburskú bránu a obidve časti Berlína. 

 

2. Chicagský maratón

Maratón v Chicagu (alebo aj veternom meste, ako zvyknú toto mesto označovať) sa behá od roku 1977. Pravidelne sa ho zúčastňujú bežci z viac ako 100 krajín. Koná sa na prelome mesiacov september a október a na to, aby ste na ňom mohli štartovať nepotrebujete žiadny kvalifikačný limit. Musíte sa ale dostať medzi 40 000 šťastlivcov, pretože práve taký je maximálny limit štartujúcich na tomto maratóne.

 

3. Bostonský maratón

Bostonský maratón si okrem svojej popularity a veľkosti drží aj prívlastok najstarší maratón na svete. Behá sa každý tretí pondelok v apríli po takmer nezmenej trati už od roku 1897. Zaujímavosťou tohto maratónu je, že na ňom bol zabehnutý zatiaľ najrýchlejší čas maratónu v histórii, a to 2:03:02. Keďže však trať tohto maratónu nespĺňa oficiálne pravidlá týkajúce sa prevýšenia a spôsobu merania trate, tento čas nemohol byť nikdy uznaný za oficiálny svetový rekord.

 

4. New York City maratón

Asi najpopulárnejší maratón na svete, na ktorý sa každoročne hlási asi 120 000 bežcov, no len 40 000 má možnosť si ho nakoniec zabehnúť. Státisíce fanúšikov popri trati a úchvatný finiš v Central parku z neho robia nezabudnuteľný zážitok. Okrem fantastickej atmosféry v uliciach ho sprevádzajú aj vysielania na mnohých televíznych staniciach po celom svete, vďaka ktorým sa k fanúšikom v uliciach pridávajú milióny ďalších doma.

 

5. Londýnsky maratón

Maratón, ktorý v roku 2011 oslávil 30. výročie svojho založenia sa preslávil svojou rýchlou a takmer úplne rovnou traťou ideálnou pre zabehnutie rýchlych časov a osobných rekordov. Okrem počtu 35 00 bežcov, ktorí ho každoročne môžu zabehnúť sa pýši nádherným okolím trate zdobeným dominantami Londýna. No čerešničkou na torte je hlavne jeho charitatívna povaha, vďaka ktorej rôzne neziskové organizácie získavajú prostriedky na svoje fungovanie a pomoc ľuďom.

 

6. Maratón v Tokiu

Tradícia maratónu v Tokiu siaha len po rok 2007, no tento maratón aj tak patrí medzi tie najväčšie a najpopulárnejšie. Veď si zoberte napríklad len fakt, že v roku 2013 sa prihlásilo viac ako 300 000 účastníkov, z ktorých si atmosféru maratónu mohol vychutnať v priemere len každý desiaty. Tento maratón patrí určite aj medzi tie najextravagantnejšie. Veď si len všimnite bežcov s rúškami na tvárach a v rôznych šialených kostýmoch, to sa len tak niekde nevidí.