8 dôvodov prečo sledovať svoje stravovacie a tréningové návyky v diéte

Mar 1, 2015

"To, čo sa sleduje, sa dá aj riadiť."

Ak sa chcete v niečom zlepšiť, musíte priebežne sledovať svoje výsledky a s nimi súviace zlepšenie či zhoršenie. Tento proces sa odborne označuje ako self-monitoring, teda sledovanie seba samého s cieľom analyzovať svoj vlastný postup a priebežné zlepšovanie či zhoršovanie sa na ceste k dosiahnutiu svojich cieľov.

Chcete teda zhodiť nejaké tie kilá. Začnite teda sledovať pravidelne svoju hmotnosť. Tento postup nie je zázračný, teda nebude kilá zhadzovať za vás, no pravidelné sledovanie stravovacích a tréningových návykov a ich vplyvu na vašu hmotnosť, len prispeje k vašej schopnosti zhodiť nejaké to kilo navyše.

A prečo? Preto, čo hovorí prvá veta tohto článku: "To, čo sa sleduje, sa dá aj riadiť."

Tu je 8 dôvodov, prečo vám sledovanie stravovacích a tréningových návykov pomôže schudnúť.

 

1. Budete jesť menej

Súčasťou diéty je aj sledovanie príjmu kalórií. A ľudia, ktorí si pri diéte vedú prehľad toho, koľko toho zjedia a koľko kalórií v rámci jedla prijmú dosahujú pri chudnutí aj oveľa lepšie výsledky.

Predstavte si, že máte večer ešte chuť na niečo sladké a podobne. Určite vás viac odradí pohľad do denníka, kde vidíte, že ste na daný deň naplnili svoj limit kalórií, ako keby ste takýto prehľad vôbec nemali.

 

2. Začnete pravidelnejšie cvičiť

Rovnako ako pri prvom bode, to v podstate platí aj pri cvičení. Pravidelná evidencia tréningu vám jednak dáva prehľad o tom, koľko toho máte za sebou a jednak vás motivuje do zvládnutia ďalších tréningov. Rovnako aj plánovanie tréningu na najbližšie dni má veľký efekt, keďže určite pôjdete skôr cvičiť, ak to máte už tri dni v pláne, ako keby ste si to mali napasovať do programu na ďalší deň.

 

3. Okamžitá spätná väzba

Keďže efekty diéty a s ňou spojeným kalorickým deficitom sa nedostavujú hneď, prehľad toho, čo jete a ako často trénujete vám poskytne okamžitú spätnú väzbu a akési ukojenie po okamžitom výsledku vašej snahy.

Úbytok váhy sa prejaví niekedy až po dvoch týždňoch, no dovtedy sa vám bude určite lepšie zaspávať ak budete vedieť, že skutočne jete menej a cvičíte viac.

4. Vaše ciele budú ľahšie dosiahnuteľné

Zoberte si, že za rok chcete schudnúť 20 kíl, musíte za rok vytvoriť kalorický deficit 175 000 kalórií. Áno, viem, že takto to vyzerá takmer nedosiahnuteľne. No prepočítajte si to na dni.

Na jeden deň to predstavuje jesť menej alebo cvičením vytvoriť kalorický deficit 500 kalóriií. A keď si to takto rozbijete na drobné, už je ten veľký cieľ ľahšie dosiahnuteľný.

 

5. Z chudnutia sa stane hra

Nemyslím to tak, že chudnutie bude ľahké ako hra. To určite nie. No ak si budete robiť vlastný prehľad deň po dni, začnete súperiť sami so sebou. Objavíte motiváciu, ktorú ste dovtedy nemali. Začnete bojovať proti všetkým večerným chutiam na čipsy, kolu alebo čokoládu.

Ak si nastavíte počet kalórií, ktoré za deň môžete prijať, alebo ktoré môžete spáliť, ihneď sa toto číslo stane vašim cieľom, ktorý budete chcieť dosiahnuť.

 

6. Stanete sa flexibilnejšími v tom, čo, kedy a koľko toho jesť

Sledovanie hladiny prijatých kalórií vám pomôže stať sa flexibilnejšími vo výbere jedál a prispôsobovaní svojho jedálnička. Vezmite si, že nie vždy máte možnosť dodržiavať všetky pravidlá diéty ako je maximálne množstvo cukru v jedlách alebo množstvo prijatých kalórií.

Čo ak sa rozhodnete ísť na slávnostnú večeru alebo oslavu? Asi tam nebudete jesť len šalát a piť vodu nie?

Z tohoto hľadiska je dôležité, že pravidelná sledovanie stravy vás naučí nastaviť si napríklad týždennú hranicu príjmu kalórií, ktorú budete musieť dodržať. To vás naopak naučí byť prispôsobivejšími vo výbere jedál. Ak ste to teda v predchádzajúci deň prešvihli, na ďalší deň viete, čo máte počas tréningu naviac spáliť, alebo v čom sa obmedziť pri výbere jedla.

7. Ľahšie prekonáte prešľapy v diéte

NIkto z nás nie je stroj a preto to niekedy nevydržím a zhltneme napríklad sáčok čipsov, či celú čokoládu, lebo sme proste mali chuť. Veľa neskúsených ľudí v diéte sa cez takýto prešľap neprenesie a rovno celú diétu zabalí.

Systémové myslenie má však svoje opodstatnenie aj v diéte. Preto, ak ste napríklad "zhrešili" a prijali viac o 1 400 kalórií, než ste mali dovolené, viete ako to vyriešiť. Buď budete po dobu jedného týždňa prijímať denne o 200 kalórií menej (alebo 100 po dobu 14 dní), alebo budete musieť viac zabrať v tréningu a tieto kalórie spáliť.

Cieľom vedenie si akéhosi prehľadu nie je len vedieť, čo, kde a kedy ste jedli alebo cvičili, ale takisto vás to naučí prispôsobiť sa a vyriešiť problémy, ktoré sa vám do cesty za vysnívanou hmotnosťou a postavou pripletú.

 

8. Môžete si dopriať svoje obľúbené jedlá

V podstate ide o rovnakú vec ako v predchádzajúcom bode. Ak sa neviete prekonať a odoprieť si obľúbené jedlo. Nemusíte hneď hádzať flintu do žita a diétu zabaliť s tým, že to nezvládate.

Stačí racionálny prístup a každý prešľap sa dá vykompenzovať buď menším príjmom kalórií po nasledujúce dni, alebo vyššou intenzitou tréningu.

 

Na záver by som rád zhrnul hlavnú myšlienku tohoto článku. Tak ako si profesionálni športovci a ich tréneri vedú tréningové denníky, v ktorých sledujú absolvované tréningy, tak si aj vy môžete robiť prehľad svojej stravy a tréningov. Čo vám to dá?

 

Zdroj: evidencemag.com