8 najčastejších chýb v diéte

Jun 14, 2015

Pôvodne sme chceli tento článok nazvať "8 najčastejších ženských chýb pri diéte", no po dôkladnom zvážení sme si uvedomili, že nižšie spomenuté chyby nie sú len doménou žien, ale aj mužov.

 

1. Diéty z televíznej obrazovky

Kto by nechcel zhodiť dve kilá len počas prvého týždňa diéty, pričom môže jesť aj napríklad pizzu alebo sladkosti? Taký človek by sa hádam ani nenašiel. Tieto "úžasné" diéty však majú v sebe háčik. Tým je, že tieto diéty sú založené na vysokom kalorickom deficite. To znamená, že musíš prijať podstatne menej kalórií, než potrebujete na udržanie telesnej hmotnosti.

V princípe to znamená, že áno, môžeš si dať aj kúsok pizze alebo koláčik, ale tam si skončil na celý deň, pretože toto jedlo vyčerpalo celé množstvo kalórií, ktoré ti táto diéta umožňuje denne prijať.

Výsledkom držania takejto diéty je najčastejšie starý známy yo-yo efekt, a teda, že zhodená hmotnosť sa ti po istej dobe vráti. Prečo?

Tak, ako sme uviedli v predchádzajúcom článku o kalorickom deficite, takéto diéty sú krátkodobé a vhodné na dočasné schudnutie prebytočných kilogramov. Ich základným nedostatkom je to, že nevytvárajú správne stravovacie návyky. Preto, aj keď vydržíš trápiť  svoje telo povedzme mesiac takouto diétou, po jej konci sa vrátite k starým stravovacím návykom a po pár týždňoch je váha zase naspať. 

 

Riešenie

Skús radšej vyskúšať diétu založenú na malom kalorickom deficite. Výsledky uvidíš možno až po mesiaci, no diéta nebude pre teba taká náročná a stresujúca. Množstvo jedla budeš musieť obmedziť len mierne a navyše, dlhodobosť tejto diéty bude u teba rozvíjať správne stravovacie návyky.

 

2. Prehliadanie jasných omylov

Množstvo ľudí má tendenciu prehliadať svoje jednoznačné omyly počas diéty a namiesto toho zvaľujú svoj neúspech na niečo iné. Tak napríklad si myslia, že jeden koláčik nič nepokazí, že ten večer kedy vypili v krčme 6 pív a zajedli to hamburgerom nemôže mať na celkový priebeh diéty žiadny negatívny efekt a podobne. Takí ľudia budú radšej hovoriť o tom, ako takýto systém na nich nefunguje, že oni majú proste len zlý metabolizmus, alebo že majú dokonca pre seba zle nastavený tréning.

 

Riešenie

Musíš sa vedieť pozrieť sám na seba do zrkadla a uvedomiť si, čo v skutočnosti robíš zle. Ak máš problém s dodržiavaním stravy a množstvom kalórií, ktoré počas diéty môžeš prijať, skús si napríklad viesť denník, v ktorom budeme evidovať svoju dennú stravu a športové aktivity. Takýto denník ti ľahko pomôže identifikovať dni, kedy si všetko dodržal podľa plánu rovnako ako dni, kedy si "zhrešil" a viac, či menej si sa odkloni od systému.

 

3. Falošné zdravé jedlo

Je neuveriteľné, ako sú ľudia schopní veriť takmer čomukoľvek napísanému na obale jedla alebo povedanému v reklamách. Ak zistia, že potrebujú viac vlákniny alebo bielkovín, nahrnú sa do supermarketu a nakúpia presne výrobky so silno propagovanými vlastnosťami. Preto dnes ľudia stále vo veľkej miere jedia rôzne müsli výrobky, sirupy, výrobky s vysokým obsahom vlákniny, či iné "fit" jedlá, ktoré v sebe skrývajú obrovské množstvá cukru. To čo si dnes skutočne uvedomuje len veľmi málo ľudí je, že sacharidy sa na etiketách potravín schovávajú pod rôznymi názvami. 

V dôsledku toho všetkého je neskôr veľa ľudí prekvapených, keď z týchto "zdravých" jedál naďalej len priberajú.

 

Riešenie

Ak hľadáš zdroj bielkovín, zostaň pri mäse a vajciach. Ak hľadáš zdroje vlákniny, zameraj svoju pozornosť na zeleninu a strukoviny. A ak hľadáš potrebné doplnky výživy, skús radšej zamieriť do obchodu, ktorý nepredáva aj motorový olej a zubnú pastu.

 

4. Posadnutosť zhadzovaním tuku

Sám poznám ľudí, väčšinou ide o ženy alebo dievčatá, ktoré sú silno posadnuté chudnutím tuku. Dlhodobo držia diétu a pritom sa množstvo ich tuku takmer nemení. Na tej posadnutosti by nemuselo byť nič zlé, ak by tomu zodpovedal aj priebeh a ich snaha počas diéty.

Na to, aby sme tento problém lepšie pochopili, vysvetlíme si to na jednoduchom príklade. Človek, ktorý je dlhodobo v diéte, je stále menej než si jeho telo vyžaduje na udržanie svojej hmotnosti. Dôsledkom dlhodobej diéty je však aj to, že telo si postupne privykne na menšie množstvo stravy a chudnutie nebude mať ani zdaľeka taký efekt. Takýto človek bude postupne prichádzať aj o svalovú hmotu a strácať aj svoju telesnú hmotnosť. Tá však nebude miznúť na úkor množstva tuku, ale na úkor množstva svalovej hmoty, pričom množstvo tuku takéhoto človeka zostane nezmenené.

Preto je dôležité, aby bol súčasťou diéty aj pravidelný tréning. Dlhodobá diéta len spomalí tvoj organizmus a chudnutie nebude vôbec také ľahké. Ideálny systém naopak obsahuje pravidelný tréning, ktorý bude budovať tvoje svalstvo a kondíciu, čím zrýchli metabolizmus a okrem chudnutia vybuduje aj kondíciu a svalovú hmotu. V dôsledku toho sa zrýchli aj metabolizmus, čo bude mať zase za následok rýchlejšie spaľovanie sacharidov a tým pádom aj tuku.

 

5. Nočné prejedanie sa

Nočné prejedanie sa je výsledkom nesprávnych stravovacích návykov. Ide v podstate o veľmi jednoduchý problém. Predstav si, že si veľmi uponáhľaný človek, ktorý ráno neraňajkuje, na obed si dopraje len nejakú rýchlu drobnosť a takto jeho telo celé dni piští po zdroji energie, z ktorého by pri tomto uponáhľanom tempe mohlo čerpať. 

To telo však žiadny zdroj energie nemá a preto sa tento deficit kumuluje a kumuluje, až prídeš domov ku chladničke a konečne vypneš. V tom momente nastane v tvojom tele explózia hladu a celý ten deficit po energie, ktorý sa vám vytvoril za deň ťa ženie k jedeniu. 

Vzhľadom na to, že po takomto výkone v jedení už takmer nikdy nenasleduje aj výkon športový. Sacharidy a ostatné zložky stravy sa pekne ukladajú a premieňajú vo veľkej miere na tuk.

 

Riešenie

V tomto prípade je riešenie skutočne jednoduché. Je to len o správnych stravovacích návykoch. Základom je pravidelná strava počas dňa. Ak dostane tvoje telo pravidelný prísun živín cez deň, vyhneš sa nočnému vyjedaniu dezertov z chladničky.

 

6. Nedostatok bielkovín

Mnoho ľudí si neuvedomuje dôležitosť prijatého množstva bielkovín počas diéty. Bielkoviny slúžia na tvorbu svalovej hmoty. Nedostatok proteínov má za následok to, že telo po spálení sacharidových rezerv hľadá ďalší zdroj energie. Týmto zdrojom energie sú následne bielkoviny a tuk. A keďže cieľom každého človeka v diéte je zbaviť sa prebytočného tuku, mal by si venovať pozornosť práve dostatočnému príjmu bielkovín, ktoré budú zabraňovať strate svalovej hmoty počas diéty a dosiahneš vytúženú štíhlu a vyšportovanú postavu.

 

7. Fóbia zo živočíšnych tukov

Je pravda, že všetkého veľa škodí, no na druhej strane, niektoré položky určite nesmieš zo svojho jedálnička vyradiť. Takouto položkou sú napríklad aj živočíšne tuky. Mnoho ľudí s cieľom zbaviť svoje telo čo najväčšieho množstva obmedzilo svoju stravu na jedlá bez živočíšneho tuku, ako sú napríklad vajíčka, maslo alebo syry.

Čo si ale títo ľudia neuvedomujú je to, že tieto potraviny a živočíšny tuk v nich obsiahnutý, hrajú veľkú rolu vo vzťahu s hormónmi zodpovednými za rast svalovej hmoty, alebo správne fungovanie metabolizmu. Preto ak chceš zbaviť svoje telo prebytočného tuku, neboj sa živočíšnych tukov. Tie výrazne vplývajú na budovanie svalovej hmoty, výkon, ktorý je táto svalová hmota schopná podať a tiež vysoko vplývajú na náš sexuálny apetít.

 

8. Sacharidové extrémy

Áno, naše telo a zdravie by určite bolo radšej, keby neexistovali rôzne sladké maškrty, ktorým podľahne raz za čas každý z nás. Na druhej strane, musíme si uvedomiť, že bez sacharidov by ani naše svaly nevyzerali tak dobre a hlavne by tak dobre nefungovali. 

Jednou z hlavných funkcií nášho svalstva je udržiavanie zásob glykogénu, ktorý predstavuje najrýchlejšie zužitkovateľný zdroj energie pre naše telo. Glykogén si bunky vytvárajú zo sacharidov spájaním glukózových jednotiek do rozvetvených reťazcov. Následne je spotrebovaný v látkovom metabolizme ako rýchly zdroj energie.

Čo si ale veľa ľudí neuvedomuje v súvislosti so svalovými vláknami a glykogénom je, že niekedy sa svaly môžu po tréningu zdať akoby menšie než pred tréningom. Prečo?

Jednoducho preto, že počas tréningu naše telo vyčerpalo zásoby glykogénu obsiahnuté v svalových tkanivách. Doplnenie primeraného množstva sacharidov pomôže doplniť zásoby glykogénu a tým budú aj naše svaly vyzerať plnšie a oblejšie.

Vo vzťahu k diéte je preto dôležité uvedomiť si, že pekná postava bez sacharidov neexistuje. Nielen, že sú dôležité pre tréning, bez ktorého sa chudne veľmi ťažko, ale sú dôležité aj pre estetickú krásu našich svalov.

Zdroj: wikipedia, t-nation