Chudnutie #1

Apr 22, 2014

Spôsobov, ako schudnúť je viacero. V ženských časopisoch sa dočítate o jahodovej diéte, popcornovej alebo ryžovej diéte. Ďalší článok hovorí o tom, že stačí nejesť po 17tej hodine alebo si variť tzv. „tukožravú polievku“. Tieto ženské časopisy tlačia ľuďom do hláv kopu nezmyslov. Uveďme veci teda na pravú mieru.

Základom všetkého je:

Prijmem viac energie ako vydám = priberám.

Vydám viac energie ako prijmem = chudnem.

 

Kto si toto zapamätá, je na najlepšej ceste pochopiť, ako celé priberanie alebo chudnutie funguje.

Keď sa teda nad týmto zamyslíte, zistíte, že fungujú aj jahodové alebo ryžové diéty. Ale pozor. Je veľký rozdiel chudnúť a chudnúť! Treba sa zamyslieť, či chcete len zhodiť kilá a pozerať sa na váhu, ako idú kilá dole, alebo chcete aj lepšie vyzerať. Veľa ľudí diétuje a zhadzujú kilá. Lenže ich postava je stále mäkká a neforemná. Prečo? Lebo jedia nesprávne potraviny. Diéta nie je o tom hladovať, ale jesť správne.

Treba si tiež uvedomiť, že chudnutie záleží v prvom rade od stravy a nie od tréningu. Môžete mať tvrdé tréningy, behať hodinu denne, ale ak bude príjem vyšší ako výdaj, neschudnete. Základom je upraviť stravu. Niektorí hovoria, že pomer tréning:strava je 30:70. Teda strava je oveľa dôležitejšia ako tréning a majú pravdu. Ak budete mať aj zlý tréning, ale dobrú stravu, schudnete. Ak ale budete mať dobrý tréning ale zlú stravu, neschudnete. Vaše telo nie je odpadkový kôš, aby ste doňho hádzali hocičo. Vypracujte si teda jedálniček podľa základných zásad diétovania a budete chudnúť a vyzerať lepšie.

Ako hovorí jeden z najlepších trénerov na svete, George Farrah: Diet should be like landing an aeroplane, nice and slow. If you go too fast, it will crash. (v preklade: Diéta by mala byť ako pristávanie lietadla. Ak na to idete rýchlo, spadne). Toto platí na 100%. Nerobte to, čo robí väčšina ľudí. Zrazu zistia, že sa blíži leto, potrebujú rýchlo schudnúť a robia veľké zmeny zo dňa na deň. To nebude fungovať. Nedá sa spraviť to, že jeden deň budete jesť 3x denne fast food a litre koly a na ďalší deň budete jesť len kura na vode a čistú ryžu. Pre telo to je veľký šok, vydržíte pár dní a potom sa vrátite naspäť k pôvodným stravovacím návykom. Všetko treba meniť postupne. Preto príprava na serióznu diétu kľudne môže trvať aj viac ako mesiac.

Prvý týždeň vyraďte sladené nápoje, prípadne kupujte nápoje s 0g cukru ako Cola Zero. Týchto nápojov je veľa, treba len čítať etikety.

Druhý týždeň vyraďte sladkosti. Nemusíte sa im vyhnúť úplne. Ak ste boli zvyknutí jesť aj niekoľko tyčiniek denne, tak ich obmedzte na jednu za 2-3 dni a postupne ich vyradíte alebo nahradíte inými. To, že ich vyradíte z jedálnička neznamená, že nebudete jesť vôbec sladké. Je veľa receptov, ktoré sú sladké a pritom majú minimum cukru a tuku ako napríklad proteínové lievance, koláč alebo muffiny.

Tretí týždeň začnite meniť jedálniček. Nemeňte ho ale celý. Dajte si ale raňajky a večeru, ako má byť. Ostatné jedlá ponechajte ako ste zvyknutí. Ak ste zvyknutí jesť len 2-3 jedlá denne, pridajte množstvo porcií. Stačí, ak si len na desiatu zoberiete ovocie alebo tvaroh, cottage cheese, celozrnnú kaiserku so šunkou a pod. Možností je veľa. Hlavné je, aby ste si zvykli jesť častejšie ako len 3x denne.

Štvrtý týždeň už budete zvyknutí na väčšie množstvo porcií. Teraz len vymeňte nezdravé jedlá za zdravé. Začnite si variť. To je základ. Nedá sa stravovať po bufetoch, treba mať jedlo pripravené dopredu.

Piaty týždeň začnite študovať viac zloženie potravín a snažte sa viac obmedziť jednoduché cukry a tuky. Táto fáza môže trvať aj niekoľko týždňov. Netreba hneď začínať so sacharidovými vlnami (popis nižšie). Tie zaraďte až vtedy, keď uvidíte, že prestávate chudnúť.

Asi vo februári ma oslovil kamarát, že by chcel schudnúť, a že či mu pomôžem s tréningom a so stravou. Začínal na váhe asi 105kg. Predtým bol zvyknutý piť veľa sladených nápojov a mal maximálne 3 jedlá denne (a aj to 2 boli nesprávne). Po asi mesiaci, kedy sa dostal na tú úroveň, že vyradil sladené nápoje, sladkosti, zaradil poriadne raňajky a večeru a občas niektoré jedlo cez deň vymenil schudol aj pre mňa neuveriteľných 9kg. Za jeden mesiac! A to cvičil fullbody 3x týždenne a nerobil skoro žiadne kardio. Áno, tí, ktorí už niečo o diéte vedia budú hovoriť, že je to veľmi veľký úbytok za takú krátku dobu a majú pravdu.

Optimálne je chudnúť asi 0,5 - 1kg za týždeň, netreba to uponáhlať. Uvádzam túto informáciu o tomto veľkom úbytku váhy len pre informáciu, ako málo stačí k tomu, aby sa telo začalo meniť. Netreba hneď robiť zmeny o 180 stupňov. Treba to meniť postupne a s rozumom a dávať si reálne ciele. Kto sa uvedomí dva mesiace pred letom, že chce schudnúť a má nadváhu 20kg, nemôže čakať, že bude za 2 mesiace vyrysovaný. Diétovanie a celkovo zdravé stravovanie je beh na dlhú trať a treba mať dopredu plán a cieľ. 

 

Chudnutie #2

Chudnutie #3