Aký vplyv má ocot na citlivosť na inzulín?

Oct 18, 2015

Inzulínu mnoho ľudí vďačí za to, že sú štíhli, no iní naopak aj kvôli nemu trpia obezitou. To všetko záleží od miery, v akej je človek na inzulín citlivý. Bez optimálnej citlivosti na inzulín sa všetky bielkoviny a proteíny, ktoré tvoje telo prijme nedostávajú do svalov ale často končí vo forme tuku. To znamená, že lepšia citlivosť na inzulín = lepší rast svalovej hmoty, takže na to, aby si zvýšil nárast tvojej svalovej hmoty by si sa mal zamerať na zlepšenie svojej citlivosti na túto látku.

Ocot do jedla = lepšia citlivosť na inzulín

Niekoľko štúdií dokázalo, že ocot zvyšuje citlivosť na inzulín a navyše zoslabuje ukladanie glukózy. Jedna štúdia navyše uvádza, že ocot zvyšuje citlivosť na inzulín meranú 60 minút po jedle o impozantných 34%. Robí to preto, že kyselina octová (ocot) potláča činnosť disacharidáz, čo sú vlastne rovnaké fyziologické účinky ako má akarbóza alebo metformín, dva lieky používané na liečbu cukrovky typu II.

Ďalšia štúdia zase testovala 29 ľudí tak, že boli rozdelení do troch skupín: v jednej skupine boli ľudia s cukrovkou typu II., v druhej ľudia s preddiabetickými znakmi a v tretej ľudia, ktorí cukrovkou netrpia.

Všetky skupiny dostali do jedla jablčný ocot a namerané výsledky boli v skutku impozantné.

Všetky tri skupiny mali lepšie hodnoty cukru v krvi po jedle s octom, než s placebom.

Skupine s cukrovkou sa zlepšila hladina cukru v krvi o 25 percent.

Skupina s preddiabetickými symptómami mala nižšiu hladinu cukru v krvi než niektorí členovia zdravej skupiny. Navyše členom tejto skupiny klesol obsah cukru v krvi až takmer o polovicu.

Z nadväzujúcej štúdie tiež vyplynulo, že ďalšie používanie octu viedlo k priemernému zníženiu telesnej hmotnosti o takmer 1 kilo za štyri týždne a ďalšie zistili, že keď ľudia s cukrovkou typu II zjedli dve polievkové lyžice jablčného octu pred spaním, ich hladina cukru v krvi bola pri rannom meraní nižšia o 4 – 6 percent.

 

Zdroj: t-nation, strengtheory