Avokádo - prečo by sme ho mali zaradiť do jedálnička?

Aug 5, 2014
Určite si si všimol, že nie len my, ale aj viacerí ľudia, ktorí sa zaoberajú zdravou výživou používajú často v receptoch avokádo. Prečo? Dôvod je jednoduchý - je to perfektný zdroj zdravých tukov, vitamínov a minerálov.
Toto ovocie hruškovitého tvaru s veľkou kôstkou v strede rastie na stromoch, ktorých pôvod je v strede Mexika.
 
Avokádo obsahuje takmer 20 základných živín, vrátane vitamínu E, draslíka, vlákniny, kyseliny listovej vitamínu B, zinku a mnoho ďalších. Obsahuje síce relatívne veľa tuku, ale aj tak je to jedno z najužitočnejších a najprospešnejších druhov ovocia.
 
Avokádo priemernej veľkosti (asi 150g) obsahuje asi 226 kalórií, asi 15g tuku, 3 gramy bielkovín a 9 gramov vlákniny. Viac ako 80% týchto kalórií pochádza práve z tukov. Väčšina týchto tukov sú zdravé, mononenasýtené tuky.
Väčšina ľudí ma banán zafixovaný ako najlepší zdroj draslíka. Vedel si, že avokádo má až o 35% viac draslíka ako banán? Taktiež obsahuje veľa vápnika a horčíka a elektrolytov, ktoré sú veľmi potrebné pre športovcov.
 
V avokáde nájdeš viac draslíka horčíka, kyseliny listovej, vitamínu B1, B2, H, niacínu, kyseliny pantoténovej, vitamínu E a K ako v hocijakom inom ovocí.
 
 
Prečo jesť avokádo?
 
1. Protizápalové vlastnosti 
 
Avokádo obsahuje minerály ako napr. zinok, mangán a selén a taktiež omega-3 mastné kyseliny. Vďaka tomu je veľmi užitočné pri znižovaní rizika zápalových a degeneračných ochorení. 
 
2.  Podporuje zdravie srdca 
 
Vysoká hladina homocysteínu je spojená so zvýšeným rizikom ochorenia srdca. Avokádo obsahuje kyselinu listovú a vitamín B6. Tieto látky sú známe tým, že regulujú hladinu homocysteínu. Okrem toho obsahuje aj vitamín E a tuky s jednou nenasýtenou väzbou, ktoré sú taktiež skvelé pre udržanie zdravia vášho srdca. 
 
3. Pomáha znížiť vysoký krvný tlak 
 
Vďaka tomu, že obsahuje veľa draslíka, môže ti pomôcť znížiť vysoký krvný tlak.
 
4. Znižuje hladinu cholesterolu
 
V avokáde nájdete látku zvanú Beta-sitosterol, ktorá znižuje hladinu cholesterolu vo vašom tele. Obsahuje 4x viac beta-sitosterolu ako pomaranče, ktoré boli považované za ovocie s najväčším obsahom tejto látky.
Taktiež obsahuje už spomínané mononenasýtené tuky, ktoré znižujú hladinu LDL cholesterolu (zlý cholesterol) a zvyšujú hladinu HDL cholesterolu (dobrý cholesterol).
 
5. Udržuje hladinu hormónov
 
Z článku o testosteróne vieš, že prijímanie tukov je veľmi dôležité a ak chceš mať správnu hladinu testosterónu, nemal by si sa im vyhýbať. Avokádo obsahuje zdravé ruky a podporuje vyplavovanie hormónov.
 
6. Pomáha telu bojovať s voľnými radikálmi
 
V avokáde nájdeš veľa antioxidantov, ktoré pomáhajú zabraňovať starnutiu. Glutatión v avokáde podporuje imunitný systém a spomaľuje proces starnutia a zlepšuje zdravie nervového systému.
 
Avokádo sa dá v kuchyni využiť mnohými spôsobmi. Môžeš si z neho spraviť pomazánku, dip k mäsu (guacamole), alebo ho môžeš voľne pridať do väčšiny jedál. Vďaka jemnej a nevýraznej chuti sa stratí v iných chutiach a pritom nutrične obohatí tvoj jedálniček.