Detoxový podvod

Dec 6, 2015

Poznáš to. "Zmiešaj mrkvu, brokolicu, hrozno a škoricu, pomixuj a vypi. Detoxikuješ si tak telo". Alebo - daj si superčistý detoxikačný skinny-čaj a "schudneš a očistíš si telo". KLAMSTVO. Nič také neexistuje, no aj tak veľa ľudí verí týmto "overeným" receptom na detox.

Prečo niekoho vôbec napadne začať s detoxom? Väčšina ľudí prepadne čaru marketingu. Firmy vyrábajúce tieto "superdetoxikačné doplnky" plnia sociálne siete (najmä instagram) fotkami "then and now", kde tvrdia, že žena na fotke schudla len vďaka ich nápojom či čajom, ktoré požierajú tuky. Denne vidíš viacero premien, známych ľudí s detox doplnkami a ani sa nenazdáš a už ťa dostali - kupuješ tieto predražené "detoxikačné" doplnky.

Rovnako ako doplnky sú obľúbené aj smoothies a džúsy. Tiež vidno premeny "then and now", na ktorých ľudia schudnú desiatky kíl. Dôvody sú dva. Prvý je ten, že títo ľudia prijímajú oveľa menej kalórií ako prijímali, keď jedli ich denné dávky nezdravého jedla. Druhý dôvod je ten, že väčšina "then and now" premien sú podvody. Ako sa tieto fotky robia v jeden deň ti ukáže Furious Pete.

 

Keby sa "nezdravé látky" rozšírili po tvojom tele, nepomohli by mu ani supernápoje. Čakala by ťa smrťPredstava, ako zdravý detox nápoj požiera nezdravé bunky v tele je smiešny. Ak máš zdravé telo, tak tvoje obličky, pľúca, koža či pečeň čistia tvoje telo dostatočne a nemáš sa čoho báť. Tekutá strava z ovocia a zeleniny ti nijako nepomôže detoxikovať telo.

Ako je teda možné, že tí, ktorí pijú detox nápoje naozaj chudnú a cítia sa dobre? Hlavným dôvodom je - ako som už spomínal - znížený príjem kalórií. Nič zázračné za tým nehľadaj. Rovnaký efekt by malo zníženie kalórií pri "obyčajnom" jedle bez extrémnych množstiev ovocia a zeleniny. Ak tomu neveríš, sprav jednoduchý test. Dva týždne zníž príjem kalórií a jedz štandardné zdravé jedlá - nie len ovocie a zeleninu. O dva týždne vyskúšaj to isté, ale s "detox" jedálničkom. Výsledok bude rovnaký.

Aby si nemusel hľadať tieto super produkty len vo svete, v tomto videu zistíš, ako to funguje aj u nás. Ďalším dôkazom je to, že v roku 2009 odpovedali výrobcovia detox prípravkov na to, ako sa volajú toxíny, na ktoré sú zamerané ich produkty. Nevedeli odpovedať. Čo to znamená? Logicky z toho vyplýva, že ich produkty nefungujú. Aby fungovali, museli by najprv zadefinovať toxíny, odmerať ich množstvo v tele testovaného človeka a následne kontrolovať ich hladinu po podaní detox prípravku. Ako chceš znižovať hladinu toxínov, keď ani nevieš, na aké toxíny sa chceš so svojim produktom zamerať? :)

Na záver jednoduché zhrnutie - neutrácaj zbytočne peniaze za detox prípravky. Jediné čo dokážu vyčistiť je tvoja peňaženka.