Nedajte sa oklamať reklamou

May 29, 2014

Asi pred týždňom ma oslovil jeden kamarát, že či mu viem pomôcť s výberom doplnkov výživy. Poslal mi zoznam niekoľkých konkrétnych produktov, aby som mu povedal, či sú preňho vhodné alebo nie. Po pravde, väčšinu som ani nepoznal. Keď som si začal vyhľadávať o nich info, tak som nechápal, prečo si chce takéto zbytočnosti kúpiť. Jeho odpoveď bola - "čítal som ku nim pokec na stránke a písali tam, že s tým naberiem aj 4kg svalov za mesiac a ešte pri tom vyrysujem a silovo pôjdem na benči hore aj 30 kilo".

Tí, čo už niečo o cvičení a o doplnkoch vedia a niekoľko vyskúšali, sa len zasmejú. Neexistuje taký doplnok výživy, ktorý by toto dokázal. A ani keby ste ich brali 10 naraz. Výrobcovia a predajcovia doplnkov v reklame napíšu pútavý text o tom, aké super výsledky vám ich doplnok zaručí. Po prípade doplnia ešte fotku pred a po užívaní a objednávky sa im hrnú. A pritom 90% týchto porovnávaní sa fotí v jeden deň.

O tom, ako sa robia takéto fotky „Then and now“ si môžete pozrieť v tomto videu, ktoré spravil Furious Pete.

 

Na zasmiatie sú aj frázy, ktoré občas nájdete v textoch o niektorých doplnkoch ako „na hranici legálnosti“ a podobné nezmysly. Často takéto frázy nájdete pri doplnkoch, ktoré sú označované ako náhrady steroidov. Výrobcovia píšu, že rozdiel v účinnosti oproti ozajstným steroidom je malý a ich doplnok je legálny a dokonca nemá ani vedľajšie účinky! Nedajte sa týmto nachytať, nič také neexistuje. Keby existovalo, tak by predsa steroidy nikto neužíval. Väčšina týchto doplnkov má názvy, ktoré sú odvodené od názvov steroidov, alebo obsahujú slová, ktoré navodzujú dojem niečoho „nelegálneho“ ako napr. Testosterone, Anabol,  Anabolic, Anadrol alebo rôzne slová, ktoré končia príponou „– sterone“ alebo „–drol“, čo má navodzovať spojitosť so steroidmi. Výrobcovia píšu, že po užívaní netreba brať PCT (*PCT – post cycle therapy – veľmi zjednodušene povedané, je to fáza po steroidovom cykle, kedy treba brať látky, ktoré obnovia pôvodnú tvorbu hormónov vo vašom tele). Kto si pozrie zloženie, tak mu je jasné, že žiadne PCT nie je potrebné, lebo v týchto doplnkoch sú látky, ktoré sú bežne dostupné v iných doplnkoch a nemajú také účinky, ako sľubuje výrobca.

Niektorí môžu oponovať, že pri užívaní sa cítia inak ako keď tieto doplnky nemali a sú silnejší a lepšie sa im trénuje. Je to možné, ale vo väčšine prípadov to nie je kvôli zloženiu. Látky, ktoré sú v týchto doplnkoch sú zväčša obyčajné aminokyseliny, BCAA, vitamíny, prípadne tribulus, karnitín a pod., teda úplne obyčajné doplnky, akurát tu sú pomiešané dokopy. Účinok majú tieto doplnky hlavne vtedy, keď uveríte reklame. Placebo efekt tu funguje dokonale a preto sa Vám zdá, že to funguje.

Nechcem úplne zatracovať tieto doplnky, predsa len tie látky, ktoré sú v nich sú dobré a treba ich prijímať, ale oveľa viac sa oplatí pozrieť si ich zloženie a kúpiť si tieto látky samostatne. Je to oveľa lacnejšie a môžete si ich dávať viac. Napríklad aminokyselín je v týchto doplnkoch veľmi málo a oveľa väčší účinok bude mať, ak si kúpite čisté aminokyseliny (komplexné alebo BCAA) a budete ich dávkovať vo väčšom množstve.

Samostatná kategória doplnkov sú doplnky, ktoré sa vyrábajú v tzv. „EU version“ a „USA version“. Niektoré sa vyrábajú pre európsky trh a niektoré čisto len pre americký. Je to z toho dôvôdu, že v USA sú zákony oveľa benevolentnejšie a niektoré látky, ktoré sú u nás zakázané, sú u nich povolené. Oficiálne by sa u nás tieto americké verzie nemali predávať, ale nájdu sa aj v našich eshopoch. A kto chce, tak si ich objedná priamo z USA. Z tohto dôvodu je možné, že keď si kúpite jeden doplnok 2x a vždy z iného eshopu, tak prvý bude mať účinok (to bude USA verzia) a druhý vôbec (EU verzia).

Nejedná sa tu ale len o náhrady steroidov, ale aj o spaľovače a predtréningové pumpy energizéry. Niektoré sa nakoniec zakážu aj v USA a stopne sa ich výroba a stávajú sa ťažko zohnateľným artiklom.

Ak sa teda rozhodnete, že chcete skúsiť niektoré doplnky, ktoré sľubujú veľké pokroky v naberaní svalov alebo chudnutí tuku, kľudne ich skúste. Ale nečakajte, že spravíte taký pokrok, ako ľudia na fotkách v popise doplnku. Treba mať reálny odhad, čo je možné a čo nie. Netreba zabúdať na to, že základom je kvalitná strava, tréning základná suplementácia – vitamíny a minerály, kĺbová výživa, proteín, aminokyseliny, kreatín a pod. Radšej si kúpte 2-3x ročne kĺbovú výživu ako prevenciu. Na kĺbovú výživu drvivá väčšina ľudí zabúda a pritom je veľmi dôležitá. Je určite lepšie mať v poriadku kĺby ako sa spoliehať na doplnok s pochybným popisom, ktorý vám sľubuje, čo nemôže splniť.