Sprievodca iontovými nápojmi, alebo ktorý pred, počas a po tréningu?

Jul 25, 2014
O správnom pitnom režime sme si už čo to povedali, no v tomto článku na zameráme na tému iontových nápojov a povieme si aj niečo k ich rozlišovaniu a správnemu užívaniu.
 
Čo je to iontový nápoj?
 
Iontový nápoj, energetický nápoj či športový nápoj predstavujú skupinu nápojov, ktoré sú určené športovcom s cieľom doplnenia potrebných chýbajúcich látok, hlavne minerálov a sacharidov. V obchodoch sa predávajú buď už hotové v tekutej forme alebo v práškovej či tekutej forme, určené na prípravu.
 
 
Aké iontové nápoje poznáme?
 
Iontové nápoje delíme hlavne z hľadiska osmolality (laicky povedané hustoty alebo koncentrácie minerálnych látok) na hypotonické, izotonické a hypertonické. Čím je osmolalita nižšia, tým sa látky lepšie a rýchlejšie vstrebávajú do krvi.
 
Hypotonické nápoje
 
Hypotonické nápoje majú osmolalitu nižšiu než je osmolalita vnútorného prostredia ľudského organizmu. Preto sú tieto nápoje používané najmä pri vytrvalostných športoch ako sú beh a cyklistika. Keďže pri týchto športoch dochádza k výraznému poteniu, nápojom potrebujeme doplniť hlavne stratu tekutín. A na to je najvhodnejší práve hypotonická nápoj.
 
Tieto nápoje sú rovnako dobré aj pred tréningom na doplnenie tekutín. Samo o sebe ionťák pred tréningom netreba, no ak ho predsa len chcete, voľte radšej hypotonický.
 
Izotonické nápoje
 
Osmolalita izotonických nápojov je rovnaká ako osmolalita vnútorného prostredia ľudského organizmu. To v praxi znamená pomalšie vstrebávanie látok do krvi a preto sa izotonické nápoje používajú najmä pri športoch, pri ktorých výkon trvá menej než hodinu, nemá až taký výrazný vytrvalostný charakter a vyžaduje si aj veľké množstvo sily. Typickými športmi sú napríklad squash, bedminton alebo aj tenis
 
Tieto športy sa vyznačujú výraznejšou svalovou prácou než napríklad beh a preto je pri nich dôležitejšie dopĺňanie iontov, hlavne sodíka, draslíka, vápnika a horčíka.
 
Izotonické nápoje sa rovnako pijú aj po tréningu v procese regenerácie, kedy telo potrebuje doplniť práve chýbajúce minerály. 
 
Hypertonické nápoje
 
Tieto nápoje majú osmolalitu vyššiu než je osmolalita vnútorného prostredia ľudského tela, čo znamená, že majú z týchto troch druhov najvyšší podiel minerálov, no ich vstrebávanie je aj výrazne pomalšie. Preto je pitie týchto nápojov počas výkonu pri väčšine športov nevhodné (pred výkonom ani nehovoriac).
 
Z uvedeného jasne vyplýva, že hypotonické nápoje sú ideálne pred tréningov a pri dlhých vytrvalostných výkonoch, zatiaľ čo izotonické pri výkonoch do hodiny a po výkone, v rámci regenerácie a doplnenia potrebných látok.
 
Výrobcovia produktov niekedy tvrdia, že ich nápoje sú vhodné pred, počas aj po výkone. To môže platiť pri iontových nápojoch, pri ktorých príprave viete sami ovlyvniť ich osmolalitu. Pri hotových nápojoch je toto tvrdenie minimálne zavádzajúce a už určite nie je pravda, že tieto nápoje sú určené aj na bežné pitie, pretože pri pití veľkého množstva iontových nápojov bez vynaloženia adekvátnej fyzickej záťaže, môže dôjsť k poškodeniu obličiek.
 
Na záver teda ešte zopár užitočných rád a krátke zhrnutie.