10 najlepších doplnkových športov pre beh

Oct 19, 2014

Mnoho bežcov si neuvedomuje, že svoju výkonnosť môžu výrazne zlepšiť aj inými športovými disciplínami. Tak ako plavci behajú, boxeri budujú svoju kondičku a hokejisti hrajú futbal, tak aj bežci napríklad plávu, posilňujú alebo bicyklujú. Pýtate sa prečo?

Jednoducho preto, pretože tieto doplnkové športy poskytnú telu odpočinok od stereotypnej aktivity a pomáhajú rozvíjať ostatné vlastnosti, ktoré su pri behu dôležité.

Cyklistika

Cyklistika je pre bežcov skvelý doplnkový šport. Jednak preto, že zaťažuje podobné svaly ako beh, ale odlišným spôsobom, jednak preto, že poskytuje úľavu našim kĺbom, ktoré nemusia niesť váhu celého nášho tela a jednak preto, pretože poskytuje skvelý kardio tréning, ktorý je pre beh základom.

Preto ak sa citíte niekedy behu presýtený, skúste sadnúť do sedla, či už na ceste alebo vo fitku a zapedálovať si niekoľko tréningových kilometrov.

 

Plávanie

Ďalší zo športov, ktorý šetrí naše kĺby. Okrem toho je však plávanie skvelou doplnkovou aktivitou, keďže pomáha posilňovať chrbát, ramená a svaly jadra tela, ktoré sú pre bežcov veľmi dôležité.

Veľa bežcov máva pravidelné bolesti v oblasti chrbta, ktoré im práve pravidelné plávanie pomohlo vyriešiť. Preto by som aj vám všetkým radil zaradiť plávanie do svojho tréningového režimu minimálne v lete.

Beh vo vode

Táto aktivita sa zvykne skôr používať ako rehabilitačná technika pri liečbe zranení, no ak máte chuť, pokojne si ňou raz za čas spestrite tréning. V podstate ide o to, že beh vo vode šetrí naše kĺby pri čom ale namáha rovnaké svaly ako pri klasickom behu.

Vplyv odporu vody na telo bežca často prispieva aj k zlepšeniu bežeckej techniky, takže to môže byť ďalší dôvod pre zaradenie tejto aktivity do svojho tréningu.

 

Chôdza

Mimoriadne podceňovaná doplnková aktivita pre bežcov, ktorá však pomáha vynikajúco uvoľniť unavené svalstvo. Chôdza je často lepšou formou regenerácie stuhnutých alebo unavených svalov, než polihovanie na gauči.

 

Posilňovanie

Áno, mnoho bežcov si myslí, že by pre nich posilňovanie s činkami bolo zlé. Ako sme už spomenuli v minulom článku, správne vykonávaný silový tréning bežeckej výkonnosti len a len prospieva. Preto, ak vaša výkonnosť stagnuje a vy hľadáte možné riešenie, je asi načase ísť do posilňovne.

Pravidelné cvičenie vám pomôže dodať silu, ktorú potom v preteku určite oceníte. Nehovoriac o tom, že správna technika cvikov vám pomôže upraviť aj držanie tela, bežecký postoj a tým aj celkovú efektivitu behu.

Yoga

Niektorí ju považujú za nezmysel, iní na ňu nedajú dopustiť. Bez ohľadu na to, do ktorej z týchto skupín patríte, yoga je vynikajúcou doplnkovou aktivitou na uvoľnenie mysle a tréning dýchania. A ako určite všetci viete, správne dýchanie je nielen základom behu ale každého športu.

Či už sa chcete zameriavať viac na uvoľnenie svalstva alebo len techniku správneho dýchania, určite si z mnohých druhov cvičení, ktoré yoga ponúka vyberiete to svoje.

 

Eliptický trenažér

U nás sa zvyknú označovať aj ako bežkáre. Ide o stroje, ktoré simulujú klasickú techniku bežeckého lyžovania.Okrem toho, že tieto trenažéri šetria naše kĺby, rovnako ako cyklistika zaťažujú podobné svaly ako pri behu a posytujú dobrý spôsob kardio tréningu. Navyše, na týchto strojoch určite ponamáhate aj ruky a ramená, čo oceníte najmä pri neskorškom behu v kopcoch.

Ak sa vám teda v zime keď je vonku - 15 stupňov nechce ísť vonku behať, môžete vyskúšať toto. Alebo ísť možno vyskúšať skutočné bežky :)

Chôdza do schodov

Beh do schodov ako taký by podľa mňa mal byť súčasťou tréningu aspoň raz za čas. No aj chôdza prispieva k zlepšeniu výkonnosti rovnakým spôsobom, a teda, že posilňuje svaly nôh doležité pre beh a súčasne dáva zabrať aj nášmu kardiovaskulárnemu systému.

Preto ak chcete napríklad trénovať stúpania, dobrý začiatok pre vás môžu byť schody v paneláku, parku alebo trenažéri v posilňovni.

 

Pilates

Rovnako ako yoga ale s väčším zameraním na elasticitu tela, pilates perfektne prispieva k zlepšeniu dýchacej techniky, flexibility svalstva a zlepšeniu držania tela. Okrem toho pomáha odbúravať stres a upokojuje myseľ, takže ak neviete zrelaxovať, možno je práve toto aktivita pre vás.

 

Veslovanie

Veslovanie v sebe rovnako ako plávanie kombinuje prvky šetrenia kĺbov a posilňovania svalov, ktoré bežci často ignorujú. Navyše, kto si skúsil dať takých 15 minút súvislého veslovania vie, že je to pekne ťažký kardio tréning, ktorý dá nezvyknutému telu celkom pekne zabrať.

Ak teda skutočne odmietate posilňovanie s činkami, chrbát, ramená a svaly nôh dobre precvičíte aj týmto spôsobom.