50 Ironmanov za 50 dní v 50 štátoch USA

Aug 5, 2015

Nedávno sme priniesli článok o pokuse Scotta Jureka prekonať rekord na tzv. Appalachian trail, ktorý meria viac ako 3 500 kilometrov. Tomu sa to nakoniec podarilo a rekord prekonal o pol dňa. Zvládol túto vzdialenosť teda za 47 a pol dňa.

Challenge, na ktorý sa ale podujal 39-ročný James Lawrence sa však môže zdať ešte šialenejší. James sa totiž rozhodol prekonať Ironmana 50 dní za sebou v 50 štátoch USA.

 

Ak si ešte o Ironmanovi nikdy predtým nepočul, tak tento triatlonový pretek pozostáva z 3,8 kilometra plávania, 180 kilometrov cyklistiky a maratónu, teda 42 kilometrov behu. Súčasný svetový rekord na tejto trati je u mužov niečo cez 7 hodín a 40 minút, u žien to je viac ako 8 hodín a 18 minút. 

James Lawrence je triatlonový tréner a skúsený pretekár, ktorý za svoju športovú kariéru zdolal už viac ako 40 Ironmanov, 40 Half Ironmanov (polovičný Ironman) a 15 maratónov. Je držiteľom svetového rekordu v počte oficiálnych Ironmanov absolvovaných počas jedného roka - 30 v 11 krajinách v roku 2012.

 

To je ale nič v porovnaní s tým, čo sa rozhodol absolvovať tento rok. Jeho tohtoročný challange, dokončiť 50 Ironmanov za 50 dní ale nebol podľa neho snahou o rekord. Podľa jeho slov išlo o "osobnú púť a výzvu". Každodenný progres si môžeš pozrieť na jeho oficiálnej stránke spolu s dátami každého dňa.

Každý deň pozýval ľudí nech sa k nemu pridajú a pomôžu mu svojou prítomnosťou prekonať časť trate, či už išlo o plávanie, cyklistiku alebo beh. Navyše, na posledných 5 kilometrov každého maratónu pozýval lokálnych bežcov a nadšencov, ktorí sa za štartovné mohli pridať k nemu. Všetko štartovné, ktoré touto cestou vyzbieral, spolu 70 000 dolárov venoval nadácii Jamie Oliver Food Foundation, ktorej poslaním je vzdelávanie mládeže v oblasti výživy a stravovania, prostredníctvom čoho chce táto organizácie bojovať s rozširujúcou sa obezitou v USA. 

 

Svoju púť odštartoval James Lawrence 6. júna 2015 na Havaji a zakončil ju 25. júla v Utahu, kde dosiahol aj najlepší čas zo všetkých päťdesiatich dní a to 11,5 hodiny. V priemere mu trval každý z päťdesiatich Ironmanov 14,5 hodiny a denne spal len 4 - 5 hodín.

Okrem rodiny ho sprevádzal aj malý filmový štáb a každý víkend ho navštevoval fyzioterapeut a masér, aby mu pomohli z regeneráciou a dohliadali na jeho zdravotný stav. Bohužiaľ, jeho výkon nemohol byť zaradený do Guinessovej knihy rekordov, keďže nešlo o oficiálne Ironman preteky, ale len vzdialenosti, ktoré tomuto preteku zodpovedali. Napriek tomu ide o obdivuhodný výkon, ktorý si zaslúši obdiv a uznanie.