Interview s kulturistom Petrom Muráňom

Aug 5, 2014

Možno ste si už na našej facebookovej fanpage všimli, že sme uverejnili výzvu na podporu kulturistovi Petrovi Muráňovi, ktorý bude štartovať na AC classic v Madride. V tomto interview sa dozviete viac o jeho osobe, o jeho odhodlaní, strave a niektorých ďalších zaujímavostiach.

Ahoj Peťo, mohol by si sa na začiatok predstaviť ľuďom, ktorí ťa ešte nepoznajú?

Ahoj, tak volám sa Peter Muráň, kamaráti a známi ma volajú Pepo. Pod touto prezývkou ma možno poznajú ľudia aj z internetu, kde sa snažím troška posúvať svoje skúsenosti na rôznych fórach. Som z Považskej Bystrice, kde žijem so svojou ženou Veronikou :).  Cvičím už od roku 2002 ak počítam aj úplné začiatky. U mňa je to vždy tak, že si dám nejakú výzvu. Je tomu tak už od začiatku cvičenia. Prvá výzva bola pre mňa zodvihnúť činku, ktorú dvíhal môj bratranec :) Preto som vlastne začal cvičiť. Spočiatku to bolo iba domáce cvičenie bicepsových zdvihov, klikov a brušákov. Neskôr pivničná posilka, kde som sa už začal vzdelávať o metodikách tréningu, strave a doplnkoch výživy (cca rok 2004 - 2005). Na prelome rokov 2006 - 2007 som sa zaregistroval na internetové fórum o kulturistike a tam to všetko začalo. Moja ďalšia výzva bola pripraviť sa na súťaž.. Moja prvá súťaž prišla v roku 2008 a súťažím dodnes :)

 

Máš trénera, alebo sa pripravuješ sám? Odkiaľ čerpáš informácie o posilňovaní?

Nemám trénera a som naučený učiť sa na vlastných chybách.. Skúšam, hľadám a testujem všetko sám na sebe čo je dobré a čo nie je. Tak isto veľa skúseností získavam so svojimi klientmi, ktorých trénujem a pripravujem na súťaže. Vzdelávam sa hlavne na internete z rôznych vedeckých štúdií a poznatkov, ktoré potom skúšam v praxi.

 

Čo je v príprave na súťaž pre teba najťažšie?

Najťažšie? Asi prežiť posledných pár týždňov :D ale pokiaľ má človek dostatok motivácie, tak zvládne naozaj nemožné! Viem, že tak tvrdé prípravy ako som prežíval ja (samozrejme aj iní kulturisti), si väčšina ľudí nevie ani len predstaviť a hneď ako by sa dalo, by sa na to vykašľali. Tak strašne je človek slabý a bez energie a aj tak musí ísť 2-4x denne do fitka a vydávať zo seba naprosté maximum! Tu sa triedi plevel od zrna, tu sa zisťuje kto na to má a vydrží!

 

Ideš v diéte sacharidové vlny, či iný typ diéty? Ak áno, koľko sacharidov, bielkovín a tukov si držíš v diéte?

Takmer každú prípravu postupne obmedzujem sacharidy, niekedy mierne vlním.. Aktuálne idem 3 dni cca 220g sacharidov + skryté (pozn.: Peťo si počíta len sacharidy z ryže, vločiek a pod. a nepočíta tých zopár gramov z tvarohu, proteínu a pod.) a jeden deň, keď mám voľno, nacukrujem a dávam 380g sacharidov + skryté. Bielkoviny navyšujem priamoúmerne s tým, ako navyšujem intenzitu tréningu, kľudne až na 5g na kg a viac, prevažne z mäsa (1,5 - 2kg mäsa denne). Tuky dávam iba ku dvom posledným porciám dňa + omega 3 kapsule.

 

Aké doplnky v príprave užívaš? Koľko proteínu a aminokyselín minieš denne?

Momentálne mám množstvo doplnkov výživy, ktoré používam aj preto, že si miešam vlastný predtréningový stimulant.. Moja výzbroj teraz v príprave je: Sójový izolát, srvátkové proteíny, komplexné proteíny, micelárny kazeín, hydrolyzát, glutamín, bcaa, citrulín, taurín, arginín, inosín, ornitín, beta alanín, tyrozín, tribulus, guarana, green tea, tryptophan, multivitamín, omega 3, HMB, karnitín, vitamín C, lipovitan a určite som ešte niečo zabudol :D

Proteínu zjem za celý deň cca 200-300g, BCAAčiek denne okolo 40g (zatiaľ trénujem 1x denne, ako začnem dvojfázové tréningy v posilke + dvojfázové tréningy kardia, tak to samozrejme porastie. Posledný mesiac pred súťažou mi určite 1kg BCAA nevydrží dlhšie ako týždeň.

Takto nejako to vyzeralo u Peťa doma v príprave minulý rok

 

A takto si mieša vlastný predtréningový stimulant

 

Ako zvládaš bojovať v diéte so sladkosťami a ostatnými pokušeniami?

Pre mňa tie nie je boj. Ak to pre niečo robím, tak sa zatnem a idem! Žiadne prekážky, nič.. Keď mám na niečo veľkú chuť, stačí mi si k tomu čuchnúť . Sem tam mi stačí v noci sen ako papám všetko čo nemôžem, no zároveň si potom v sne strašne nadávam, že čo som to spravil, veď ma čaká súťaž :D. Všetko je to v hlave...čím dlhšie sa venujem kulturistike, tým ľahšie zvládam takéto situácie a nie je to pre ňa problém. Vždy si poviem, že si dám po súťaži. Kedysi som robil to, že v príprave vždy keď som bol v obchode a mal som na niečo chuť, tak som si to kúpil a odložil do tašky, že si to dám po súťaži. Raz to vyvrcholilo tak, že som mal plnú veľkú tašku sladkostí, v skrini ďalšie veci ako chipsy, sladé vody atď. Všetko nazbierané počas celej prípravy a tipujem že v tom mohlo byť tak 300 - 500 EUR. Samozrejme, do týždňa som to všetko pojedol.

 

Robíš kardio počas celej prípravy, či až ku koncu, keď sa blíži súťaž? Koľko a ako často?

Kardio zaraďujem až cca v polke prípravy a podľa formy. Minulú prípravu som išiel denne 10 - 20 minút kardia, teraz idem zatiaľ iba 10 minút a aj to striedam minútu beh a minútu ľahká chôdza. Keď chcem viac spaľovať radšej pridávam na intenzite tréningu.

 

Ako je veľa ľuďom známe, po súťaží každý začne jesť veľa nezdravých vecí, ktoré predtým týždne alebo mesiace nemohol a potom dokážu pribrať za krátky čas neskutočne veľa kíl. Aký je tvoj rekord a za aký čas?

V tomto som neprekonateľný. Za dva dni 19,5kg navrch :D.  Samozrejme počítam extrém ako vysušená váha na súťaži a naopak prejedený a napitý vodou ako špongia a odvážený večer. Čiže maximálny rozdiel vo váhe v sobotu ráno odvodnený (pred súťažou) a v pondelok večer natrieskaný :) Ale už sa budem snažiť tomu vyhýbať. Takéto veľké výkyvy váhy nie sú moc zdravé.

 

Je o tebe známe, že si silovo na tom veľmi dobre. Aké máš "maxká" na tlaky, drep a mŕtvy ťah? Prípadne aké váhy používaš v tréningu?

Maxká som už dlho neskúšal, ale mŕtvolu som dal dva roky dozadu 280kg, drep 260kg a bench 2 opakovania s 200kg. Teraz som si zamiloval cvičiť všetko bez opasku, tak idem drepy poslednú sériu bez opasku na úzko a úplne hlboko tzv. ass to grass s 220kg 2 - 3 opakovania, mŕtve ťahy 5 - 6 opakovaní tiež s 220kg. Príťahy veľkej činky v predklone cvičievam podľa toho, ako je na tom spodný chrbát, cca 130 - 170kg na 6-12 opakovaní, príťahy s 80 - 90kg jednoručkou v predklone, 600 - 700kg legpress na úzko a ostatné cviky sa snažím skôr preciťovať, ale to nestojí za zmienku :)

 

S akými ambíciami ideš na AC Classic do Madridu a v akej kategórii sa ukážeš?

Keďže som ešte nebol ani raz na takej súťaži, tak neviem, čo mám očakávať. Takže ambície iba v prekonávaní samého seba. Musím byť lepší ako som bol minulý rok a aby som sa nemusel hanbiť za formu, ktorú tam pôjdem prezentovať. Ak všetko pôjde podľa plánu, mal by som sa ukázať v kategórii mužov do 90kg.

A dlhodobé ciele? Kde chceš byť o 5, 10 rokov čo sa týka kulturistiky a súťaženia?

U mňa je dlhodobý cieľ byť zdravý a ak zdravie vydrží, tak byť predsa čo najlepší! O 5 - 10 rokov by som už samozrejme chcel mať súťažnú hmotnosť minimálne 100kg+ :).

 

Čo ťa ženie stále dopredu makať na sebe a byť stále lepší a lepší?

Ako som už spomenul predtým, vždy to je nejaká výzva, a tak isto môj dlhodobý cieľ byť čo najlepší a zisťovať, kam až môžem zájsť v budovaní hmoty :).

 

Na facebooku si ľudí vyzýval k tomu, aby zdieľali tvoj status, že hľadáš sponzora. Našiel sa už niekto ochotný ti pomôcť?

Zatiaľ sa nikto neozval. No stále dúfam, že sa niekto ozve, pretože neviem, ako to zvládnem a či si nebudem musieť požičať peniaze, keďže jednorázovo to bude dosť peňazí čo sa týka leteniek, ubytovania a štartovného na tejto súťaži. Našetriť sa mi teraz nedá, keďže mesačne míňam nemalé peniaze za mäso a doplnky výživy. Samozrejme ak si niekto číta tento rozhovor a vedel by mi nejako pomôcť, budem vďačný a rád sa mu odvďačím, pokiaľ to bude v mojich silách.

Ďakujem za rozhovor ;)

 

 

Ak by niekto vedel o možnej podpore Peťovi, aby sa mohol bez problémov pripraviť na súťaž, kontaktujte ho cez jeho fanpage alebo napíšte nám na náš fanpage na Facebooku a sprostredkujeme vám kontakt.

Galéria