Interview s Ondrejom a jeho premena

Nov 20, 2014

Ahoj Ondro, skús nám niečo o sebe povedať - kto si, výška, váha, odkiaľ pochádzaš a ako a kedy si sa dostal k posilňovni a cvičeniu?

Ahojte, volám sa Ondrej Čulík a rád by som vám porozprával môj príbeh. Pôvodne pochádzam z Bratislavy, no momentálne žijem v Senci. Mám 24 rokov, aktuálne 87 kg a výšku 189 cm. K tomuto športu som sa dostal tak nenazdajky. Už ako 17 ročný som mal 123 kg, ale až posledné roky tej doby som si začal uvedomovať, že mi moja nadváha prekáža a tiež bolo dosť nepríjemné počúvať posmechy z okolia a v škole, čo som si kompenzoval jedlom. Nasledovalo zhoršenie zdravotného stavu. Musel som užívať lieky na srdce, štítnu žľazu a tiež mi hrozila cukrovka. Pri výške 189 cm a vtedajšej váhe som mal problémy  s oblečením, čo ma tiež mrzelo. Hlavou mi chodili myšlienky, aké by to bolo, keby nemám nadváhu a môžem si obliecť čo sa mi páči a nie len to, čo oblečiem. Klamal som sám seba - "v pondelok začnem". Lenže tých pondelkov bolo veľa.....

Až v jeden deň sme si s kamarátom z ulice povedali, že prečo nevyužiť priestor v garáži na dvore na domáce fitko. On bol opak mňa, metabolizmus mal ako jadrový reaktor. Ja som potreboval schudnúť a on zas pribrať. Postupne sme si zháňali vybavenie a začali cvičiť. Tréningy sme čerpali z internetu a časopisov. Zo začiatku to bola skôr sranda. Nejaká tá séria a za tým trojuholník pizze. Už asi aj vtedy sme sa dosť báli katabolizmu (smiech). Stravu som mal na tento šport dosť chabú. Jedával  som veľa a všetko  a k tomu nevhodné potraviny. Myslel som si, že stačí ubrať z porcií a váha pôjde dolu. Bola to síce pravda, no spálil som hlavne svaly. Neskôr sa to celkovo zlepšovalo a dostal som sa na váhu 107kg. Už tu sa mi o dosť zlepšil zdravotný stav, takže som prestal užívať už spomenuté lieky. Po krátkej dobe prišiel prelom, keď mi kamarátka dohodila jedného trénera, ktorý si ma zobral pod svoje krídla a práve tu som videl, čo je to tréning a poriadna strava. Bolo to ťažké a úmorné a stálo ma to veľa sebazapierania. No vedel ma motivovať, podržať, navnadiť a hlavne naučiť všetko, čo som potreboval.  Ale kto ma najviac podporoval a stál pri mne boli moji rodičia a sestra, za čo som im bol a aj budem veľmi vďačný!!!

Robil si nejaký šport pred tým, ako si začal s činkami?

Ak nerátam krátko pingpong a tenis tak nie. Pomerne často som hrával s kamarátmi vonku futbal, hokejball, bicykloval a korčuľoval, no vynaložený výdaj kcal som doma vždy dohnal a samozrejme viac, ako bolo treba. Vlastne jediný šport ktorý som robil každý deň a viacfázovo boli príťahy úchytu na chladničke (smiech).

Máš trénera, alebo si všetko riešiš sám? Odkiaľ čerpáš informácie o posilňovaní?

Zhruba po roku 2011 som sa osamostatnil nabitý dostatkom informácií a pokračoval ďalej. Trávil som pomerne dosť času za počítačom na fórach a stránkach kde som získaval možnosti ďalšieho kroku v pred. Následne na to  som skúšal čo mi sedí a čo naopak nie - či to už bol tréning alebo strava. Úplne presná odpoveď a rada niekedy neexistuje, veď predsa každý človek je iný, takže pokiaľ niektoré veci nevyskúša, tak nevie, ako bude jeho telo reagovať.

Čo ťa na tom baví najviac?

Nikdy by som nepovedal, že budem robiť tento šport. Môj pôvodný cieľ bol iba schudnúť a dať si do poriadku zdravotný stav. No postupne ako sa moje telo menilo mi začalo byť čím ďalej tým viac jasné, že skončiť sa nedá. Teda dá, ale to by som doslova zahodil všetko to čo som doteraz dosiahol. Je zaujímavé sledovať ako telo reaguje či už na tréning alebo stravu a týmto spôsobom sa viete posúvať dopredu. Čiže pokiaľ ma človek čas a slúži mu zdravie určite je vhodné robiť nejaký šport a hlavne taký, aby ho bavil.

Je niečo, čo na cvičení nemáš rád?

Fitness-kulturistika nie je ako šachy. Vyžaduje si veľa driny pokiaľ cvičenec chce vidieť výsledky. Ťažko sa napreduje no o to rýchlejšie viete padnúť dole ak robíte chyby. Mňa skôr mrzí to, že som sa nenarodil s dostatočnými predospozíciami a génmi, ktoré sú u tohto športu viac než dôležité. Preto ma hnevá, keď vidím chalanov, ktorí na to majú potenciál a poviem im nech idú vyskúšať súťaž alebo dajú do toho viac, ale ich odpoveď je „mne to tak stačí mne sa nechce toľko trápiť“.

Čo by si odporučil ľudom, ktorí chcú začať a chcú spraviť takú premenu ako ty?

V prvom rade sa na seba pozrieť do zrkadla a opýtať sa čo chcem. Chcem takto vyzerať? Ak áno tak hneď teraz si sadni do auta a zaparkuj sa do prvého MC drivu doladiť zvyšné krivky. Ak nie začni študovať, zaujímať sa. Je to predsa tvoje telo a zdravie. Dnes predsa mame toľko možností kde človek môže čerpať informácie len treba chcieť . Čím skôr začnem, tým to bude ľahšie a menej bolestivé a úmorné. Diéta pre mňa neznamená hladovanie. Chudnutie alebo priberanie, to sú jednotlivé fázy. Diéta je samotné stravovanie ako celok.

Čo bolo na tejto ceste pre teba najťažšie?

Zo začiatku bolo hlavne ťažké dostať sa do toho kolobehu. Vieš, keď si na niečo navyknutý niekoľko rokov a zrazu to tvoje telo nedostane a musí makať a vynaložiť námahu, tak chvíľu trpí. Ani okolie mi nepomáhalo. Keď som videl, ako ľudia naokolo mňa jedia veci, ktoré som zbožňoval, stálo ma to veľa sebazaprenia a často krát som to porušil. Hlavne zo začiatku a potom som mal výčitky. V konečnom dôsledku JA som musel dospieť do veku, kedy som si sám uvedomil a pripustil, že to takto nejde. Darmo vás niekto bude nútiť do niečoho, čo nechcete. Pokiaľ sa sami nerozhodnete, nikdy to nepríde. Psychika trpí, lebo nevie prijať niečo, čo jej je proti srsti a na čo nebola doteraz zvyknutá. Všetko je to o hlave. Trvalo nejaký čas, kým sa telo aklimatizovalo a postupne som prechádzal do stavu, kde si telo práve naopak začalo pýtať viac a viac.

Otázka ku tréningu - ako často trénuješ a aký tréningový plán využívaš? Využívaš napísané rutiny ako BEAR alebo GVT, alebo si vytváraš tréningy sám?

Všetko záleží od času. Skĺbiť robotu, školu a popritom trénovať. Viac menej využívam splitové tréningy, v ktorých mením partie.  Snažím sa telo precvičiť 2x do týždňa, no nemám presne určené, aké pôjdem v daný deň cviky. Stále mením počet sérií, opakovaní,  supersérií a taktiež váhy. Skôr som zvykol cvičiť Korte tréning, prípadne antagonistický tréning či FST-7. Občas fullbody na zmenu. Ide mi hlavne o to, aby tam nebol nejaký stereotyp, aby ma tréning bavil a mal zmysel.

Ako si na tom silovo – si silový typ, alebo nie? Aké máš "maxká" na tlaky, drep a mŕtvy ťah? Prípadne aké váhy používaš v tréningu?

Nie som silový typ a svoje maximá už neskúšam, pokiaľ nemám na pláne silový tréning. Ale čo mám zaznamenané maximá napríklad u základných cvikov je u drepu 162,5kg, mŕtvy ťah 200kg bez trhačiek, tlak 140kg. Ďalej do 6 opakovaní bradlá do +50kg, príťahy VČ v predklone po 125kg, na tlaky s jednoručkami do 45-50kg. No posledné mesiace sa snažím cvičiť viac technicky a k tomu volím aj adekvátnu váhu.

Ako vyzerá tvoja strava teraz a ako vyzerala keď si začal cvičiť?

Moja strava sa zmenila úplne!! Predtým, keď som necvičil som jedol veľa a v podstate všetko, čo nezjedlo mňa. Toto som praktizoval tiež v neskorých nočných hodinách. Aktuálne si všetko pripravujem a varím sám. Sú to úplne jednoduché jedlá, ktoré mi vyhovujú hlavne tým, že mi dodajú, čo moje telo potrebuje. Okrem toho sú jednoduché na prípravu a sú chutné. Jem hlavne vajíčka, mäso, ryžu, vločky, zemiaky, Hokkaidó, syry a zdravé tuky - orechy, oleje, zelenina.

Čo sa zmenilo na strave v priebehu tvojej premeny? Mal si hneď „100%“ stravu, alebo si na niektoré veci prišiel až časom? Ak áno – čo to bolo?

Doma sa varilo vo veľkom a samozrejme chutne. Aj keď som chodil na základnú školu. Chodil som na obedy a napriek tomu som si dal ďalší obed doma, niekedy aj 2x. Pil som sladené nápoje a jedol som veľa sladkého. Pravidelne som konzumoval chlieb - kameň úrazu. Mal som ho na raňajky, desiatu, olovrant, večeru a s ním ďalšie potraviny  na dochutenie. Zo začiatku som iba ubral a jedol to isté, no pohol som sa minimálne. Až samotné vyradenie pečiva, sladkostí, sladených nápojov a iných nevhodných jedál posunulo moje výsledky o dosť ďalej.

Doplnky výživy - používaš ich, či nie? Ak áno, aké?

V prvom rade treba brať do úvahy to, že mnoho výrobkov je len marketingový ťah a často krát aj pri dobrej strave nemajú efekt. Využívam hlavne BCAA, glutamín (oboje prevažne v diéte) a proteín. Občas nejaký NO doplnok, kreatín či spaľovač. Treba mať v prvom rade urobený dobrý jedálniček a až potom riešiť doplnky. Momentálne mám stravu nastavenú tak, že mi je úplne zbytočné užívať  proteín keď viem, že to moje telo nevyužije.

Ideš štýlom objemovka-diéta, alebo využívaš iný typ stravovania?

Presne tomuto sa chcem vyhnúť. Za tie roky čo cvičím ma už nebaví spôsob objemovka-diéta. Je to únavné, chcem zmenu! Preto sa teraz snažím nájsť ideálne množstvo kcal, ktoré potrebujem prijať v tréningový a netréningový deň tak, aby som bol na rovnakej váhe pri rovnakej kvalite. Následne na to, či sa rozhodnem pribrať alebo schudnúť pridám alebo uberiem kcal. Tiež to bude záležať aj od typu tréningu a vydanej energie.

Ideš v diéte sacharidové vlny, či iný typ diéty? Ak áno, koľko sacharidov, bielkovín a tukov si držíš v diéte?

Mne osobne sedia sacharidové vlny. Na začiatku ich mám nastavené vyššie a postupne pritvrdzujem, pridávam kardio  a zaraďujem dni, kedy mám nulky, teda neprijímam žiadne sacharidy.  V tomto prípade sacharidy cyklujem, bielkoviny držím cez 3g/kg váhy a tuky zhruba na 0,8g/kg váhy. Alebo ich mením v závislosti od množstva prijatých sacharidov (čím viac sacharidov, tým menej tukov a naopak).

Ako zvládaš bojovať v diéte so sladkosťami a ostatnými pokušeniami?

Obmedzovanie sa v jedlách je pre mňa najmenší problém lebo viem, že mi to stojí za to. A opäť je to len o hlave, hlavne oči vedia veľa jesť. Samozrejme, aj ja si raz za čas (no iba v jeden deň) doprajem nejaké nezdravé maškrty a veci na ktoré mám chuť. Každý máme „psychický“ hlad a prečo občas nedodať telu to, čo si pýta.

Robíš v diéte kardio, alebo si vystačíš so silovým tréningom?

Kardio robím skoro každý tréning, resp. po tréningu tak 10-15min HIIT, ale nie len kvôli chudnutiu, ale aj kvôli kardiovaskulárnemu systému.

Aká hudba ťa dokáže najviac motivovať pri cvičení?

U mňa je to dosť rozmanité, no pri cvičení zvyknem počúvať štýly ako rock, dance, trance, house a  viac menej všetko, čo mi dobre znie a vie ma to naladiť a nakopnúť.

Aké je tvoje obľúbené jedlo a čo naopak nemáš rád?

Ja zjem a mam rád všetko - veď som bol toho dôkazom (smiech). Čiže nemám doslovne niečo obľúbené. No veľmi rád si dám domáce zákusky a koláče a celkovo mám rád domácu kuchyňu.

Aké máš dlhodobé ciele? Máš aj súťažné ambície, alebo to robíš iba ako hobby?

Určite sa plánujem venovať tomuto športu aj naďalej, no tiež rozmýšľam nad inou formou, resp. kombinácie iného športu s kulturistikou. Súťažné ambície som nikdy nemal a ani nemám. Som toho názoru, že robiť šport na súťažnej úrovni a ešte k tomu na Slovensku nemá význam. Sú to vyhodené peniaze - pokiaľ teda nemáte na to skutočne talent a ideálne aj sponzora. Inak si to financujete sami a ak ten talent nemáte,  tak skôr či neskôr skončíte len ako hobby športovec.

Máš nejaké vzory?

Určite Arnold Schwarzenegger, Franco Columbo, Lou Ferrigno, Sergio Oliva či Frank Zane. Táto éra ešte mala symetriu. Nebolo to prehnané. Dnešná kulturistika už nie je kulturistika, už to nie to, čo to bývalo.

Máš aj nejaké iné koníčky okrem cvičenia?

Ak mám čas, rád varím. Čo sa týka športov, tak určite cez leto korčule a v zime lyžovanie Inak bicykel, inline hokej, pozeranie dokumentov, seriály a určite akčné filmy. Tiež si rád prečítam dobrú knihu,  no musí ma už na začiatku zaujať. Celkovo sa ničomu nebránim a rád skúšam nové veci ;).

Čo ťa ženie stále dopredu makať na sebe a byť stále lepší a lepší?

Osobne si myslím, že ma fitness a celkovo prístup k zdravej životospráve dal dokopy a urobil zo mňa nového človeka. Motivuje ma to, keď môžem namotivovať druhých  tým, že ak človek niečo chce, tak sa to dá dosiahnuť. A to platí vo všetkom, nie len v športe. Aj napriek tomu, že neplánujem súťažiť ma tento šport baví a napĺňa. Pre mňa to je životný štýl.