Jonathan má Downov syndróm a aj tak je silnejší ako ty

Oct 1, 2014

 

Pamätáte si na článok o Zachovi, ktorý prekonal rakovinu a vybudoval si perfektné telo? Jonathanov príbeh je podobný tomu Zachovmu. Rozdielom je ale to, že Jonathan má Downnov syndróm. Táto choroba je spôsobená prebytočným chromozómom a prejavuje sa zväčša zníženou inteligenciou, slabšou motorikou, poruchami zraku a sluchu a pod. Ľudí s Downovym syndrómom ľahko spoznáte podľa čŕt ich tváre.

Jonathan sa ale odlišuje od drtivej väčšiny ľudí s týmto ochorením. Jonatham pracuje v obchode, kde pomáha ľudom s nákupmi, košíkmi a lepí deťom nálepky. Manuálna práca mu aj vďaka posilňovaniu nerobí problém.

A čo robí po práci? Trénuje na súťaže. Jonathan dokáže dvihnúť na benchpress viac ako 180 kíl! Koľko ľudí toto dokáže? Ani nie 1% tých, ktorí chodia roky do posilňovní. A ako sa vôbec k tomuto športu dostal? Začal cvičiť vo veku 12 rokov so svojimi bratmi v pivničnej posilovni, kde si jeho otec všimol, že je mimoriadne silný. Veď už o rok neskôr dvihol na benchpress 80kg a v keď mal 15 rokov, prekonal hranicu 100kg. A vtedy si Jon povedal, že toto je to, čomu sa chce venovať a odvtedy maká na tom, aby bol stále silnejší a silnejší.

Jon sa ale rozhodol, že nebude chodiť na súťaže pre zdravotne obmedzených ľudí. Chodí na súťaže, ako keby bol úplne zdravý a často stojí ako sa hovorí "na bedni", teda na treťom a lepšom mieste. Ako o ňom písali v lokálnom denníku - "Keď sa Jon postaví na stage, nikto si nevšíma jeho hendikep. Je to plnohodnotný závodník".

Jon sa nikdy nevyhováral na svoju genetiku a aj napriek tomu, že mu nebolo dopriate zdravie ako iným, maká a zlepšuje sa a jemotiváciou pre tisíce zdravých ľudí po celom svete.