Scott Jurek: Muž, ktorý behá aby našiel silu

Nov 16, 2014

Scott Jurek je človek, ktorý sa nájde asi jeden v milióne. Je šampiónom najťažších ultramarotónskych pretekov sveta. Je priekopníkom v behu a v oblasti bežeckej výživy a stravovania. Pre mnohých bežcov je vzorom a pre mnohých ľudí je inšpiráciou. Čo však jeho doviedlo k behu sa dozviete nižšie.

Životný príbeh pomaly ako z amerického filmu. Scott Jurek sa narodil v roku 1973. Pochádzal z rodiny poľských prisťahovalcov Jurekových, ktorá to v tých časoch určite nemala ľahké. Jurek už ako dieťa robil okolo domu všetko možné. Rúbal a nosil drevo, plel záhradu, upratoval kamenie a hordy snehu. Jeho život rozhodne nebol žiadny luxus ale kopa tvrdej práce. To je jedna z vecí, ktoré mu pomohli stať sa špičkovým ultramaratóncom.

Ďalšou vecou, ktorá ho naučila ticho znášať útrapy života bola jeho výchova. Každý člen rodiny tvrdo pracoval a nič na tom nezmenilo ani vážne ochorenie jeho matky, ktorá neskôr zomrela na roztrúsenú sklerózu. Táto choroba nezmenila nič okrem toho, že ostatní členovia rodiny museli pracovať viac. Otec ani mama chorobu ani náznakom nespomínali. Ako hovoril Scottov otec: "V živote človek nemá na výber."

Okrem znášania bolesti a utrpenia sa však Jurek už ako mladý naučil vystačiť si sám so sebou a sám na seba sa spoliehať. A to je bezpochyby nevyhnutná vlastnosť ak máte bežať 160 kilometrový pretek.

Športom hľadal silu

Ako hovorí Jurek vo svojej knihe Jedz a behaj (z ang. originálu Eat and run), ako športovec začínal najprv s bežeckým lyžovaním, ktoré bolo v Minnesote veľmi populárne. Žiadny obrovský talent to však zo začiatku nebol. Svoje cestu hore výsledkovou listinou si musel odmakať.

Bežecké lyžovanie nielen naštartovalo jeho športovú kariéru ale pomohlo mu spoznať aj jeho najlepšieho priateľa a vodiča v pretekoch, Dustyho Olsona. V tej dobe keď Jurek začínal s bežkami bol Olson suverénne najlepším bežcom. Jurek sa rozhodol, že ho chce poraziť a tak vzniklo priateľstvo, ktoré trvá dodnes.

Prvý ultramaratón a vnútorná sila bežca

Práve Dusty bol ten, kvôli komu sa Scott Jurek prihlásil na svoj prvý ultramaratón Minnesota Voyageur 50 Miles Trail Race. Nikdy predtým taký dlhý pretek nebežal a ledva ho aj dobehol. Po prekonaní krízy sa však zahryzol a dobehol nakoniec druhý, 5 minút pred svojim súperom a kamarátom Dustym Olsonom. Odvtedy nabrala jeho ultramaratónska kariéra nové tempo a Scott Jurek postupne zbieral úspechy na najväčších pretekoch sveta.

Nebehal však len kvôli úspechom. Pre Scotta Jureka je beh jeho život a spôsob, akým hľadá vnútornú silu. Potom, ako vyštudol fyzioterapiu a našiel si zamestnanie v nemocnici si prácu a stres z nej nosieval aj domov, čo sa prejavilo aj na jeho manželstve. On sám však odmieta tvrdenia, že behaním utekal pred každodennými problémami bežného života. On sám tvrdí, že beh na dlhé vzdialenosti ho naučil, ako vziať život do vlastných rúk. Rovnako tvrdí aj, že pri behu na 160 kilometrov si človek prejde takými náročnými fázami, ktoré mu pomôžu riešiť problémy každodenného života s chladnejšou hlavou a vačším sebavedomím.

Ten najlepší z najlepších

Scott Jurek má na konte nepreberné množstvo víťazstiev. Magazín Runner´s World ho nedávno dokonca zaradil do fiktívneho súboja najlepších bežcov všetkých čias.

Na svojom konte má víťazstvá na takých pretekoch ako sú Western States 100, ktoré vyhral 7-krát za sebou, 125-míľový Spartathlon, Badwater Ultramarathon, ktorý sa beží v údolí smrti alebo Hardrock Hundred Mile Endurance Run. Na mnohých týchto pretekoch stanovil nové rekordy, víťazstvá bral systémom štart cieľ, no medzi jeho najznámejšie patrí asi víťazstvo na Badwater Ultramarathone v roku 2005, kedy po 112-tich kilometroch skolaboval, dostal triašku a desať minút len bezvládne ležal pri trati. Potom sa však dvihol a preteky vyhral v rekordnom čase.

Okrem klasických pretekov bol Scott Jurek účastníkom a neskôr aj víťazom pretekov len pre vyvolených, ktoré sa konali v mexickom kaňone Barranca del Cobre. Ide o preteky proti členom legendárneho kmeňa Tarahumarov, ktorého príslušníci sa preslávili výnimočnými vytrvalostnými schopnosťami.

V roku 2006 skončil Scott v tomto preteku druhý, tesne za najlepším Tarahumarom, no o rok na to sa vrátil aby preteky vyhral.

Od úspechov k pauze

Dá sa povedať, že ťažký životný osud sprevádzal Scotta Jureka aj neskôr. Bol síce najlepším ultrabežcom, zbieral nespočetné množstvo víťazstiev a úspechov. No aj to si vyžiadalo svoju daň. V roku 2010 mal za sebou rozvod, jeho mama podľahla chorobe a jeho dlhoročný bežecký priateľ spáchal samovraždu. Ani jeho výsledky neboli také na aké bol zvyknutý. Jurek sa utiahol do úzadia, trénoval a žil sám aby sa ešte v roku 2010 vrátil na výslnie na 24-hodinovom behu vo francúzskom Brive-la-Gaillarde, kde skončil druhý a zabehol americký rekord, 265 kilometrov.

Čistota tela a duše

Scott Jurek nie je len výnimočný bežec. Čo je však na ňom zaujímavé je, že je vegán. Neje teda mäso ani žiadne živočíšne produkty. Mäsa sa vzdal už v roku 1997 a vegánom sa stal v roku 1999. Ako hovorí on sám, hlavným dôvodom tohto rozhodnutia bolo pre neho to, že podľa neho je strava, ktorú konzumujeme spoluzodpovedná za všetky choroby, ktoré naše telo trápia. Neskôr zašiel so svojim životným štýlom ešte ďalej. Nemá televízor a nepoužíva ani auto. Snaží sa žiť veľmi jednoducho a vrátiť sa k pôvodnej ľudskej prirodzenosti k čomu mu vo veľkej miere pomáha práve beh.