Vek je iba číslo

Oct 24, 2014

V dnešnom článku si predstavíme dvoch ľudí, ktorí vám zmenia názor na to, že starí ľudia už nemôžu byť fit. Obaja už prekonali 70tku a vyzerajú a cítia sa lepšie ako niektorí mladí ľudia v našom okolí.

 

ERNESTINE SHEPHERD

 

Koľko rokov by ste tipli tejto energickej žene? Na fotke má 77 rokov, dnes má už o rok viac. Ernestine získala v roku 2010 titul "najstaršia kulturistka sveta". Do veku 56 rokov so sestrou Mildred pracovali ako modelky. Keď raz chceli fotiť v plavkách, zistili, že ich telá už nevyzerajú ako by mali a preto začali chodiť na aerobik. Spolu súťažili na viacerých súťažiach, až kým Mildred v roku 1992 nezomrela na mozgovú aneuryzmu. Ernestine ale so súťažením neprestala a odvtedy vyhrala vyhrala 2 súťaže a zabehla 9 maratónov.

Denne prijme asi 1700 kcal. Jej jedálniček pozostáva z veľkého množstva vaječných bielok (uvarených aj surových), kuracieho mäsa a zeleniny. Doplnky výživy nepoužíva, verí len klasickej strave. Za týždeň odbehne asi 130 kilometrov. Každé ráno vstáva o 2:30, aby si mohla zabehať. Keď skončí, ide do posilňovne, kde pracuje ako fitness trénerka.

Ako vyzerá jej bežný deň? Vstane o 2:30 ráno - medituje, modlí sa, zje vaječné bielka s hrsťou orechov a ide behať. Pred štvrtou hodinou už je v parku a začína behať. Po behu zje ovsené vločky, 3 vaječné bielka a hrsť vlašských orechov. O ôsmej už cvičí v miestnej posilňovni, kde si odcvičí svoj tréning a potom hodinu trénuje skupinu seniorov. Neskôr odtrénuje ešte 4-5 žien v posilňovni a vypije tekuté bielka. Po tréningu ide domov, kde zje konzervu tuniaka, konzervu špenátu, sladký zemiak a oddýchne si. Od šiestej do siedmej zase cvičí so skupinou seniorov. Na večeru si spraví morčacie mäso s hnedou ryžou, brokolicou a vaječnými bielkami. Pred spaním vypije ešte ďalší pohár tekutých vaječných bielok. Celý deň pije veľa vody.

Čo ju motivuje na sebe makať? Ernestine hovorí: "Dala som sľub svojej sestre, že budem nasledovať jej cieľ, ktorý sa stal aj mojím cieľom. Chcela inšpirovať a motivovať ostatných ľudí, aby žili zdravo a šťastne a aby si uvedomili, že vek je iba číslo. Po smrti mojej sestry som mala vysoký tlak, záchvaty paniky a vysoký cholesterol. Po modlitbách a pomoci mojej rodiny som začala behať. Neskôr som zistila, že už nemusím brať všetky lieky, ktoré som predtým brala. Tlak sa mi vrátil do normálu a opäť som bola šťastná. Ľudia z okolia ma motivujú, aby som v tom pokračovala. Hovoria mi, ako ich motivujem a to je môj a sestrin cieľ a dôvod, prečo to robím a budem v tom pokračovať až do smrti."

Čo odporúča Ernestine ľudom po 50tke? Ako začať? Základom je začať pomaly a treba byť trpezlivý. Nechajte tomu nejaký čas kým zistíte, čo vás baví a čo vám vyhovuje. Môžete začať s kráčaním. Aj vďaka kráčaniu môžete byť fit. Niekomu vyhovuje aerobik vo vode, niekomu dvíhanie činiek, iným tanec. Je jedno, čo si vyberiete, základom je odhodlanie. Aby ste mali úspech, musíte myslieť na 4 veci: jedzte správne, pite veľa vody, robte silový tréning a nezabúdajte ani na kardio. A hlavne - nepočúvajte ľudí, ktorí vám hovoria, že už ste na to starí!

 

SAM BRIGHT JUNIOR

Sam má 70 rokov a cvičí už 27 rokov. Nikto by mu netipol, že už prekonal 70tku. Ako sa dostal k cvičeniu? Rozviedol sa so ženou a vtedy sa prvýkrát odhodlal ísť cvičiť a drží ho to dodnes. V posilňovni si vyčistil hlavu od trápenia a sústredil sa len na tréning. Sám si zbieral informácie o tréningu a výžive a postupne sa vypracoval na takú úroveň, že ho prehovorili na súťaž. Po necelom roku cvičenia vyhral tretie miesto. To ho chytilo natoľko, že pokračoval ďalej a vyhral niekoľko súťaží v kategórii masters.

Sam aj napriek vyššiemu veku (ktorý si ale nepripúšťa) pracuje ako vodič vysokozdvižného vozíka, kde robí nočné zmeny.

Aký je Samov názor na vek a starnutie? Sam vníma starnutie ako niečo, čo sa deje najmä v hlave. Ak človek nič nerobí a necvičí, jeho telo to spozná a starne. A naopak ak telu dáte pohyb, tréning a cítite sa dobre, "oklamete" telo a "vek sa stáva len číslom". Jediné tabletky, ktoré berie sú vitamíny.

Keď sa ho pýtajú, kedy prestane, odpovedá, že to sa nikdy nestane. "Necítim, že by som zostarol od mojich 44 rokov, kedy som začal cvičiť. Necítim žiadny rozdiel."