Chia semiačka - malé, ale plné živín

Oct 6, 2016

Chia semiačka sú pre mnohých novinka a asi si ich začal vnímať len v posledných rokoch. Nedaj sa zmiasť ich veľkosťou. Aj keď sú malé, sú plné kvalitných živín a pritom majú veľmi málo kalórií.

Chia semiačka pochádzajú z krytosemenných rastlín, pôvodom z Mexika a Guatemaly a poznali ich už Aztékovia. V týchto krajinách sa bežne používali dlhé roky, ale svoj booom zažili pred asi len 30 rokmi.

Chia semiačka môžu byť biele, tmavohnedé alebo čierne. Pri kúpe si dávaj pozor na to, aby si kupoval kvalitný produkt. Ten spoznáš tak, že v ňom nie sú červené nedozreté semiačka alebo malé čierne semená, ktoré sú menšie ako bežné chia. Semiačka sú väčšinou „organické“, takže rastú bez použitia pesticídov, nie sú geneticky modifikované a neobsahujú lepok.

Obsahujú veľa vápnika, mangánu, fosforu a sú skvelým zdrojom omega-3 mastných kyselín. Môžeš ich jesť celé alebo pomleté.

Ako ich zaradiť do jedálnička? Môžeš ich pridať skoro kamkoľvek. Semiačka sú úplne bez chuti, takže neovplyvnia chuť iného jedla. Môžeš ich pridať do šalátov, smoothies, do džemu, džúsu, ovsenej kaše,  alebo do niektorých koláčov. Vďaka tomu, že dokážu nasať veľa vody sú vhodné aj ako prírodné zahusťovadlo. Bežná denná dávka je asi 30 gramov.

Aké sú výhody konzumácie chia semiačok?

 

Chia semiačka patria medzi najzdravšie potraviny na Zemi. Ako vidíš, sú síce malé, ale veľmi prospešné. Málokto ich zaraďuje do jedálnička a to je škoda. Vyskúšaj ich a rýchlo si na ne zvykneš a pomôžeš tak svojmu zdraviu a regenerácii.