Kulbila z Ghany a jeho tréning v domácich podmienkach #1

Sep 4, 2014

Sťažujete sa na posilku, že nemáte vybavenie ako by ste chceli, alebo že v sprche nemáte dosť teplú vodu? Že nemáte kvalitné doplnky a dokonalé podmienky? Čo by na to povedal Kulbila, ktorý nemá možnosť chodiť do poriadnej posilňovne a musí riešiť úplne iné problémy ako my?

Väčšina ľuďí si dáva prestávku od cvičenia, lebo "nestíhajú" alebo sa necítia dobre a vymýšľajú si iné výhovorky. Kulbila má iné dôvody. Poslednú prestávku od tréningu si musel dať kvôli tomu, že bojoval s maláriou. Podmienky, v ktorých trénuje sú pre drtivú väčšinu ľudí neakceptovateľné a aj tak má lepšie výsledky ako 99% ľudí s oveľa lepšími podmienkami.

Kulbila Agyarko Samuel má 24 rokov a žije v Ghane. Má asi 172 cm a váži viac ako 87 kíl.

Ako vyzerá Kulbilov tréning? Podľa jeho slov je jeho prioritou, aby odcvičil celé telo za týždeň. Trénuje od pondelka do piatku a cez víkend regeneruje. Jeden cvik má rozdelený zvyčajne do štyroch sérií a drží sa vyššieho počtu opakovaní (10-15) a občas pri základných cvikoch zaraďuje aj nižší počet opakovaní (6-8). Začína vyšším počtom opakovaní a pyramídovým systémom znižuje počet opakovaní. Na tréningy chodí do dvoch posilňovní, ktoré vlastnia jeho kamaráti. Nakoľko nie sú plne vybavené, strieda ich podľa potreby a toho, čo potrebuje ocvičiť.

Ako trénuje nohy? Jasné, nie je problém robiť drepy a výpady a nevyhýba sa im - práve naopak. S kamarátom ale vymýšla aj ďalšie možnosti ako nahradiť iné cviky, ktoré my cvičíme na strojoch, ktoré on nemá. Vymysleli teda tento cvik na nohy, kedy si na nohu priviaže závažie a simuluje tak predkopávanie.

Doplnky výživy sú v Ghane veľmi nedostatkovým tovarom a preto by ste ich v Kulbilovom jedálničku ťažko hľadali. Vyskúšal kreatín, multivitamín a rybí olej, ale v prvom rade sa spolieha na normálnu stravu.

A ako sa Kulbila stravuje? Je jasné, že nechodí na nákupy do supermarketu a nemá na výber veľa možností a preto si vyberá len z veľmi obmedzenej palety potravín. Pravidelne jedáva garri (africké jedlo z maniokovej múčky) s fazuľami a zelenými banánmi, banku (kvasená kukurica alebo maniok rozmiešaný a varený ako kaša) s rybou alebo kašu zo sladkých zemiakov so zelenou polievkou s hubami, slimákmi a sumcom.

Takto vyzerá Kulbilove jedlo nazývané garri.

Kulbila v jeho "kuchyni".

Mysleli ste si, že v takýchto podmienkach sa nedá cvičiť a ak aj áno, tak bez výsledkov? Ako vidíte, je to možné. Ak to zvláda Kulbila v takýchto podmienkach a ide mu to, AKÁ JE TVOJA VÝHOVORKA?

Galéria