Cottage cheese

May 21, 2014

Cottage cheese rovnako ako tvaroh patrí do zdravého jedálnička. Sú to veľmi podobné potraviny. Cottage cheese sa tiež vyrába z odtučneného mlieka a obsahuje veľa kazeínových bielkovín a vápnika a málo sacharidov a tuku.

Na trhu je veľmi veľa druhov a okrem neochutených nájdete aj napr. pažítkové, horčicovo-cibuľové, chilli, alebo naopak sladké, zvyčajne jahodové. Tieto druhy majú ale zvýšený obsah sacharidov, takže do diéty odporúčam radšej tie neochutené. Kto chce, môže použiť cottage cheese aj na varenie. Dá sa kombinovať v slaných jedlách s mäsom a zapekať ho s mäsom, alebo sa často pridáva do koláčov spolu s tvarohom.

Rovnako ako pri tvarohu, aj tu treba pozerať na obsah sušiny, bielkovín, sacharidov, tuku a energiu (kalórie). Medzi cottage cheesmi nie sú ale také veľké rozdiely ako pri tvarohoch. Nutričné hodnoty majú veľmi podobné a preto väčšina ľudí pozerá pri výbere len na cenu a chuť. Práve preto v prílohe nájdete nie len detailné informácie o nutričných hodnotách každého testovaného cottage cheesu, ale aj cenu a obchod, kde sa dá kúpiť. Subjektívne hodnotenie chuti nájdete nižšie v článku.

Najlacnejší cottage v pomere k množstvu bielkovín je jednoznačne Pilos cottage cheese z Lidlu, za ktorým nasleduje CLEVER cottage cheese z Billy a K Classic cottage cheese z Kauflandu.Najdrahšie vychádza MADETA cottage cheese z Carrefour-u, pri ktorom 100g bielkoviny vychádza na viac ako 6 EUR. Ceny sú samozrejme platné k dátumu vydania článku a určite sa v priebehu času budú meniť.

 

V prílohe nájdete podrobný rozpis nutričných hodnôt.

Chuť a konzistencia: Priemerný cottage cheese. Ani nie syr, skôr smotana. Kyslý, bez zbytočnej vody, vhodný na pomazánky a slané jedlá.

 

Chuť a konzistencia: Chuť nepríjemná, je v ňom veľa vody. Tvrdý syr veľmi kyslý. Neodporúčam.

 

Chuť a konzistencia: Chutný, jemne kyslý skôr smotanový. Je dosť hustý a má málo vody.

 

Chuť a konzistencia: Bez vody. Hustý, krémový (konzistencia ako smotana), obsahuje menej kúskov syra. 

 

Chuť a konzistencia: Jemná, nie je slaný ani kyslý. Dosť tekutý a sú v ňom veľké kúsky syra.

 

Chuť a konzistencia: Jemne kyslý, chutný. Má málo vody a je hustý.

 

Chuť a konzistencia: Hustý, nie je veľmi kyslý. Obsahuje veľké kúsky syra.

 

Chuť a konzistencia: Voda a veľké kusy syra. Nemá výraznú chuť, je vhodný aj na slané aj sladké jedlá.

 

Chuť a konzistencia: Bez vody, veľmi chutný, hustý, jemné kyslý. Sú v ňom veľké kúsky syra.

 

Chuť a konzistencia: Nie je tekutý ani príliš hustý. Je kyslý, vhodný najmä na slané jedlá.