Najlepší európsky spartan racer - Peter Žiška

Jul 6, 2014

Peter Žiška (27) – najlepší slovenský spartan racer s medzinárodnými úspechmi, celosvetovo uznávaný atlét, zakladateľ školy bežeckého lyžovania a Rebook Spartan Team Slovakia.

Od svojich prvých Spartan Race pretekov vo Valčianskej doline v roku 2013 sa vypracoval na najúspešnejšieho účastníka stredoeurópskej série pretekov Spartan race a tento rok sa mu už podarilo nominovať na septembrové majstrovstvá sveta v USA.

Ahoj Peter, mohol by si sa nám na začiatku predstaviť a popísať začiatky tvojej športovej kariéry? Akým športom sa okrem behu venuješ?

„Osemnásť rokov som vrcholovo robil beh na lyžiach. Pred rokom som začal so Spartan Race vo Valčianskej Doline. Moje prvé preteky boli  SPRINT. Okrem toho sa venujem plávaniu, cyklistike, behu na lyžiach, kolieskovým lyžiam, kanoe, turistike a posilňovaniu.“

Na Slovensko dorazil Spartan race v roku 2012. Kedy a kde si sa ty prvýkrát s formátom Spartan Race stretol a čo ťa na ňom zaujalo najviac?

„V máji 2013 vo Valčianskej Doline. Zaujala ma pestrosť pretekov a beh v ťažkom členitom teréne, ktorý mám veľmi rád.“

Vedel si hneď, že sa tomuto športu chceš venovať profesionálne?

„Robím to vrcholovo, nie som profesionál. Vedel som to až o 3 mesiace neskôr, že to idem robiť naplno.“

Ako vidíš budúcnosť tohto športu na Slovensku a v Európe? Myslíš, že sa z toho môže stať rovnaký fenomén ako v Amerike, kde sa konajú desiatky, ak nie stovky pretekov ročne?

„Myslím si, že až v takom veľkom rozmere to nebude. Myslím ale, že na Slovensko to robí veľmi veľa ľudí, pretože mnohí  v tom odhalia svoje limity a nájdu sami seba.“

Keď porovnáš preteky na Slovensku a napríklad vo Francúzsku, je medzi nimi veľký rozdiel?

„Na Slovensku, v Čechách a Maďarsku sú najťažšie sparťanské preteky, sú omnoho ťažšie ako v západnej Európe. Čo sa týka organizácie, je to na podobnej úrovni aj keď my sme o niečo popredu. Čo sa týka značenia tratí, je na tom omnoho lepšie západná Európa.“

Ak môžeš, mohol by si nám objasniť svoju taktiku počas preteku ak nejakú máš? Alebo to berieš rad za radom a taktiku dopredu neriešiš?

„Moja šatka vystihuje mňa a moju taktiku. Je to bezhlavý útok, takže žiadnu taktiku nemám. Nerád kalkulujem, bežím podľa pocitov a svojich fyzických možností.“

Ak by si mal vybrať, ktorý z pretekov (myslím podľa dĺžky) ti sedí najviac?

„Určite je to SUPER a BEAST ale časovo je to čas od jednej po dve hodiny zaťaženia.“

Skús nám priblížiť svoj športový program cez rok? Ako vyzerá tvoj program, kedy máš hlavnú pretekársku sezónu a kedy sa naopak sústredíš len na prípravu?

„Teraz je to úplne naopak, ako som to robil v zime, keď som sa venoval bežkám. Príprava je teda v zime a v lete je hlavná sezóna. Trénujem 5 x týždenne vytrvalosť a 3 x týždenne silu, aj keď tú momentálne zanedbávam lebo posilňovňa je to, čo ma baví zo všetkého najmenej. Nemám rád uzatvorené priestory, radšej som v prírode. Keďže pracujem, trénujem jednofázovo a nemám veľmi čas na regeneráciu, čo je priestor, kde mám veľké rezervy.“

Ako to vyzerá s tvojou prípravou? Máš trénera alebo sa pripravuješ sám?

„Pripravujem sa sám, 95% tréningov trénujem tiež sám.“

Čo tvoj realizačný tím, ak to môžeš tak nazvať? Máš nejakých ľudí, ktorí ti pri tvojich pretekoch pomáhajú alebo si v tom sám?

„V pretekoch mi nepomáha asi nik, ale pred nimi som s ľuďmi z môjho tímu. Máme perfektný kolektív, ktorý by som určite nemenil. Tím som zakladal ja, takže asi musím byť spokojný J. Máme aj manažéra, ktorý vybavuje sponzorov a rieši podobné veci. Niekto zase pečie koláče a stará sa o stravu. Niekto tlačí reverzy, niekto nás prihlasuje na preteky a niekto len tak zabáva a vytvárame perfektnú atmosféru, ktorá je veľmi dôležitá.“

Vráťme sa ešte k tréningu. Mohol by si nám priblížiť svoj tréningový proces počas týždňa? Prípadne poradiť ostatným ľuďom, ktorí by chceli ísť v tvojich šľapajách, ako trénovať a na čo sa hlavne zamerať?

„Mojím výsledkom vďačím predovšetkým za talent, je to 80 % úspechu. Ak na to nemáte, tréning Vám veľmi nepomôže. Tréningový proces je dlhodobá systematická príprava. Je ťažké napísať tréningový plán pre všetkých alebo všeobecne. Neverím, že by môj tréningový plán sadol ostatným a dosiahli by svoje maximum na základe neho. Ja sám stále na ňom pracujem. Momentálne robím tréningový objem 8 - 15 h týždenne, podľa obdobia, v ktorom sa nachádzam. Dva intenzívne tréningy ktoré sú závislé od mnohých vecí a používam tréningové prostriedky ktoré som spomenul vyššie. Zamerať sa treba hlavne na beh v členitom, prípadne kopcovitom teréne. Vaše svaly sú pre Vás záťaž. Treba posilňovať ale skôr rozvíjať vytrvalosť a výbušnosť, objem určite nie.“

Čo považuješ za svoju silnú stránku a na čom by si prípadne chcel popracovať v rámci pretekov?

„Moja najsilnejšia stránka sú strmé a ťažké technické zbehy a mierne stúpania. Najslabšia oštep a strmé kopce.“

Najobľúbenejšia a najmenej obľúbená prekážka v preteku? Zvykneš niektoré prekážky špeciálne trénovať?

„Trénujem predovšetkým oštep, ten mi nejde. Najobľúbenejšia je asi nosenie vriec. Oštep je super  prekážka, ale veľmi mi nejde. Nemám rád aj lezeckú stenu, ale nejak výrazne mi nevadí žiadna prekážka.“

Ak sa nemýlim, v Amerike sa minulý rok uskutočnili aj prvé majstrostvá sveta v Spartan race, plánuješ sa tento rok zúčastniť? Ak áno, aké sú tvoje očakávania o umiestnení?

„Mojím cieľom na tento rok sa bolo nominovať do USA. Čo sa mi podarilo a som rád. Cieľ je to dobehnúť bez zranenia, keďže by som tam mal pobežať Beast ktorý bude trvať okolo 4 hodín, čo bude veľmi náročné. Ak by som sa umiestnil do prvej 5-ky, tak by som bol nesmierne spokojný.“